Login lub e-mail Hasło   

Co może być pamiątką ze Szczecina? Krzywa wieża atrakcją Szczecina

Gdy odwiedzili mnie goście spoza Szczecina oprowadziłem ich po atrakcjach turystycznych Szczecina na pożegnanie chciałem ich obdarzyć typową pamiątką kojarzącą się z moim miastem
Wyświetlenia: 766 Zamieszczono 16/03/2017

Okazało się, że w Szczecinie nie mamy takiej typowej, jak w innych miastach i regionach, pamiątki kojarzącej się wyłącznie z naszym miastem. Trudno modele statków, bursztyny uznać za pamiątki ze Szczecina, jeżeli już, to za regionalne. Gryf też jest kojarzony nie tylko ze Szczecinem.

 

Ma Poznań swoje koziołki, Kraków lajkonika i smoka wawelskiego, Warszawa syrenkę, Gdańsk Neptuna, Toruń pierniki, Łęczyca diabła Borutę, region górski ciupagę itp., czas aby i Szczecin miał swoją typową pamiątkę (symbol) kojarzony wyłącznie ze Szczecinem.

 

Zastanawiałem się, co taką pamiątką mogło by być (musiało by to być coś prostego na wzór poznańskich koziołków, czy krakowskiego lajkonika, aby było dość łatwe w masowej produkcji, coś na podstawce i coś nieodparcie kojarzone ze Szczecinem). Może miniaturki pomnika Trzech Orłów (pomnika Czynu Polaków), Anioła Wolności, Colleoniego, może miniaturka Baszty Siedmiu Płaszczy, może krzywy Ratusz Staromiejski a może po prostu paprykarz, czy piwo Bosman... itd.

 

Krzywa wieża w Szczecinie, to może być pomysł na atrakcję turystyczną. Mają Włosi swoja wielką atrakcję turystyczną: Krzywą wieżę w Pizie. W Polsce najsławniejszymi krzywymi obiektami są: krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich i krzywa baszta w Toruniu (torunianie nazywają ją Krzywą wieżą w Toruniu). W Szczecinie też mamy krzywą budowlę - Ratusz Staromiejski, w którym na oko odchylenie od pionu ściany od strony Odry wynosi około 0,5 m.

 

Historycy nie mogą dokładnie stwierdzić, kiedy powstała Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Prawdopodobnie jest pozostałością dawnego zamku, który miał istnieć jeszcze przed lokacją miasta, o czym świadczy zbudowana z kamieni najniższa część wieży. Część ceglana została przebudowana na przełomie XIV i XV wieku. Na początku wieża spełniała rolę lochu głodowego, a od 1444 r. rolę miejskiej dzwonnicy. Nie wiadomo dlaczego wieża uległa pochyleniu, z dokumentów wynika, że nastąpiło to w 1598 r. W 1977 r odchylenie wynosiło 1,98 m, obecnie wynosi 2,14 m.

 

Krzywa wieża (średniowieczna baszta) w Toruniu, została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku, jako 15-metrowa baszta obronna w systemie murów obronnych. Baszta pochyliła się już w średniowieczu z powodu piaszczysto-glinianego podłoża, na którym baszta została postawiona. Na przełomie 2006 i 2007 r. odchylenie szczytu wieży od pionu wynosiło 1,46 m.

 

Ratusz Staromiejski w Szczecinie przebudowano prawdopodobnie ok. 1450 r., jego gotycką formę przypisuje się szczecińskiemu budowniczemu Henrykowi Brunsbergowi. Ratusz został zniszczony podczas oblężenia Szczecina przez wojska brandenburskie w 1677 r. W czasie odbudowy zburzono gotyckie szczyty, zastępując je barokowymi. Podczas alianckich dywanowych nalotów, ratusz podzielił los innych budowli na Starym Mieście.

 

Ratusz Staromiejski odbudowano po wojnie przywracając mu pierwotny gotycki charakter. Ciekawy jestem, czy ktoś kiedyś wykonał pomiary odchylenia od pionu naszego Ratusza Staromiejskiego. Jeżeli nie, to powinniśmy natychmiast nadrobić to niedopatrzenie i ogłosić wszem i wobec posiadanie Krzywego Ratusza jako szczecińskiej atrakcji turystycznej.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1514
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1010
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 950
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 890
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 793
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1017
13
komentarze: 75 | wyświetlenia: 1222
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 881
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 674
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 731
 
Autor
ArtykułTen artykuł uzyskał 5244 odsłony w wiadomościach24.pl.

@Zdzisław Sadowski: i 50 na eioba.pl, z połowę natrzaskali Kostki i Juliusze.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska