Login lub e-mail Hasło   

Kwiat rycerstwa europejskiego, nie pomógł Krzyżakom

Niedawno minęła 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem, najważniejszej bitwy oręża polskiego, które zmieniło bieg historii schyłku średniowiecza, i to nie tylko dla Polski
Wyświetlenia: 2.318 Zamieszczono 18/03/2017

Kulminację obchodów 600-lecia stanowiły uroczystości państwowe na Polach Grunwaldzkich, w których udział wzięli  przedstawiciele władz Polski i Litwy. Uświetniła je również inscenizacja wielkiej bitwy, która zgromadziła rekordową liczbę uczestników.

Co działo się pod Grunwaldem?

Trochę niezbadaną i niewykorzystywaną informacją o bitwie pod Grunwaldem jest udział po stronie krzyżackiej szesnastu gościnnych chorągwi w sile blisko 4000 ludzi, istny kwiat rycerstwa europejskiego. Kiedy wynik bitwy zaczynał się przechylać na stronę rycerstwa polskiego, dla ratowania sytuacji (przegranej bitwy), załamany Wielki Mistrz Zakonu, wysłał na pole bitwy szesnaście gościnnych chorągwi i w nich chorągiew chełmińską.

Gościnne chorągwie nie znajdują żadnego oporu, podchodząc bardzo blisko do stanowiska polskiego króla Jagiełły. Polskie rycerstwo nie rozpoznaje ich jako Krzyżaków, chociaż jeden z rycerzy, chorągwi z Miśni, zaatakował nawet króla. Była to znaczna siła, doborowego rycerstwa europejskiego, która powinna odegrać poważną rolę w bitwie. Dlaczego takiej nie odegrała?

Stało się to za sprawą chorągwi chełmińskiej, która zwijając swoją chorągiew poddała się królowi Jagielle. To zachowanie, wśród rycerstwa innych chorągwi wywołało niesamowite zamieszanie i nie wykluczone, że jeszcze inne chorągwie mogły podjąć podobną decyzję. Zamieszanie to, chociaż tylko czasowe, było wystarczająco długie, że pozwoliło rycerstwu polskiemu na rozpoznanie krzyżackich gości, wprowadzeniu odwodów i powracających litewsko-ruskich zbrojnych na rozprawienie się z tymi, którzy nie poddali się. W bitwie pod Grunwaldem, oprócz Krzyżaków, poległ też kwiat rycerstwa europejskiego.

 Dlaczego nie wykorzystano, tego wielkiego zwycięstwa?

Szkoda, że dowództwo wojsk polskich i litewskich, nie było zorientowane (przygotowane) na podboje terytorialne, gdyby zamiast oblegać Malbork, wyruszyło na podbój Europy, miałoby wielkie szanse na ekspansję polskiej nacji w zachodniej Europie, a później na skolonizowanie Ameryki.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 918
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 713
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1187
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1321
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1545
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1531
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1310
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 717
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1271
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 540
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 520
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 902
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 444
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Koriolan,  18/03/2017

Dałem punkt bo artykuł mi się podobał ale podsumowanie jest straszne ...
To czysta nienawiść, nietolerancja, szowinizm i brak człowieczeństwa.
Ale cóż ...
To tylko moje zdanie :-)))
Inni mogą myśleć jak chcą :-)))

Obawiam się, że z tą ekspansją to Pana poniosło, ale powinniśmy zniszczyć państwo krzyżackie raz na zawsze. Właśnie tam zrodziły się zagrożenia i problemy, przez które Polska upadła, plus rozpasanie polskiej szlachty oczywiście. Ale jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, to właśnie na tamtych terenach powstały Prusy, które były inicjatorem rozbiorów Polski. Po rozbiorach 20 lat niepodległości, potem ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  18/03/2017

@pasjonatpl: wspomniany tu jeszcze udział kościoła w rozbiorach. No i niustanne ssanie polskiej krwi przez Watykan :-)))
Ehh ...
PiS też wyrósł na kościele ...
A dokładniej kościół pomógł mu zdobyć władzę. Ale chyba za chwilę zrobią ich w jajo ...
Masz też racje, że politycy polscy to chłopaczki z piaskownicy. Dobrze, że się taki Piłsudski trafił ... to chociaż mamy własny kraj. No jakby nie ... to republika CCCP.

@Koriolan:
Mysle, ze w kontekscie Kosciola, zawsze powinnismy o czyms pamietac. Po czyjej stronie byl papiez w bitwie pod Grunwaldem? Po prostu interesy Kosciola byly sprzeczne z interesem Polski. Powinnismy o tym pamietac, zeby stanac po wlasciwej stronie, jak znowu wystapi taka sprzecznosc.

  Hamilton,  20/03/2017

@pasjonatpl: a dla prawdziwych Polaków papieże są nieomylni. I to jest największa sprzeczność.

@tojfel:
No wiesz co? Powstało takie piękne kółko wzajemnej adoracji, a ty wszystko psujesz takimi niewygodnymi pytaniami. Jak możesz?

Ale niech ci będzie. Sprawdzę to za jakiś czas. Obecnie po prostu nie mam do tego głowy, bo mam trochę spraw na głowie, ale poszukam prędzej czy później. Obecnie pamiętam, że gdzieś czytałem, że Jagiełlo jeszcze jakiś czas po bitwie pod Grunwaldem mu

...  wyświetl więcej

@_serpico_:
Ja sie dziwie, ze jest rewolucja i dyktatura? Chyba zle mnie zrozumiales. Co najwyzej dziwie sie, ze rzadzacy przed rewolucja temu nie zapobiegli przez wprowadzenie bardziej sprawiedliwego systemu, a wrecz przyspieszyli ten proces przez zwiekszenie represji. A z tworczoscia Tojfela nie mialem okazji sie zapoznac, wiec na razie powstrzymam sie od komentarza.

  Hamilton,  19/03/2017

Co się odwlekło to nie uciekło, panie Kostka. Europie już Waszczykowski zadał śmiertelny cios. Teraz kolej na Zdzisków, Kaczydła i inne straszydła. Jak tylko Maciar sklei te dwa śmigłowce kwiat rycerstwa ruszy na Trumpa.
Montuj pan koalicję z kolegami Chińczykam przy piwie.

Łatwo o głosy, gdy ma się stałych uczestników "tylko do głosowania", jakich ma Hamilton Starszy: serpico, Bio Robot, miro von Kasselbach, skalgo, wianeczek (które tylko głosują, a nie napisały żadnego artykułu).

  Hamilton,  21/03/2017

@Juliusz II: i mnóstwo odsłon jak Juliusz II, Sadowski i Kostka. Mnie rzuciło na kolana.
Proszę zwiększyć ilość wydalanego moczu w artykułach. To może zainteresować służby oczyszczalni ścieków. Zawsze kilka punktów można uzyskać.

Hamilton Starszy "mnie rzuciło na kolana", i w tej pozycji najlepiej zostań, bo starszego, może złapać podagra, czy przenikliwy ból kręgosłupa itp. Starość nie radość!

  Hamilton,  26/03/2017

@Z. Kostka: myślę "młodzieńcze", że od dawna chorujesz na wszystkie wymienione dolegliwości.

  Hamilton,  30/03/2017

@Z. Kostka: wstanę z kolan, by nie robić konkurencji Zdziskom żebrzącym na kolanach o punkty i odsłony.

Hamilton Starszy, może jednak pozostaniesz na kolanach, bo to nie Zdzisław żebrze o punkty i głosy (gdyż on rzadko dochodzi do 5 głosów, więc jego apel nie dotyczy jego). Przyjrzałem się, kto oddał głosy na twoje ostatnie 10 artykułów i wygląda, że to ty kupczysz głosami. Od 8 uczestników, zalogowanych tylko do oddawania głosów (którzy nie napisali żadnego artykułu) dostałeś 28 głosów, od Dyla Sow ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  30/03/2017

@Z. Kostka: he he ...
A ile ja mam artykułów ?
No nie chce mi się sprawdzać :-)))

@Z. Kostka: domyślam się, że niewiele rozumiesz z moich artykułów. To jednak nie jest moja wina. Złóż reklamacje w szkole do której chodziłeś, albo zażądaj odszkodowania.
Możesz też napisać skargę do "Pani domu" i Radia Maryja.

@Hamilton Starszy: O, to tak jak te biedactwa z Rydzykowego uniwersytetu... Nigdzie ich na dalsze kształcenie przyjąć nie chcą...

  Hamilton,  31/03/2017

@Skalny Kwiat: cała wielkość ojca z Torunia w tym, że zarydzykował kształcenie tumanów. Też mu nie wyszło.

@Z. Kostka: na 10 artykułów 10 pkt Zdzisek Sadowski, 9 Juliusz II. Ta Juliusz to ciota z linii Kostków lubelskich czy Kostków z Rostowa? Razem 28 - 19 = 9 punktów i 1260 odsłon. Zaimponowałeś mi.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska