Login lub e-mail Hasło   

Po co kalibrować alkomat?

W instrukcji dołączonej do alkomatu wypisane są zalecenia dotyczące jego kalibracji, przypominają o tym również sprzedawcy i serwisy. Na czym polega kalibracja alkomatu?
Wyświetlenia: 283 Zamieszczono 13/04/2017

Czemu służy kalibracja alkomatu?

Żeby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, warto najpierw przypomnieć, dlaczego używamy alkomatu. Zwykle służy on nam do sprawdzenia, czy osoba spożywająca wcześniej alkohol (na przykład poprzedniego wieczoru) może już prowadzić samochód. Zatem alkomatem dokonujemy pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Istotna jest zgodność pomiarów z rzeczywistością, aby badana osoba nie stworzyła zagrożenia na drodze. Kalibracja alkomatu służy właśnie temu, by wyniki pomiaru były zawsze zgodne z prawdą. Dlatego należy o niej pamiętać i wykonywać ją zgodnie z zaleceniami producenta w renomowanym serwisie.

Jak i kiedy kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu nie jest czynnością, którą możemy wykonać w warunkach domowych. Są do tego niezbędne urządzenia serwisowe, do których wprowadzane są odczynniki o z góry określonej zawartości alkoholu. - mówi autor bloga http://kalibracjaalkomatowkrakow.blogspot.com/. Wyspecjalizowany pracownik w warunkach laboratoryjnych jest w stanie sprawdzić, czy wskazania alkomatu są odpowiednie i w razie potrzeby wyregulować je. Samodzielnie nie wykonamy kalibracji, dlatego musimy brać pod uwagę potrzebę serwisowania urządzenia. W instrukcji producent określa czas i liczbę wykonanych pomiarów, po których powinniśmy oddać alkomat do serwisu. Ponadto urządzenie wysyła wiele sygnałów, świadczących o potrzebie kalibracji. Najbardziej czytelnym jest wyświetlenie napisu CAL lub SER. Dodatkowo wszystkie niepokojące wskazania alkotestera powinny nas skłonić do kontaktu z serwisem. Takim wskazaniem jest na przykład wynik 0,00 u osoby, która spożywała alkohol lub wynik inny niż 0,00 u osoby zachowującej abstynencję.

Groźne skutki używania nieskalibrowanego alkomatu

Zawsze, gdy wskazania alkomatu wzbudzają wątpliwości oddawaj go do serwisu, ponieważ może od tego zależeć bezpieczeństwo twoje i innych osób. Używanie nieprawidłowo działającego urządzenia może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, a nawet tragedii. Siadając za kółko z przekonaniem o swojej trzeźwości narażamy się na wiele problemów. Zaczynając od uszkodzenia swojego samochodu, przez spowodowanie stłuczki, a nawet groźnego wypadku. Strata prawa jazdy również może być dotkliwa, chociaż na pewno mniej tragiczna niż wypadek z rannymi.

Alkomaty bez kalibracji

Wybierając alkomat, możesz znaleźć urządzenia, które według zapewnień sprzedawców nie wymagają kalibrowania. Na początku tekstu zostało wspomniane, że kalibracja jest regulowaniem alkotestera, a także że może on ulec rozkalibrowaniu. Czy można wierzyć we wskazania urządzeń, których nie da się regulować i serwisować? Dla własnego bezpieczeństwa lepiej tego nie sprawdzać i wybrać sprzęt renomowanej marki.

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2088
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 810
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 854
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1483
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1281
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 415
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 932
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 960
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 671
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 648
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 695
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 969
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1112
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 572
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 579
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska