JustPaste.it

Kwiat rycerstwa europejskiego, nie pomógł Krzyżakom

Niedawno minęła 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem, najważniejszej bitwy oręża polskiego, które zmieniło bieg historii schyłku średniowiecza, i to nie tylko dla Polski

Niedawno minęła 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem, najważniejszej bitwy oręża polskiego, które zmieniło bieg historii schyłku średniowiecza, i to nie tylko dla Polski

 

Kulminację obchodów 600-lecia stanowiły uroczystości państwowe na Polach Grunwaldzkich, w których udział wzięli  przedstawiciele władz Polski i Litwy. Uświetniła je również inscenizacja wielkiej bitwy, która zgromadziła rekordową liczbę uczestników.

Co działo się pod Grunwaldem?

Trochę niezbadaną i niewykorzystywaną informacją o bitwie pod Grunwaldem jest udział po stronie krzyżackiej szesnastu gościnnych chorągwi w sile blisko 4000 ludzi, istny kwiat rycerstwa europejskiego. Kiedy wynik bitwy zaczynał się przechylać na stronę rycerstwa polskiego, dla ratowania sytuacji (przegranej bitwy), załamany Wielki Mistrz Zakonu, wysłał na pole bitwy szesnaście gościnnych chorągwi i w nich chorągiew chełmińską.

fb26a2a480fd5d81a3116aa9df9fa7d0.jpg

Gościnne chorągwie nie znajdują żadnego oporu, podchodząc bardzo blisko do stanowiska polskiego króla Jagiełły. Polskie rycerstwo nie rozpoznaje ich jako Krzyżaków, chociaż jeden z rycerzy, chorągwi z Miśni, zaatakował nawet króla. Była to znaczna siła, doborowego rycerstwa europejskiego, która powinna odegrać poważną rolę w bitwie. Dlaczego takiej nie odegrała?

Stało się to za sprawą chorągwi chełmińskiej, która zwijając swoją chorągiew poddała się królowi Jagielle. To zachowanie, wśród rycerstwa innych chorągwi wywołało niesamowite zamieszanie i nie wykluczone, że jeszcze inne chorągwie mogły podjąć podobną decyzję. Zamieszanie to, chociaż tylko czasowe, było wystarczająco długie, że pozwoliło rycerstwu polskiemu na rozpoznanie krzyżackich gości, wprowadzeniu odwodów i powracających litewsko-ruskich zbrojnych na rozprawienie się z tymi, którzy nie poddali się. W bitwie pod Grunwaldem, oprócz Krzyżaków, poległ też kwiat rycerstwa europejskiego.

 Dlaczego nie wykorzystano, tego wielkiego zwycięstwa?

Szkoda, że dowództwo wojsk polskich i litewskich, nie było zorientowane (przygotowane) na podboje terytorialne, gdyby zamiast oblegać Malbork, wyruszyło na podbój Europy, miałoby wielkie szanse na ekspansję polskiej nacji w zachodniej Europie, a później na skolonizowanie Ameryki.