Login lub e-mail Hasło   

Kto kogo dzisiaj podsłuchuje?

Podsłuch nie jest domeną jedynie współczesności. Praktycznie od zawsze źródła historyczne mówią o próbach zdobycia informacji bez wiedzy podsłuchiwanego.
Wyświetlenia: 17.485 Zamieszczono 14/03/2017

Kiedyś najczęściej był to przekupiony niewolnik, może jakiś ogrodnik pracujący w ogrodzie właściciela ziemskiego. 

Najczęściej jednak źródłem przecieków informacji były osoby z osobistej służby domu pana. Podczas I i II wojny światowej łączność radiowa dawała nie tylko możliwość lepszej komunikacji między wojskami sojuszniczymi a dowództwem. Stwarzała też coraz większe możliwości do odbioru i odczytania tych wiadomości przez niepożądanych odbiorców.

Jakie podsłuchy stosowane są współcześnie?

Rozwój technologii elektronicznej i jej miniaturyzacja stworzył możliwości podsłuchu, jakie nie śniły się nigdy wcześniejszym agentom. Podczas zimnej wojny zaczęto masowo stosować podsłuchy w formie zupełnie niewinnych przedmiotów. Powszechne było stosowanie wydrążonych od wewnątrz książek czy też rzeźb zdobiących wnętrze np. znanego polityka. Podsłuchy zakładane były też często w samych centralach telefonicznych przez "zwykłych" pracowników, którzy byli tak naprawdę agentami wywiadu. Nie były to jednak metody powszechnie znane społeczeństwu.

Dopiero rozwój internetu i technologii informacyjnej wydobył na światło dzienne zupełnie nowe zagadnienie. Walka z pól bitew przeniosła się bardziej w kierunku wojny piątej generacji. Nie była to już szybka wojna manewrowo-kinetyczna czwartej generacji, jaką widzieliśmy chociażby w II wojnie światowej czy II wojnie w zatoce perskiej.

Podsłuch na tej wojnie miał być jednym z najważniejszych czynników w przejęciu, a następnie skutecznym przeciwdziałaniu według świeżo zdobytych informacji. Była to ukryta wojna informacyjna. Wojna o serca i umysły. Sam Sun Tzu nazywał taki rodzaj "walki bez walki" najdoskonalszą formą toczenia wojen.

Podsłuchy a życie prywatne

Nietrudno się domyślić, że ktoś zobaczył w produkcji takich małych układów scalonych idealny plan biznesowy. Przecież małe wojny informacyjne są toczone każdego dnia między ludźmi. Konflikt w rodzinie między żoną a mężem czy wścibskość pracodawcy są idealnym rynkiem zbytu dla tej technologii. To samo można przenieść na pole biznesu. Konkurencja próbuje każdymi sposobami w tym nielegalnie wykryć Twój najlepszy nowy krok w marketingu czy inwestycjach. To już nie tylko scenariusz najnowszego filmu akcji. To realna i coraz częstsza rzeczywistość. Więcej przykładów związanych z podsłuchami znajdziesz na https://podsluchyblog.wordpress.com/.

Czy jesteśmy bezbronni?

Na szczęście nie. Odkąd istnieje ludzkość, każda technologia nastawiona na zyskanie przewagi nad drugim człowiekiem była kontrowana przez inną technologię. Przykładów jest ogrom. Chociażby miecz i tarcza, miny i wykrywacze min, wyrzutnie przeciw pancerne i pancerze reaktywne, gazy bojowe i maski przeciwgazowe.

Cała historia pełna jest pomysłowych wynalazków ludzi, którzy chcieli ochronić się przed zapędami swych wrogów. Tak samo Ty i Twój biznes lub tocząca się sprawa sądowa o rozwód nie muszą być narażone. Dostępne są już wykrywacze podsłuchów, a nawet możliwość zlecenia przeszukania obiektu pod względem wyszukania niechcianych narzędzi nielegalnego podsłuchu.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 792
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1346
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1222
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 652
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1057
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1351
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 725
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 350
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska