Login lub e-mail Hasło   

Gadżety na rower

Wiosna oznacza początek sezonu rowerowego. Większość z nas w tym czasie wyciąga rower z piwnicy czy zabiera go z balkonu i udaje się na pierwszą przejażdżkę.
Wyświetlenia: 443 Zamieszczono 27/03/2017

Wtedy też nachodzi nas ochota na ulepszanie swojego jednośladu. Jakie gadżety na rower warto kupić w tym sezonie?

Wyposażenie obowiązkowe

Zanim zaczniemy dokupywać gadżety, sprawdźmy, czy nasz rower posiada wszystkie elementy, w które obowiązkowo powinien być wyposażony. Najpierw skontrolujmy światła. Rower powinien mieć z przodu minimum jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej i element odblaskowy w kolorze czerwonym, o kształcie innym niż trójkątny. Poza tym jesteśmy zobowiązani do posiadania dzwonka lub sygnału ostrzegawczego o nieprzeraźliwym dźwięku. Rower powinien też być wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec.

Gadżety służące bezpieczeństwu

Jak widać powyżej, według prawodawców do bycia widocznym na drodze wystarczą przednie białe światło, tylne czerwone oraz jeden odblask. Jeśli jeździmy głównie w dzień, to rzeczywiście powinno wystarczyć. Jednak gdy poruszamy się często po zmroku, warto dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Mocny przedni reflektor sprawi nie tylko, że będziemy widoczni, ale ułatwi nam poruszanie się w ciemności. Z tylu warto umieścić czerwone, mrugające światło, sygnalizujące naszą pozycję innym uczestnikom ruchu z daleka. Zastanówmy się też, czy jesteśmy widoczni z boku. Odblaski umieszczone na szprychach powinny pomóc. Możemy także zainwestować w bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli oświetlenie LED umieszczone na kołach. Taki gadżet nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale i świetnie wygląda.

Gadżety antykradzieżowe

W Polsce co 7 minut jest kradziony rower. Niezależnie od tego, czy to prawda, czy legenda miejska, jeśli nie chcemy stracić naszego jednośladu, musimy go zabezpieczyć przed złodziejami. Za najtrudniejszą blokadę do pokonania uznaje się U-lock. Zwykła linka z supermarketu to żadna przeszkoda dla złodzieja – można ją przeciąć w kilka sekund. U-lock dobrej jakości, zrobiony z grubego metalu, wytrzymuje próby cięcia nożycami. Gdy złodziej będzie się dłużej męczył z zabezpieczeniem, zrezygnuje lub my zdążymy w tym czasie wrócić. Oprócz tradycyjnych zabezpieczeń można skorzystać z nowoczesnego lokalizatora GPS. Urządzenie schowane w tylnej lampie lub rurze sterowej może nam pomóc odzyskać skradziony rower. Lokalizator GPS wysyła na nasz telefon raporty z linkiem do mapy, na której jest dokładnie oznaczone miejsce, w którym znajduje się nasz rower. Możemy otrzymywać automatyczne raporty, a także wysłać żądanie określenia lokalizacji w każdej chwili. Lokalizatory GPS do roweru to również świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą sprawdzić, gdzie pojechało ich dziecko.

Dodatki do roweru

Oprócz gadżetów związanych z oświetleniem i zabezpieczeniem przed kradzieżą, znajdziemy także wiele innych interesujących dodatków do rowerów. Popularne stają się uchwyty na smartfon do kierownicy. Jeśli korzystamy z telefonu w czasie jazdy – na przykład zaglądamy do map czy sportowych aplikacji – to wygodniej i bezpieczniej jest przypiąć smartfon do kierownicy lub ramy. Zyskujemy w ten sposób łatwy dostęp do ekranu, a urządzenie umieszczone w specjalnym futerale jest zabezpieczone przed wodą i konsekwencjami upadku.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 969
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 798
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 970
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1094
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 907
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 927
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 503
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 481
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 562
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 386
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 801
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 696
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 722
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 626
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Plus dla autora art.jak i dla wszystkich rowerzystów:-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska