JustPaste.it

Pokrycie dachowe z blachy – jakie wybrać?

Pokrycia dachowe wykonane z blachy cieszą się dużą popularnością, która wynika m.in. z ich uniwersalności i stosunkowo niewysokiej ceny.

Pokrycia dachowe wykonane z blachy cieszą się dużą popularnością, która wynika m.in. z ich uniwersalności i stosunkowo niewysokiej ceny.

 

Ponadto blachodachówki odznaczają się niewielką masą, przez co nie jest konieczne stosowanie ciężkiej i przez to drogiej więźby dachowej, co ma miejsce w przypadku dachówek wykonanych z ceramiki bądź betonu.

Blachy dachowe mogą być wykonane ze stali, aluminium, miedzi bądź stopu cynkowo-tytanowego. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, dlatego warto poznać ich właściwości, by móc dokonać najlepszego wyboru.

Najtańsze, a przez to najpopularniejsze, są pokrycia dachowe z blachy stalowej. Zwykła stal jest bardzo podatna na korozję, więc wykonana z niej blacha dachowa musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Podstawowym zabiegiem jest obustronne ocynkowanie ogniowe – zalecana ilość ocynku to 350g na jeden metr kwadratowy. Trwałość pokrycia dachowego z ocynkowanej stali szacuje się na 30-50 lat. Istnieją także inne zabezpieczenia chroniące stal przed korozją, blaknięciem itp. Są to np. pokrycia poliestrowe czy puralowe. Naturalnie im więcej warstw ochronnych, tym większa trwałość, ale także cena stali.

Blachy aluminiowe są bardzo lekkie i odporne na korozję (choć i tak pokrywa się je powłokami ochronnymi i poprawiającymi estetykę). Wadą aluminium jest natomiast niewielka wytrzymałość mechaniczna, czyli podatność na odkształcenia. Trzeba to mieć na uwadze wybierając ten rodzaj pokrycia dachowego i zatrudnić doświadczoną ekipę – po blachach z aluminium nie wolno chodzić!

Blachy miedziane odznaczają się wysoką ceną, ale także wyjątkową estetyką. Dom pokryty miedzią prezentuje się bardzo szlachetnie i z czasem tylko zyskuje na wyglądzie. Dodatkowo miedź jest plastyczna, a więc łatwa w obróbce. Metal ten jest także bardzo mało podatny na korozję. Trzeba jednak pamiętać, że z biegiem lat miedź pokrywa się patyną, która stanowi dodatkową warstwę ochronną, ale także zmienia kolorystykę dachu.

Stop cynkowo-tytanowy oprócz cynku i tytanu zawiera jeszcze niewielkie domieszki miedzi oraz aluminium. Dzięki temu jest to materiał niemal doskonały – odporny na rozciąganie dzięki miedzi, wytrzymały dzięki tytanowi, odporny na korozję dzięki cynkowi i aluminium. Pokrycie dachowe z takiego stopu nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych poza zwyczajnym myciem.