JustPaste.it

Fakty i mity o bieganiu

Polskę opanowała ‘biegomania’. Dla niektórych to nie tylko sposób na zdrowie, ale również styl życia, a dla innych nawet coś więcej – swoista religia. Jak jest z tym bieganiem?

Polskę opanowała ‘biegomania’. Dla niektórych to nie tylko sposób na zdrowie, ale również styl życia, a dla innych nawet coś więcej – swoista religia. Jak jest z tym bieganiem?

 

Każdy może zacząć biegać – MIT

Na tę formę ruchu powinny szczególnie uważać m.in. osoby otyłe. Dlaczego? Wysiłek tego typu dużo bardziej obciąża stawy i ścięgna, które i tak w związku ze sporą nadwagą są już dość mocno obarczone ryzykiem.  Dodatkowo, w przypadku otyłości często dochodzą również problemy z miażdżycą, cukrzycą, czy też nadciśnieniem tętniczym, a bieganie w takich okolicznościach może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. W związku z tym, osobom otyłym zaleca się najpierw walkę ze zbędnymi kilogramami i inne zajęcia sportowe, np. pływanie.

 

Bieganie jest dla facetów – MIT

Wiele kobiet biega i ma się świetnie. Co więcej, wielu naukowców i znanych trenerów jest zdania, że kobiety znacznie lepiej znoszą trudy biegania, ponieważ ich organizm jest w stanie zmagazynować znacznie więcej tłuszczu, działającego podczas biegu jak paliwo. Dodatkowo, są w stanie szybciej i bardziej poprawiać osiągnięte rezultaty niż panowie, o ile odpowiednio usprawnią swoje mięśnie.

 

Bieganie pozwala pozbyć się cellulitu – PRAWDA

Bieganie usprawnia pracę układu krążenia – głównego „odpowiedzialnego” za pojawienie się cellulitu. Ponadto stymuluje limfę obecną w naczyniach limfatycznych do większej cyrkulacji, co również wpływa pozytywnie na eliminację pomarańczowej skórki.

 

Kobiety w ciąży nie mogą biegać – MIT

Tak naprawdę ciąża to okres, w którym każda aktywność sportowa, mniejsza czy większa, powinna być poddana konsultacji z lekarzem. Niemniej jednak, specjaliści nie mają nic przeciwko bieganiu w takiej sytuacji (do momentu, w którym brzuch nie zacznie przeszkadzać), o ile kobieta jest do tego dobrze przygotowana kondycyjnie i wydolnościowo.

 

Trzeba biegać codziennie – MIT

Nie ma takiej potrzeby. Oczywiście kto chce i czuje się na siłach, może to robić, natomiast generalnie wystarczy 3-4 dni w tygodniu, a resztę można przeznaczyć na regenerację organizmu. Tak naprawdę liczy się regularność, a nie częstotliwość.

 

Strój w bieganiu ma znaczenie – PRAWDA

Naturalnie, największe znaczenie ma obuwie, ale nie należy umniejszać roli odzieży biegowej. Wszak nie chodzi tutaj tylko o komfort, ale przede wszystkim o efektywność. Owszem, ubranie powinno być wygodne i nie krępować ruchów, ale liczy się również cyrkulacja powietrza, odprowadzanie potu i wilgoci oraz to, żeby „ciało oddychało” w trakcie biegu.