Login lub e-mail Hasło   

Sokrates

Spotkania z niezwykłymi ludźmi...
Wyświetlenia: 611 Zamieszczono 15/04/2017

 Bez Sokratesa Grecja byłaby niczym.(...)Dzień, w którym postanowiono otruć Sokratesa, to dzień, w którym zatruto ducha Grecji.Nigdy potem nie osiągnęła ona takich wyżyn.(...)

Wszyscy czerpiemy korzyści z nauki, nie pamiętamy natomiast, że Sokrates poświęcił się dla niej.Prosił tylko o jedną rzecz: nie wierz w nic.Wszystkiego musisz doświadczyć, wszystko zbadać i jeżeli nie znajdziesz dowodu, dowodu bez wyjątków, nie możesz w to wierzyć.Uznajesz coś za prawdę? Bądź uczciwy, zaakceptuj to jako prawdę hipotetyczną, ponieważ-kto wie?-może jutro pojawią się nowe fakty, a ty będziesz musiał uznać, że prawda jest inna.Przed nami jest wieczność, każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego...

Sokrates nie wierzy w żadnego Boga, lecz nie mówi, że Boga nie ma.Ma bardzo naukowe podejście:"Z moich dotychczasowych dociekań wynika, że nie ma Boga, ale kto wie, co pokażą dalsze poszukiwania?To, że nie ma Boga, traktuję jako hipotezę.Jeśli któregoś dnia Go odkryję, zmienię hipotezę".

Sokrates nie mówi, że życie trwa po śmierci:"Będę musiał poczekać i sam się przekonać.Dopiero kiedy umrę, będę w stanie zobaczyć, czy życie trwa po śmierci, czy nie, ponieważ nikt z umarłych jeszcze do nas nie wrócił i nie wyjaśnił wątpliwości".(...)Kocham Sokratesa za jego pokorę,(...)kiedy masz tak rozwiniętą świadomość, taką jasność widzenia, potrzebna jest niezwykła odwaga, aby pozostać skromnym i zwykłym człowiekiem, skoro się wie, że taka droga doprowadzi do śmierci.Prędzej czy później ludzie, których próbujesz wyzwolić z wszelkich ograniczeń, zabiją cię.Mimo to Sokrates wybrał bycie zwykłym człowiekiem.Właśnie dlatego nie pozostała po nim żadna religia, żadne kościoły, żadna teologia, żadne święte pisma...(...)

Sokrates(...)mówi, że jesteś więźniem i że musisz się uwolnić.Ludzie są leniwi;ludziom nie chce się niczego zmieniać.Ludzie chcą pocieszenia.Ktoś powinien do nich przyjść, przekonać ich, że jest posłańcem Boga i powiedzieć:"Macie rację-dalej wierzcie w Boga.Módlcie się do niego przez dwie minuty co wieczór i wszystko będzie w porządku".Takie słowa cię zadowalają, ponieważ dzięki nim możesz uniknąć problemów, jakie niesie ze sobą konieczność zmian. 

Ludzie podobni do Sokratesa wydają się niebezpieczni, ponieważ mocno uderzają we wszystkie rodzaje pocieszenia:obnażają uwarunkowania, odzierają rzeczywistość z osłonek.Pracują niczym chirurdzy. Zadają ból, ale dzięki temu może powstać nowy człowiek...

Sokratesowi przypisuje się następujące słowa"Kiedy byłem młody, myślałem, że wiem wszystko;gdy dorosłem, zdałem sobie sprawę , że wielu rzeczy nie wiem.Gdy zrobiłem się stary zrozumiałem, że nie wiem nic-wiem, że nic nie wiem"...

Osho-Spotkania z niezwykłymi ludźmi

Wybrane fragmenty według szubrawca.

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2088
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 810
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 854
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1483
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1281
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 415
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 932
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 960
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 671
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 648
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 695
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 969
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1112
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 572
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 579
 
Autor
Dodał do zasobów: Wybrakowany skunks
Artykuł  Remter,  16/04/2017

Duch Sokratesa żyje w wielu ludziach żyjących prawdą ...

@Dyl Sowizdrzał: Badylu..widzimy to co chcemy widzieć...cóż Tobie "biedny człecze" po twej"mądrości",skoro wszędzie widzisz tylko nieprawdę i nie masz spokoju wewnętrznego?

@Dyl Sowizdrzał: Dobre, dobre..a tam obok to chyba pan Pośpieszalski..on z twojej bajki?

@Dyl Sowizdrzał: W zasadzie dobrze gadasz,niemniej, pytanie w dalszym ciągu pozostaje otwarte;co tobie po tej inteligencji, mądrości,jajogłowych dysputach,skoro nie masz w sobie "pogody ducha" i uśmiechu od ucha do ucha?Rozumiem, że tacy jak Ty poświęcają się dla idei, by tacy jak my(motłoch)czerpało później profity?Czyż tak? Jeżeli tak, to w imieniu moich współbraci serdecznie Ci dziękuję:-)

@Dyl Sowizdrzał: Rzadko patrze w tv, ale wyobraź sobie, że "chłopaków do wzięcia"widziałem, ja osobiście wolę obejrzeć takie"barachło"jak debaty nszej politycznej i nie tylko zresztą politycznej elyty...

"Wiem, że nic nie wiem" - z logicznego punktu widzenia, w tym zdaniu jest sprzeczność... Czy nic jest czymś? To w końcu wiem, czy nie wiem? Wyjść poza logikę 2 wartościową i mieć otwarty umysł na każdą inną możliwość, to jest przesłanie warte uwagi!
Bo zmagamy się ze Wszechświatem, który skrywa swe tajemnice. ;-)
Rudolf Steiner:
"Prawda jest wysokim celem. Widać to choćby z te ...  wyświetl więcej

@Ziemowit Howadek:" Wyjść poza logikę 2 wartościową i mieć otwarty umysł na każdą inną możliwość, to jest przesłanie warte uwagi! "-tak panie Ziemowicie! Właśnie z takiego wychodzę założenia"mieć otwarty umysł",słuchać,rozmawiać, obserwować i wyciągać wnioski.Pozdrawiam pogodnie:-)

  nse,  12/05/2017

@Ziemowit Howadek: "Wiem, że nic nie wiem" ... hehe, właśnie ciekawe może powinno być "wiem, że nie wiem", a może to filozoficzny bóg, taki początek biorący się z pustki ?

@nse: Nie mamy wyobraźni, aby to ogarnąć, ale im więcej poznajemy duchowość z Wyższych wymiarów, tym lepiej rozumiemy: wszystko jest niczym, nic jest we wszystkim, nie ma niczego, wszystko jest iluzją, czyli niczym. Oczywiście w głębszym rozumieniu... A sprzeczności mają symetrię w wyższych wymiarach, czyli są sobie równe. Czy to można nazwać filozofią? Bo jak może istnieć cokolwiek? Przecież nic jest bardziej prawdopodobne! :-)

  nse,  29/05/2017

@Ziemowit Howadek: Ja im więcej się przyglądam, tym wyraźniej widzę złudne działanie różnych form duchowości, to jak bardzo jest zagubiony człowiek na poziomie jednostek pokładających swą wiarę w "cudownej pigułce" , "rycerzu w lśniącej zbroi na ognistym rumaku","starszym Panu w niebiosach" zamiast na ponad czasowych procesach odgórnie ustanowionych których jesteśmy jedynie ułamkiem ..., ten spekt ...  wyświetl więcej

  nse,  29/05/2017

@Ziemowit Howadek:
"Przecież nic jest bardziej prawdopodobne! :-) " Czy jednorodna zupa kwantowa jest niczym ?

@...: A czy znamy pierwszą przyczynę wszystkiego? Zupa kwantowa może być skutkiem pierwszej przyczyny, a co było przed pierwszą przyczyną?

@Ziemowit Howadek: My punktu początkowego nie jesteśmy w stanie sięgnąć, możemy go jedynie zakładać, a założenia są dość różne. Jedni zakładają że coś powstaje od chwili pomysłu i drogą dociekań i pracy pomysł staje się ciałem. Inni jako punkt początkowy uznają zakupy w sklepie gdzie na sklepowych pólkach leżą gotowce do zakupienia, a cała świadomość ich opiera się na zdobyciu kasy potrzebne do zakupu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska