Login lub e-mail Hasło   

Czy wiesz jak pachnie wiosna?

Zadbaj o swój układ oddechowy, aby nie przegapić ani jednego zapachu wiosny.
Wyświetlenia: 346 Zamieszczono 13/04/2017

Katar jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości chorobowych zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzują go następujące objawy: obecność nadmiernej wydzieliny w nosie, uczucie swędzenia, pieczenia czy zatkania nosa, częste kichanie i łzawienie z oczu. Oprócz nich mogą pojawić się również: drapanie w gardle, kaszel- najczęściej suchy, bóle głowy, uczucie zatkania uszu, upośledzenie węchu, a nawet smaku. Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować kataru. Długotrwały problem prawdopodobnie oznacza zapalenie zatok, a nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do poważnych powikłań.

Jak wynika z raportu „Jak Polacy leczą zatoki? – www.leczzatoki.pl”* ponad połowa Polaków zmaga się z powracającym i uciążliwym problemem chorych zatok od ponad dwóch lat.

 

Zwalcz katar przed wiosną

 

Przede wszystkim zadbajmy o otaczające nas środowisko, przykręćmy kaloryfery w domu, aby temperatura nie była zbyt wysoka, a powietrze za suche. Należy również regularnie oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny. „Podczas czyszczenia nosa zaleca się oczyszczanie każdej dziurki oddzielnie, aby nie prowadzić do powstania zbyt dużego ciśnienia w nosie, które może przesunąć zarazki chorobotwórcze do zatok lub ucha środkowego.” – radzi lekarz medycyny rodzinnej dr Katarzyna Mudel. Dodaje również, że poza tym, powinniśmy odpoczywać, pić dużą ilość płynów i właściwie się odżywiać.

Jeżeli jednak najprostsze metody zawodzą, katar może być objawem chorych zatok. „W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje płukanie nosa roztworami soli oraz glikokortykosteroidy donosowe. Aby ulżyć w trudnościach z oddychaniem, związanych z zatkanym nosem można rozważyć zastosowanie leków sekreto litycznych. Warto skorzystać z fitoterapii, czyli terapii za pomocą leków pochodzenia roślinnego, których skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi. Należy jednak uważać, po co sięgamy w aptece, czy są to leki, czy suplementy. Pamiętajmy, że lek leczy, a suplement jedynie uzupełnia. Można rozważyć, antybiotykoterapię, zazwyczaj przez dwa tygodnie, a w razie potrzeby przedłużyć leczenie na kolejne dwa tygodnie. W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych istotne jest ograniczenie narażenia na infekcje górnych dróg oddechowych i ekspozycji na zanieczyszczenia, w tym dym tytoniowy.” - radzi dr Mudel.

 

Już dziś zadbaj o swój układ oddechowy, aby w pełni oddychać świeżym wiosennym powietrzem i cieszyć się zapachami budzącej się do życia natury. Więcej porad na temat leczenia chorych zatok znajdziesz na: www.leczzatoki.pl.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1479
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1585
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1206
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2043
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2903
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2420
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1537
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 981
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 800
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2322
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1643
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 678
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska