JustPaste.it

Jak wybrać alkohol do posiłku?

Choć wszyscy wiemy, że alkohol przyspiesza trawienie, nie zawsze decydujemy się na podanie go do posiłku. Powodem jest niepewność, jakie trunki serwować do konkretnych dań.

Choć wszyscy wiemy, że alkohol przyspiesza trawienie, nie zawsze decydujemy się na podanie go do posiłku. Powodem jest niepewność, jakie trunki serwować do konkretnych dań.

 

alcohol-bar-drinks-party_small.jpg

 

 

Jeżeli nie wiesz, jaki alkohol podać do kolacji na zimno, a jakim trunkiem uraczyć gości zaproszonych na wykwintny obiad, przeczytaj poniższe porady i pozbądź się wątpliwości.

 

Alkohol do dań zimnych i przekąsek

Dania zimne i słone przekąski bardzo dobrze komponują się z czystą wódką. Można ją bez obaw podawać do kolacji, o ile rzecz jasna składa się ona właśnie z dań na zimno. Jeżeli jednak chcemy zachować umiar w spożyciu alkoholu i wolelibyśmy nie podawać wódki, w tej samej sytuacji dobrze sprawdzi się również białe wino wytrawne.

 

Jeżeli jest to bardziej wykwintna uroczystość, zawsze można do zimnej kolacji podać również wytrawnego szampana. Szampan może służyć również jako aperitif przed spożyciem posiłku. W takiej sytuacji może być słodki, jednak wówczas dobrze by nie towarzyszyły mu słone przekąski. Jeśli jednak pozostaniemy przy wytrawnym, są one jak najbardziej wskazane.

 

Alkohol do obiadu i innych dań ciepłych

W przypadku ciepłych przekąsek (wyjątkiem są dania z drobiu i warzyw!) często podaje się wytrawną wódkę lub whisky. Alkohole te mają wyjątkowo dobry wpływ na trawienie ciepłych mięs.

 

Białe mięso i drób (oprócz kaczki i gęsiny) można podawać z białym winem wytrawnym. Świetnie pasuje ono również do ryb. Z kolei kaczkę i gęsinę powinniśmy serwować z czerwonym winem wytrawnym. To samo wino możemy podawać do dziczyzny, makaronów i serów.

 

Alkohol w kawie i trunek do deseru

Kawa bardzo dobrze komponuje się z likierami i kremami na bazie śmietany i whisky. Do kawy, ciast i deserów możemy też podać słodkie wódki smakowe i nalewki. Również słodkie czerwone białe lub różowe wino dobrze się w takiej sytuacji sprawdzi.

 

Jeżeli chcemy, by deser miał bardziej uroczysty charakter, można go również podkreślić bardziej wykwintnym alkoholem. Markowy winiak lub koniak, podane po deserze, na pewno będą dobrze przyjęte przez gości.

 

Alkohol a kuchnie świata

Warto pamiętać o tym, że potrawy z różnych części świata doskonale komponują się z miejscowymi alkoholami. Włoskie spaghetti w towarzystwie czerwonego włoskiego wina zawsze będzie smakowało wyjątkowo. Sushi podane z japońskim sake stanie się prawdziwą ucztą smaku. Ciekawie ma się sprawa z kuchnią latynoską, która lubi zarówno wina hiszpańskie, jak i te z Ameryki Południowej.

 

Teoretycznie do eleganckich posiłków rzadko podaje się piwo, jednak czasami teoria rozmija się z praktyką – i tak wielu Niemców, Austriaków czy Czechów nie jest w stanie wyobrazić sobie golonki bez tego złocistego napoju.

 

Kolacja się skończyła, ale alkohol krąży we krwi

Spożywając obiad lub kolację w dobrym towarzystwie, chętnie raczymy się alkoholem. Trzeba jednak pamiętać o naczelnej zasadzie, która mówi, że po spożyciu trunków nie powinniśmy siadać za kierownicą. Wprawdzie jedno piwo czy lampka wina wypite kilka godzin przed wyruszeniem w trasę raczej nam nie zaszkodzą, ale mogą się okazać problemem w przypadku kontroli.

 

Jest jednak na to sposób. Aby bezpiecznie zasiąść za kierownicą, wystarczy posiadać swój własny alkomat. Nowoczesne alkomaty są niedrogie i dokładne. Test na takim urządzeniu poda nam jednoznaczną odpowiedź na pytanie "Czy możemy ruszyć w trasę?". Pamiętaj jednak o kalibracji takiego urządzenia. Nie wiesz jak to zrobić? Dowiesz się na https://jakskalibrowacalkomat.jimdo.com/.