JustPaste.it

Zmiana dnia obchodów Narodowego Święta Niepodległości z 11.11 na 28 czerwca.

PETYCJA DO SEJMU RP. Zwracam się z prośbą o zmianę dnia uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, będącego dniem wolnym od pracy, z 11 listopada na 28 czerwca.

PETYCJA DO SEJMU RP. Zwracam się z prośbą o zmianę dnia uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, będącego dniem wolnym od pracy, z 11 listopada na 28 czerwca.

 

 

Uzasadnienie:

Święto 11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po ponad 123 latach zaborów. Odzyskanie niepodległości było długim procesem i stało się możliwe dzięki wspólnym działaniom różnych środowisk i nurtów politycznych oraz korzystnemu splotowi wydarzeń międzynarodowych. 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały rozejm z Ententą, co zakończyło I wojnę światową. W Królestwie Polskim Rada Regencyjna oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego. Odradzające się z powojennego chaosu państwo miało wiele problemów. Niezwykle istotnym zadaniem było doprowadzenie do uznania niepodległości Polski przez społeczność międzynarodową. Nastąpiło to na konferencji pokojowej w Paryżu 1919 roku. Dzięki wspólnym działaniom i zabiegom dyplomatycznym między innymi Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego uczestnicy konferencji uznali, że "...rozbiory Polski były zbrodnią, którą należy raz na zawsze przekreślić...". Na mocy podpisanego w dniu 28 czerwca 1919 roku Traktatu Wersalskiego, Polska wróciła do rodziny niepodległych państw europejskich. Dążenia wielu pokoleń Polaków do posiadania własnego suwerennego i niepodległego państwa, zostały uwieńczone pełnym sukcesem.

W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ustalonym obecnie na 11 listopada, panują w naszym klimacie zazwyczaj bardzo trudne warunki atmosferyczne. Niska temperatura, bardzo częste opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, duże zachmurzenie i wysoka wilgotność. Udział w marszach, paradach, inscenizacjach historycznych nie jest przyjemny, grozi przeziębieniem i chorobą. Odzyskanie niepodległości było wydarzeniem radosnym i powinno być świętowane w sposób radosny. Szara, ponura listopadowa aura temu nie sprzyja. Dlatego, w dniu tak ważnego święta, większość Polaków nie bierze czynnego udziału w żadnych uroczystościach, lecz pozostaje w swoich domach. Tak być nie powinno.

Gdyby przyjęto postulowaną zmianę, warunki do obchodów Święta byłyby bardzo korzystne. Początek lata to w naszym klimacie najprzyjemniejsza pora roku. Dni są długie, ciepłe i przeważnie słoneczne. Jest dużo zieleni i kwiatów. Wszystko to sprawia, że panuje radosny nastrój. Jest to idealny czas do Świętowania Niepodległości. W różnego rodzaju imprezach organizowanych na wolnym powietrzu, z przyjemnością, bez narażania zdrowia, mogłyby wspólnie uczestniczyć całe rodziny: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. W wielu krajach o podobnym klimacie, święta państwowe są ustanowione w tej porze roku. Tak też powinno być w Polsce.

W dniu tym obchodzimy już Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Uważam, że ustanowienie 28 czerwca Narodowego Święta Niepodległości podniosło by też rangę tego Dnia.

28 czerwca przypada też inna rocznica. W 1569 roku uchwalono zawarcie Unii Lubelskiej. Ustanowienie święta w rocznicę tego wydarzenia, byłoby dobrą okazją do przypominania o tym bardzo ważnym w historii Polski i Europy wydarzeniu.

Nie bez znaczenia jest fakt, że dzień ten jest świętem państwowym na Ukrainie. 28 czerwca jest Dniem Konstytucji Ukrainy. W Polsce pracuje wielu Ukraińców, obchodzenie święta państwowego w tym samym dniu, mogło by się w pewnym stopniu przyczynić do tak bardzo potrzebnego naszym narodom pojednania.

Jednocześnie zwracam się z prośbą o ustanowienie 11 listopada Dniem Pamięci na cześć Walczących o Niepodległą Polskę. Listopad jest tradycyjnie miesiącem pamięci o naszych zmarłych, miesiącem dbania o groby naszych przodków. Dlatego ustanowienie w listopadzie szczególnego dnia pamięci na cześć Polaków walczących o niepodległą ojczyznę, byłoby jak najbardziej właściwe. W podobny sposób obchodzony jest ten dzień u naszych najważniejszych sojuszników z NATO. W USA 11 listopada jest Dniem Weteranów, w Wielkiej Brytanii i krajach Wspólnoty Narodów jest to Dzień Pamięci na cześć żołnierzy poległych w  wojnach. Obchodzenie tego dnia w sposób podobny jak czynią to nasi sojusznicy, przyczyniłoby się do większej integracji w ramach sojuszu.

Z historycznego punktu widzenia, obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości w dniu 28 czerwca, byłoby tak samo uzasadnione, jak w dniu 11 listopada. Z powodów praktycznych dzień 28 czerwca byłby jednak zdecydowanie bardziej odpowiedni. Polacy potrzebują święta państwowego jednoczącego i integrującego wszystkie opcje polityczne i grupy społeczne, obchodzonego w przyjemnych warunkach i radosnej atmosferze. Ponieważ niepodległość jest bardzo ważna dla wszystkich, Narodowy Dzień Niepodległości obchodzony w dniu 28 czerwca, jako dzień wolny od pracy, doskonale odpowiadałby na tę potrzebę. Polacy zasługują na takie święto. Właśnie dlatego potrzebna jest zmiana. DOBRA ZMIANA!

Sulęcin 02 lutego 2017.

Edward Woźniak