Login lub e-mail Hasło   

Polska zapłaciła 2,04 mld zł, aby NBP miał dostęp do linii kredytowej w MFW.

MFW nie zapłacił Polsce nic, aby mieć dostęp do linii kredytowej w NBP foto: niewygodne.info.pl Taka ciekawostka ze świata finansów - Polska musiała zapłacić r&oacu...
Wyświetlenia: 355 Zamieszczono 28/03/2017

MFW nie zapłacił Polsce nic, aby mieć dostęp do linii kredytowej w NBP

foto: niewygodne.info.pl

Taka ciekawostka ze świata finansów - Polska musiała zapłacić równowartość 2,04 mld zł za sam tylko dostęp NBP do linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW), z której i tak nigdy nie skorzystała. MFW nie zapłacił Polsce ani grosza, aby mieć dostęp do linii kredytowej w NBP w wysokości 6,27 mld euro (ok. 27 mld zł) na ratowanie Grecji. Oto jak się potrafią ustawić międzynarodowi bankierzy.

          


            

W styczniu tego roku Polska po raz kolejny przedłużyła w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) umowę o dostęp do tzw. elastycznej linii kredytowej, która w tej chwili daje do dyspozycji Min. Finansów ok. 8,3 mld euro kredytu. Problem w tym, że od początku trwania tej umowy (tj. od 2009 roku) nasz kraj ani razu z niej nie skorzystał, a mimo to poszczególne ekipy rządowe przelały na konta MFW ok. 2,04 mld zł opłat za sam tylko dostęp do linii. Jedyny prezes NBP, który sprzeciwiał się jej przedłużeniu (Sławomir Skrzypek) zginął w katastrofie smoleńskiej.

       


   

O ile nie wiele osób wiedziało o płatnym dostępie do elastycznej linii kredytowej w MFW (z której nie korzystamy), to zakładam, że pewnie jeszcze mniej osób wie o bezpłatnym dostępie MFW do linii kredytowej w NBP. W maju 2012 roku ówczesny minister finansów w rządzie Tuska - Jan Vincent Rostowski - potwierdził że Polska jest gotowa pożyczyć na ratowanie Grecji 6,27 mld euro (równowartość ok. 26 mld zł). Pieniądze te ostatecznie nie opuściły naszego kraju, ale NBP podpisał z MFW umowę, zgodnie z którą "NBP pozostaje w gotowości do wypłacenia MFW oprocentowanej pożyczki do wysokości stanowiącej równowartość kwoty 6.270.000,0 tys. EUR. Przekazanie przez NBP środków pieniężnych będzie następować na wniosek MFW". 

Co jednak istotne -
za pozostawanie w gotowości do wypłacenia środków z NBP (de facto linia kredytowa) Polska nie otrzymuje od MFW ani grosza opłaty. Przypomnijmy, że w drugą stronę MFW otrzymuje co roku setki milionów złotych za sam fakt pozostawania w gotowości do wypłacenia środków Polsce. Od 2009 roku zebrała się już łącznie kwota 2,04 mld zł. Oto jak się potrafią ustawić międzynarodowi bankierzy.

 

Źródło: NBP wydłuża pożyczkę 6 mld euro dla MFW na kolejne lata. Za darmo (Bankier.pl)
Źródło: Grecy nie chcą płacić, my będziemy. Polska potwierdza pożyczkę ponad 6 mld euro MFW (RMF24.pl)

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1225
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1025
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1103
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 779
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 750
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1901
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 587
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1045
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 550
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 898
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

Prezes Skrzypek nie zginął, a poległ. I musiał polec pod Smoleńskiem to oczywista oczywistość milordzie w gumofilcach. Kłamcierewicz to wyjaśnia i jest już bliski prawdy.

@Hamilton Starszy:
Aleee jaja.
milord w gumofilcach przyznam no niezłe, niezłe.

@milord36: nie udawaj, że nie wiesz w czym i po czym chodzisz w oborze. I nie zapomnij onuc wywietrzyć, bo znowu krowy pozdychają.

@Hamilton Starszy:
Chcesz mnie do swoich warunków w których przebywasz przekonać ?
Raczej nie skorzystam.
Wolę przebywać w domu.

@milord36: kopiuj, kopiuj panie zero, bo czas leci, a wszyscy czekają, ile milionów Polaków wymordowano przez okres sprawowania władzy przez PO i PSL.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska