Login lub e-mail Hasło   

Samoobrona – czym mogę się bronić?

Jakie narzędzia do samoobrony możesz legalnie posiadać, aby czuć się bezpiecznie wracając do domu po zmroku lub podczas wieczornego joggingu?
Wyświetlenia: 613 Zamieszczono 27/03/2017

Prawo a narzędzia do samoobrony

W Ustawie o broni i amunicji wymienione są przedmioty uznawane za broń, w tym te, na których posiadanie potrzebne jest zezwolenie. Pozornie wynika z niej, że zwykły obywatel nie ma dostępu do żadnych narzędzi do obrony.

Jednak dalej w ustawie można przeczytać, na posiadanie jakich przedmiotów nie jest potrzebne zezwolenie. Na przykład bez zezwolenia można posiadać przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA – potocznie zwane paralizatorami.

Wymienione w ustawie jako broń ręczne miotacze gazu obezwładniającego również są dostępne bez zezwolenia. Poza tym ustawodawca bierze pod uwagę pojemniki gazu obezwładniającego używane przez służby, a nie zwykłe gazy pieprzowe. Podobnie jest z pałką z ciężkiego i twardego materiału – w ustawie chodzi o pałkę typu tonfa, jaką można zobaczyć na przykład u policjantów.

Pałka teleskopowa

Pałka teleskopowa to jedno z narzędzi do samoobrony, które można legalnie posiadać. Złożona pałka zajmuje niewiele miejsca, więc można ją bez problemu przenosić ze sobą. Zmieści się w plecaku czy torebce, a także w schowku samochodowym.

Najlepszym miejscem do przechowywania i przenoszenia pałki teleskopowej jest kabura na pasie, do której można szybko sięgnąć i dobyć narzędzia w kilka sekund. Rozkładanie pałki również odbywa się błyskawicznie – wystarczy energicznie nią machnąć, żeby była gotowa do użycia. Pałka teleskopowa jest świetnym narzędziem do samoobrony dla mężczyzn, w tym dla zawodowych kierowców, którzy obawiają się o siebie i przewożony towar.

Gaz pieprzowy

Najbardziej uniwersalnym i prostym w obsłudze narzędziem umożliwiającym bronienie się w niebezpiecznej sytuacji jest gaz pieprzowy. Niewielki pojemnik łatwo można schować w kieszeni czy damskiej torebce, aby zawsze był pod ręką. Spryskanie agresora gazem pieprzowym powoduje problemy z oddychaniem oraz pieczenie skóry, oczu i dróg oddechowych. Nie trzeba podejmować walki, a nawet dotykać agresywnej osoby. Gaz pieprzowy skutecznie unieruchamia przeciwnika na kilkadziesiąt minut, które zaatakowana osoba może poświęcić na ucieczkę i wezwanie pomocy. Dlatego gaz obronny jest świetnym narzędziem dla kobiet i wszystkich osób, które chcą uniknąć bezpośredniego kontaktu z agresywnym osobnikiem.

Paralizator

Bez zezwolenia dostępne są paralizatory obezwładniające energią elektryczną o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA. Takie urządzenie może kupić każda pełnoletnia osoba. Podobnie jak pojemniki gazu pieprzowego, paralizatory mają niewielkie rozmiary. Również nadają się do noszenia w damskiej torebce, a nawet kieszeni garnituru.

Żeby obezwładnić napastnika paralizatorem, należy go dotknąć go łukiem elektrycznym wyzwolonym między elektrodami. Paralizator działa nawet przez grubą warstwę ubrań, oszałamiając agresora na kilkadziesiąt minut, które możesz przeznaczyć na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1560
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 650
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1131
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 920
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 716
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 638
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1008
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 798
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 294
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 470
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 459
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 950
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 509
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 358
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska