Login lub e-mail Hasło   

Samochodem na wakacje? Sprawdź jak dobrze przygotować się do wyjazdu

Wiele osób planujących wyjazd na urlop jako środek lokomocji wybiera samochód. Ta forma podróżowania po kraju czy zagranicą ma niewątpliwie wiele zalet.
Wyświetlenia: 279 Zamieszczono 26/04/2017

Jedziemy kiedy chcemy, sami wybieramy sobie trasę dzięki czemu możemy po drodze zwiedzić kilka interesujących miejsc, które w czasie podróży autokarem, pociągiem czy samolotem będą dla nas nieosiągalne. Kolejną zaletą zwłaszcza wybierając się w daleką trasę do jednego z krajów europejskich w każdej chwili możemy zrobić sobie postój, przenocować w hotelu i jechać dalej. To niewątpliwie jest istotne dla rodzin podróżujących z dziećmi, które jak wiemy potrafią nieźle dać w kość, zwłaszcza jeżeli się nudzą.

Jak przygotować samochód się do wyjazdu?

Przede wszystkim musimy sprawdzić czy nasz samochód jest w pełni sprawny tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Najważniejsze to sprawdzić stan techniczny pojazdu. Właściwy poziom płynów eksploatacyjnych, poprawne działanie klimatyzacji, poziom ciśnienia w oponach jak i jakość opon oraz koła zapasowego to podstawa dobrego przygotowania samochodu na wyjazd. Istotne jest także by zaopatrzyć się w wyposażenie awaryjne, które jest wymagane w kraju do którego zmierzamy lub będziemy przez niego przejeżdżać. Dla przykładu na Słowacji wymagane jest by posiadać przy sobie komplet bezpieczników, dlatego jeżeli nasza trasa przebiega przez Słowacje aby uniknąć problemów lepiej mieć je ze sobą. Sprawdźmy także terminy przeglądów oraz badań technicznych. Jeżeli termin wykonania przeglądu nachodzi na urlop lub kończy się niedługo po planowanym powrocie, lepiej zadbać o to przed wyjazdem.

Jak ubezpieczyć samochód?

Wielu kierowców zastanawia się czy posiadane ubezpieczenie OC obowiązuje także w kraju, do którego się wybiera. W większości krajów należących do Unii Europejskiej obowiązują takie same przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC co w Polsce. Dlatego wystarczy posiadać ważną polisę OC by bez przeszkód poruszać się po Europie. W krajach spoza Unii Europejskiej takich jak na przykład Albania, Białoruś, Czarnogóra czy Ukraina do potwierdzenia ważności OC wymagana jest tak zwana Zielona Karta. W zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupioną polisę, zieloną kartę możemy dostać bezpłatnie lub jest ona wydawana razem z pakietem Assistance. Jeżeli zdarza się nam podróżować poza granicami kraju korzystnym rozwiązaniem przy ubezpieczaniu auta jest zakup Assistance. Jest to wygodne rozwiązanie na wypadek wszelkich awaryjnych sytuacji, które moją nas spotkać w trakcie podróży. Tak więc Assistance to nie tylko zielona karta ale także holowanie samochodu, udostępnienie auta zastępczego, pomoc prawna i medyczna. To tylko część możliwości jakie daje posiadanie assistance, każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa zakres świadczonych usług. Niemniej jednak najlepiej wykupić je w pakiecie przy kupnie OC co pozwoli obniżyć cenę niż gdybyśmy doubezpieczali się osobno.

Przed wyborem pakietu OC z Assistance najlepiej jest porównać ceny od kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych korzystając z porównywarki ubezpieczeń OC. Biorąc pod uwagę nie tylko cenę OC ale także zakres ochrony wchodzący w pakiet Assistance.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1479
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1585
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1206
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2043
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2903
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2420
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1537
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 981
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 800
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2322
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1643
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 678
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska