Login lub e-mail Hasło   

Wolność wyklucza równość...

Obecnie w Europie mamy przeważnie do czynienia z syntezą demokracji i liberalizmu. Ta składnia ma za zadanie przypisywać demokracji cechy liberalne. Przykład; państwa, kt&oacu...
Wyświetlenia: 694 Zamieszczono 26/03/2017

Obecnie w Europie mamy przeważnie do czynienia z syntezą demokracji i liberalizmu.

Ta składnia ma za zadanie przypisywać demokracji cechy liberalne.

Przykład;

państwa, które nie wyrażają zgody na przyjmowanie uchodźców są uważane za „niedemokratyczne”, a winni wg pojęć być nazwane „nieliberalnymi”.

Toteż nie istnieje nic … co można by nazwać wolnością demokratyczną, istnieją jedynie wolności liberalne.

Nowożytny renesans demokracji w kształcie nadanym jej przez rewolucję francuską – wykreował demokrację nieliberalną. Demokracja występuje w dwóch formach; bezpośredniej i pośredniej.

W tej pierwszej obywatele decydują większościowo in persona, w pośredniej wybierają swoich przedstawicieli, którzy następnie podejmują decyzje w głosowaniu większościowym. Dlatego też „czystą” demokracją jest jedynie jej forma bezpośrednia.

Toteż partie polityczne łączy skłonność  włączania do rządów kolejnych instrumentów plebiscytowych, od inicjatyw obywatelskich poprzez referenda.

Gdyby demokracja była dobrą rzeczą, to najlepszym ze wszystkiego byłoby maksimum demokracji.

W demokracji liberalnej występuje nieuchronna sprzeczność między wolnością a równością, które wykluczają się wzajemnie, bowiem możemy być albo wolni, albo równi.

A jak się rzecz ma w naturze?

Natura (z wyjątkiem świata minerałów ) nie zna równości ani identyczności. Wszystko co identyczne jest sobie równe... lecz nie odwrotnie. Chcąc zaprowadzić równość trzeba użyć siły. I tak; Lubisz żywopłot równiusieńki, czyli musisz go wbrew jego woli przyciąć pod linijką... nie podoba się mapa topograficzna... to należałoby zniweczyć góry a ich materiałem pokryć doliny. Gdyby wszyscy ludzie mieliby być równi pod względem intelektualnym, wszystkich głupich i leniwych należałoby zmusić do wysiłku umysłowego, a mądrych na siłę ogłupić.

Jeżeli dalej pragniesz równości to przeczytaj w mitologii greckiej opowieść o rozbójniku Prokruście.

Co z tego wynika dla rządzących Europą – odpowiedz sobie sam.

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2834
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1074
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 976
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 563
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 676
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 832
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1828
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 625
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 973
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 532
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 494
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  30/03/2017

Liberalna demokracja dąży do równości? Autorce pomylił się kolektywizm radziecki z liberalizmem. To dwa przeciwstawne bieguny. To socjalizm zrównał inteligenta z robotnikiem, robotnika z chłopem, a chłopa z ziemią. "Wszystkich głupich i leniwych należałoby zmusić do wysiłku umysłowego". To jedyne sensowne zdanie w całym artykule. Niestety nierealne.

  Remter,  30/03/2017

@Hamilton Starszy: Tak - dąży w wielu tematach ... chociażby zrównania praw homo niepewnych ze statutem jaki posiada rodzina... a czyż motłoch dzisiaj nie stał się inteligencją okradając tych , którzy z pracy rąk żyli ? To że ktoś skończy studia i uzyska dyplom na poziomie szkoły zasadniczej z tyt magistra ... to jest inteligentem tego systemu... Inteligentnym można się stać ... lecz intelektu poprzez inteligencję się nie posiądzie ... to coś więcej niż Heglowska gadanina ...

  Hamilton,  30/03/2017

@Remter: uzurpujesz sobie prawo do nadawania praw królowo. Piszesz coś, a potem sobie sama zaprzeczasz. Z tym intelektem też coś plączesz. Sądzisz, że usłyszę Hegel i rzuci mnie to na kolana? Dziś dyplom niczego nie gwarantuje, a w prl magister nie mógł pracować fizycznie. Musiał mieć "papierkową" robotę. Jak nie macha łopatą i nie nosi worków to niebieski ptaszek żyjący na koszt klasy robotniczej. Naczytałaś się przemówień Gomułki i kręcisz waćpanna jak kataryniarz po przejściach.

@Hamilton Starszy: Czy Ty słyszysz samego siebie ? Przecież... jak masa zachowujesz się... kto nie myśli tak , jak Ty ... to musi być zepsuty przez byłych władców ... jacy byli be..be,,,be
Rozwój polega na tym... iż to co mówimy dzisiaj... wcale nie musi oznaczać jutra... lecz to, co trwa tysiące lat - może stać się siłą przewodnią dla człowieka ( Prawa Kybaliona ).

  Hamilton,  31/03/2017

@Remter: widzę, że mam do czynienia z kolejną "skrybą bogów". Głowa w chmurach, wibracje wszechświata, drżenie rąk, nóg, uniwersalne klucze ludzkiej egzystencji i inne duperele i dyrdymały. Szkoda czasu.

  Hamilton,  31/03/2017

@Dyl Sowizdrzał: (c)hamuj waść. Spróbuj to samo bez. Stać cię na to, a idziesz na tak prymitywną łatwiznę.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska