Login lub e-mail Hasło   

Jak wybrać alkohol do posiłku?

Choć wszyscy wiemy, że alkohol przyspiesza trawienie, nie zawsze decydujemy się na podanie go do posiłku. Powodem jest niepewność, jakie trunki serwować do konkretnych dań.
Wyświetlenia: 18.088 Zamieszczono 16/03/2017

Jeżeli nie wiesz, jaki alkohol podać do kolacji na zimno, a jakim trunkiem uraczyć gości zaproszonych na wykwintny obiad, przeczytaj poniższe porady i pozbądź się wątpliwości.

Alkohol do dań zimnych i przekąsek

Dania zimne i słone przekąski bardzo dobrze komponują się z czystą wódką. Można ją bez obaw podawać do kolacji, o ile rzecz jasna składa się ona właśnie z dań na zimno. Jeżeli jednak chcemy zachować umiar w spożyciu alkoholu i wolelibyśmy nie podawać wódki, w tej samej sytuacji dobrze sprawdzi się również białe wino wytrawne.

Jeżeli jest to bardziej wykwintna uroczystość, zawsze można do zimnej kolacji podać również wytrawnego szampana. Szampan może służyć również jako aperitif przed spożyciem posiłku. W takiej sytuacji może być słodki, jednak wówczas dobrze by nie towarzyszyły mu słone przekąski. Jeśli jednak pozostaniemy przy wytrawnym, są one jak najbardziej wskazane.

Alkohol do obiadu i innych dań ciepłych

W przypadku ciepłych przekąsek (wyjątkiem są dania z drobiu i warzyw!) często podaje się wytrawną wódkę lub whisky. Alkohole te mają wyjątkowo dobry wpływ na trawienie ciepłych mięs.

Białe mięso i drób (oprócz kaczki i gęsiny) można podawać z białym winem wytrawnym. Świetnie pasuje ono również do ryb. Z kolei kaczkę i gęsinę powinniśmy serwować z czerwonym winem wytrawnym. To samo wino możemy podawać do dziczyzny, makaronów i serów.

Alkohol w kawie i trunek do deseru

Kawa bardzo dobrze komponuje się z likierami i kremami na bazie śmietany i whisky. Do kawy, ciast i deserów możemy też podać słodkie wódki smakowe i nalewki. Również słodkie czerwone białe lub różowe wino dobrze się w takiej sytuacji sprawdzi.

Jeżeli chcemy, by deser miał bardziej uroczysty charakter, można go również podkreślić bardziej wykwintnym alkoholem. Markowy winiak lub koniak, podane po deserze, na pewno będą dobrze przyjęte przez gości.

Alkohol a kuchnie świata

Warto pamiętać o tym, że potrawy z różnych części świata doskonale komponują się z miejscowymi alkoholami. Włoskie spaghetti w towarzystwie czerwonego włoskiego wina zawsze będzie smakowało wyjątkowo. Sushi podane z japońskim sake stanie się prawdziwą ucztą smaku. Ciekawie ma się sprawa z kuchnią latynoską, która lubi zarówno wina hiszpańskie, jak i te z Ameryki Południowej.

Teoretycznie do eleganckich posiłków rzadko podaje się piwo, jednak czasami teoria rozmija się z praktyką – i tak wielu Niemców, Austriaków czy Czechów nie jest w stanie wyobrazić sobie golonki bez tego złocistego napoju.

Kolacja się skończyła, ale alkohol krąży we krwi

Spożywając obiad lub kolację w dobrym towarzystwie, chętnie raczymy się alkoholem. Trzeba jednak pamiętać o naczelnej zasadzie, która mówi, że po spożyciu trunków nie powinniśmy siadać za kierownicą. Wprawdzie jedno piwo czy lampka wina wypite kilka godzin przed wyruszeniem w trasę raczej nam nie zaszkodzą, ale mogą się okazać problemem w przypadku kontroli.

Jest jednak na to sposób. Aby bezpiecznie zasiąść za kierownicą, wystarczy posiadać swój własny alkomat. Nowoczesne alkomaty są niedrogie i dokładne. Test na takim urządzeniu poda nam jednoznaczną odpowiedź na pytanie "Czy możemy ruszyć w trasę?". Pamiętaj jednak o kalibracji takiego urządzenia. Nie wiesz jak to zrobić? Dowiesz się na https://jakskalibrowacalkomat.jimdo.com/.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1481
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 618
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1036
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 732
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 888
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 658
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 683
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 965
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 611
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 359
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 483
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 593
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 512
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 772
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 444
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska