Login lub e-mail Hasło   

Kwiat rycerstwa europejskiego, nie pomógł Krzyżakom

Niedawno minęła 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem, najważniejszej bitwy oręża polskiego, które zmieniło bieg historii schyłku średniowiecza, i to nie tylko dla Polski
Wyświetlenia: 252 Zamieszczono 5 dni temu

Kulminację obchodów 600-lecia stanowiły uroczystości państwowe na Polach Grunwaldzkich, w których udział wzięli  przedstawiciele władz Polski i Litwy. Uświetniła je również inscenizacja wielkiej bitwy, która zgromadziła rekordową liczbę uczestników.

Co działo się pod Grunwaldem?

Trochę niezbadaną i niewykorzystywaną informacją o bitwie pod Grunwaldem jest udział po stronie krzyżackiej szesnastu gościnnych chorągwi w sile blisko 4000 ludzi, istny kwiat rycerstwa europejskiego. Kiedy wynik bitwy zaczynał się przechylać na stronę rycerstwa polskiego, dla ratowania sytuacji (przegranej bitwy), załamany Wielki Mistrz Zakonu, wysłał na pole bitwy szesnaście gościnnych chorągwi i w nich chorągiew chełmińską.

Gościnne chorągwie nie znajdują żadnego oporu, podchodząc bardzo blisko do stanowiska polskiego króla Jagiełły. Polskie rycerstwo nie rozpoznaje ich jako Krzyżaków, chociaż jeden z rycerzy, chorągwi z Miśni, zaatakował nawet króla. Była to znaczna siła, doborowego rycerstwa europejskiego, która powinna odegrać poważną rolę w bitwie. Dlaczego takiej nie odegrała?

Stało się to za sprawą chorągwi chełmińskiej, która zwijając swoją chorągiew poddała się królowi Jagielle. To zachowanie, wśród rycerstwa innych chorągwi wywołało niesamowite zamieszanie i nie wykluczone, że jeszcze inne chorągwie mogły podjąć podobną decyzję. Zamieszanie to, chociaż tylko czasowe, było wystarczająco długie, że pozwoliło rycerstwu polskiemu na rozpoznanie krzyżackich gości, wprowadzeniu odwodów i powracających litewsko-ruskich zbrojnych na rozprawienie się z tymi, którzy nie poddali się. W bitwie pod Grunwaldem, oprócz Krzyżaków, poległ też kwiat rycerstwa europejskiego.

 Dlaczego nie wykorzystano, tego wielkiego zwycięstwa?

Szkoda, że dowództwo wojsk polskich i litewskich, nie było zorientowane (przygotowane) na podboje terytorialne, gdyby zamiast oblegać Malbork, wyruszyło na podbój Europy, miałoby wielkie szanse na ekspansję polskiej nacji w zachodniej Europie, a później na skolonizowanie Ameryki.

Podobne artykuły


25
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1846
24
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1772
21
komentarze: 32 | wyświetlenia: 800
21
komentarze: 44 | wyświetlenia: 1581
20
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1065
20
komentarze: 37 | wyświetlenia: 1029
19
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1998
19
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1615
18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 748
18
komentarze: 18 | wyświetlenia: 654
18
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1260
17
komentarze: 23 | wyświetlenia: 604
17
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1231
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1401
16
komentarze: 30 | wyświetlenia: 948
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dałem punkt bo artykuł mi się podobał ale podsumowanie jest straszne ...
To czysta nienawiść, nietolerancja, szowinizm i brak człowieczeństwa.
Ale cóż ...
To tylko moje zdanie :-)))
Inni mogą myśleć jak chcą :-)))

Obawiam się, że z tą ekspansją to Pana poniosło, ale powinniśmy zniszczyć państwo krzyżackie raz na zawsze. Właśnie tam zrodziły się zagrożenia i problemy, przez które Polska upadła, plus rozpasanie polskiej szlachty oczywiście. Ale jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, to właśnie na tamtych terenach powstały Prusy, które były inicjatorem rozbiorów Polski. Po rozbiorach 20 lat niepodległości, potem ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  5 dni temu

@pasjonatpl: wspomniany tu jeszcze udział kościoła w rozbiorach. No i niustanne ssanie polskiej krwi przez Watykan :-)))
Ehh ...
PiS też wyrósł na kościele ...
A dokładniej kościół pomógł mu zdobyć władzę. Ale chyba za chwilę zrobią ich w jajo ...
Masz też racje, że politycy polscy to chłopaczki z piaskownicy. Dobrze, że się taki Piłsudski trafił ... to chociaż mamy własny kraj. No jakby nie ... to republika CCCP.

@Koriolan:
Mysle, ze w kontekscie Kosciola, zawsze powinnismy o czyms pamietac. Po czyjej stronie byl papiez w bitwie pod Grunwaldem? Po prostu interesy Kosciola byly sprzeczne z interesem Polski. Powinnismy o tym pamietac, zeby stanac po wlasciwej stronie, jak znowu wystapi taka sprzecznosc.

@pasjonatpl: a dla prawdziwych Polaków papieże są nieomylni. I to jest największa sprzeczność.

  tojfel,  4 dni temu

@pasjonatpl: Który papież?
Akurat w czasie rozgrywania Bitwy pod Grunwaldem urzędowało trzech papieży
Grzegorz XII - Aleksander - Jan XXIII. Skoro piszesz że papież popierał - to musisz usciślic który

Może jest jeszcze szansa , po repolonizacji mediów, Merkel się załamie jak "Wielki Mistrz" a my zaczniemy od polonizacji ich mediów, a co, a potem USA.Mogliśmy mogliśmy, ale zajmowaliśmy się jakimiś kretyńskimi potopami szwedzkimi, albo wojnami z Turcją.
Ja bym tak nie galopował z tym polskim królem, trzeba poczekać na oficjalne stanowisko MEN, na dziś proponuję formę "spolonizowany książę litewski", ostrożności nigdy dość.

ŁŁŁŁŁŁŁŁAAAAAAA HAHAHAHAHAHHA ! UUUU HAHAHAHAHAAH , EHEHHEEHEHE uuuuuuuuufffffffffff
panie kluska, kulka , eh kostka, w którym zamkniętym zakładzie w tych Niemczech żeście siedzieli ze zdzichem te 20 lat ? przyznać się bez plucia ... i to szybko ...
"gdyby zamiast oblegać Malbork, wyruszyło na podbój Europy, miałoby wielkie szanse na ekspansję polskiej nacji w zachodniej Europie, a p ...  wyświetl więcej

Co się odwlekło to nie uciekło, panie Kostka. Europie już Waszczykowski zadał śmiertelny cios. Teraz kolej na Zdzisków, Kaczydła i inne straszydła. Jak tylko Maciar sklei te dwa śmigłowce kwiat rycerstwa ruszy na Trumpa.
Montuj pan koalicję z kolegami Chińczykam przy piwie.

@Hamilton Starszy: ...
Zdzichu i Zbychu w jednym stali domku
ołówek tysz mieli na przędzy postronku
raz zdzichu raz zbychu pisali obficie
całując pod biurkiem się w dupy dość skrycie

Gdy jeden wydawca poczytał ich karty
wnet zabrał ołówek , skończyły się żarty
konta po-blokował, wyczyscił bazgroły
tak, że zdzisiek-zbyszek wylazł całkiem goły

...  wyświetl więcej

Łatwo o głosy, gdy ma się stałych uczestników "tylko do głosowania", jakich ma Hamilton Starszy: serpico, Bio Robot, miro von Kasselbach, skalgo, wianeczek (które tylko głosują, a nie napisały żadnego artykułu).

@Juliusz II: i mnóstwo odsłon jak Juliusz II, Sadowski i Kostka. Mnie rzuciło na kolana.
Proszę zwiększyć ilość wydalanego moczu w artykułach. To może zainteresować służby oczyszczalni ścieków. Zawsze kilka punktów można uzyskać.

  pantrubadur  (www),  3 dni temu

Podobno polskie rycerstwo po bitwie się spiło i nie miało ochoty dalej wojować :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska