Login lub e-mail Hasło   

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to jedno z podstawowych zadań, przed którym staje każdy rodzic. Aby sprostać wyzwaniu, niezbędna jest zarówno edukacja dziecka, jak i rodzica.
Wyświetlenia: 21.981 Zamieszczono 20/03/2017

Co może zrobić rodzic, aby jego dziecko było bezpieczne?

Bezpieczne dziecko - prewencja i przewidywanie

Bezpieczeństwo dziecka nie zależy jedynie od samego rodzica. Chociaż we wczesnym etapie życia maleństwo nie jest samodzielne i jest uzależnione od rodzica oraz jego zdrowego rozsądku, to gdy już zacznie stawiać pierwsze kroki, może zacząć wymykać się spod kontroli. Dlatego też dziecko od najmłodszych lat musi być uczone samodzielnego myślenia, przewidywania zagrożeń i mieć świadomość, że odpowiada nie tylko samo za siebie, ale też za innych wokół, swoim zachowaniem bowiem może im wyrządzić krzywdę.

Niezwykle ważne jest również nauczenie dziecka w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji, jednak nie mniej istotne jest wskazanie, co należy zrobić, gdy mimo wcześniejszych starań znajdzie się w sytuacji zagrażającej jego zdrowiu, a nawet czasem życiu.

W żadnym wypadku nie można zasiewać w głowie małego człowieka myśli, że gdy pojawiają się na jego życiowej drodze jakieś przeciwności, to poradzenie sobie z nimi będzie ponad jego siły. To podejście może spowodować, że dziecko będzie panicznie unikać niebezpiecznych dla niego sytuacji, a przez to nie będzie zdolne do racjonalnego myślenia. Przesada - również w tym przypadku - nie jest zatem zalecana.

Lepiej jest przestrzegać naszego małego podopiecznego, ale również od dzieciństwa stawiać przed nim wyzwania, które może pokonywać bezpiecznie jeszcze pod naszym okiem. Dzięki czemu nabierze pewności w stawianiu im czoła. Niezwykle ważne jest również, aby uświadomić dziecko, że to ono jest panem swojego życia i to ono powinno podejmować dotyczącej swojej przyszłości decyzje.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Działania wychowawcze rodzica powinny polegać na uwrażliwianiu dziecka na rozpoznawanie zagrożeń, a także rozwijanie jego wyobraźni w taki sposób, aby mogło ono samodzielnie przewidzieć niebezpieczeństwa. Nie zaleca się przeprowadzania kazań moralizatorskich najmłodszym, gdyż odniosą one skutek wprost odwrotny, a rodzic tylko straci czas – mimo że on będzie sądził, że doskonale wypełnił swój rodzicielski obowiązek.

Edukacja bezpieczeństwa powinna zacząć się od koncentrowania dziecka na nim samym, wówczas zacznie ono automatycznie wykorzystywać nabytą wiedzę, doświadczenie, a także wyobraźnię do własnej ochrony. Niezbędne jest tutaj wypracowanie prawidłowej samooceny dziecka, a także zdrowych relacji zarówno rodzinnych, jak i tych rówieśniczych. - komentuje ekspertka zajmująca się prowadzeniem bloga http://bezpieczenstwodziecka.blox.pl/html.

Dorosły jako autorytet

Dziecko widzi osobę dorosłą jako autorytet i wzór doskonałości. To przekonanie pogłębia fakt, że dorośli ludzie rzadko w towarzystwie dzieci mówią o swoich słabościach. Ten rodzaj zachowania może stanowić dla dzieci zagrożenie, gdy na swojej drodze spotkają człowieka dorosłego, który ma złe zamiary. Edukacji dotyczącej bezpieczeństwa nie należy pozostawiać mediom, szkole czy też innym jednostkom, nad którym rodzice nie mają żadnej kontroli. Polepszeniu bezpieczeństwa dzieci sprzyja pogłębienie więzi rodzinnych i rozrost środowisk lokalnych. Dlatego powinno zwrócić na nie szczególną uwagę.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 792
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1346
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1222
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 652
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1057
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1351
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 725
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 350
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska