Login lub e-mail Hasło   

Metropolia Śląsko – Zagłębiowska

Od kilku lat w świadomości władz miast województwa śląskiego istnieje pomysł o utworzeniu wielkiej metropolii śląsko- zagłębiowskiej. Inicjatywa ta wiąże się z licznymi z...
Wyświetlenia: 336 Zamieszczono 30/04/2017

Od kilku lat w świadomości władz miast województwa śląskiego istnieje pomysł o utworzeniu wielkiej metropolii śląsko- zagłębiowskiej. Inicjatywa ta wiąże się z licznymi zaletami płynącymi zarówno dla poszczególnych miast, jak i dla ogółu związku metropolitarnego.

"Jako pasterze trzech diecezji, na terenie których położone są gminy gotowe do współpracy w ramach nowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jesteśmy przekonani, że projekt ma nie tylko historyczne znaczenie, ale stanowi wyjątkową szansę rozwoju dla wszystkich gmin" - tak w apelu biskupi przekonywali wiernych do poparcia powstania metropolii śląsko - zagłębiowskiej.

10 kwietnia Rada Miasta Katowice, przyjęła uchwałę o o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, dotyczących wejścia Katowic w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim. Jednocześnie, zgodnie z zapisami ustawy, zwróciła się do rad gmin, które chcą wejść do metropolii o podjęcie uchwał dotyczących przeprowadzenie podobnych konsultacji.

4 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę metropolitalną. Według przyjętych przez Sejm, 9 marca, przepisów metropolia śląsko-zagłębiowska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Niemniej przed samorządami jeszcze wiele pracy przekuwającej ustawę w konkretne rozwiązania integrujące. Zakłada się, że w skład będzie wchodzić 41 gmin Śląska oraz Zagłębia. Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej. Rocznie z budżetu państwa metropolia ma otrzymywać około 250 mln złotych.

Taką współpracę niektóre samorządy już podejmowały, ale nie było do tej pory instytucji, która miałaby odpowiednie ustawowe kompetencje. Nie było też oczywiście pieniędzy z budżetu centralnego. 

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1272
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1112
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 567
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 690
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 730
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 776
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 638
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 383
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 755
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska