JustPaste.it

Lampy LED – jak wybrać i dobrać?

Planowanie oświetlenia w domu zawsze powinno uwzględniać energooszczędność, z pożytkiem dla naszego portfela i środowiska.

Planowanie oświetlenia w domu zawsze powinno uwzględniać energooszczędność, z pożytkiem dla naszego portfela i środowiska.

 

Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że warto zainwestować w droższe lampy LED, które jednak pobierają niewiele prądu, przez co koszty eksploatacyjne są niewielkie.

Z drugiej jednak strony, pewne problemy mogą wystąpić przy wyborze konkretnej żarówki LED. Ten rodzaj oświetlenia jest opisywany przez inne parametry niż tradycyjne żarówki, co może rodzić niejasności i nieporozumienia. A trzeba pamiętać o tym, że tylko oświetlenie zoptymalizowane pod względem mocy, strumienia świetlnego, rozproszenia i barwy, zapewni komfortowe warunki do wypoczynku oraz pracy.

Początkowo lampy LED traktowane były jako oświetlenie dekoracyjne, później pomocnicze, dzisiaj z powodzeniem może pełnić funkcję funkcję podstawowego źródła światła. Warto jednak zachować podział na kilka punktów świetlnych. Umożliwia to bardziej precyzyjne sterowanie oświetleniem, a także przynosi oszczędności (niepotrzebne lampki można wyłączyć). Trzeba tylko pamiętać, że stożki świetlne lamp LED są węższe w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami i świetlówkami, więc automatycznie źródeł światła musi być więcej.

Moc świetlówek LED nie odzwierciedla ich efektywności. Najważniejszym parametrem charakteryzującym LEDy jest strumień świetlny, wyrażany w lumenach. Przykładowo, tradycyjnej 100-watowej żarówce odpowiada LED o strumieniu świetlnym 1300-1530 lumenów, a 40-watowej – 410-470 lumenów.

Innym ważnym parametrem jest barwa światła, istotnie wpływa ona na komfort domowników, przyzwyczajonych zwykle do ciepłych tradycyjnych żarówek. Barwa światła podawana jest w Kelvinach (K), im wyższa jej wartość, tym światło jest zimniejsze. Tradycyjna żarówka ma 2500-2700 K. W pomieszczeniach, gdzie odpoczywamy (salon, sypialnia), powinny znaleźć się LEDy o ciepłej barwie, do kuchni czy gabinetu można wybrać świetlówki LED emitujące zimniejsze światło.

Lampy LED stają się coraz popularniejsze, ale tym samym na rynek trafia wiele produktów kiepskiej jakości, które wpływają na negatywne opinie o tego rodzaju oświetleniu. Dlatego decydując się na lampy elektroluminescencyjne wyższej jakości (ale też niestety droższe), co pozwoli uniknąć częstej wymiany, kiepskiej efektywności lampy oraz niekomfortowego światła o wąskim stożku.