Login lub e-mail Hasło   

Majówka pod gwiazdami, czyli cieszyńskie Oscary

Polak-Czech-Słowak trzy bratanki? Na pewno przy okazji wielkiego wydarzenia, które miało miejsce w Cieszynie i Czeskim Cieszynie podczas majówki.
Wyświetlenia: 231 Zamieszczono 05/05/2017

Od 28 kwietnia do 3 maja 2017 odbyła się 19. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, która nie tylko obfitowała w mnóstwo nowych produkcji filmowych, ale również zgromadziła wiele znanych osobistości z filmu, zarówno z Polski, jak i Czech. Kino na Granicy narodziło się z potrzeby solidarności z sąsiadami zza Olzy, ale i ze Słowacją – od wyświetlania 11 filmów w 1999 roku, po okrągłe 100 w 2012. Liczba stale rośnie i dzięki temu podczas 19 edycji Przeglądu kinomani mogli cieszyć oko ponad 120 filmami.

Kino na Granicy zaprezentowało prawdziwą plejadę gwiazd i mocne tytuły. Premierowy pokaz filmu Zwierzęta Grega Zglinskiego otworzył całość, również drugi tytuł zrobił niemałe wrażenie – nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem podczas Berlinale - film Rafała Kapelińskiego Butterfly Kisses. Również zaprezentowane zostały dzieła FAMU – jest to jedna z najstarszych szkół filmowych, która zasłynęła z autorskiej twórczości  studentów, których dzieła zdobyły wiele nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach. Spośród absolwentów wyróżnić należy Agnieszkę Holland.

Oprócz nowości, pokazano również absolutne klasyki: Nóż w wodzie (reż. Roman Polański, 1961), Panny z wilka (reż. Andrzej Wajda, 1979), Listę Schindlera (reż. Steven Spielberg, 1993) , Szczęśliwego Nowego Jorku (reż. Janusz Zaorski, 1997).

Aleją gwiazd

Kino na Granicy co roku przyciąga tysiące kinomaniaków z Polski, ale też i zagranicznych gości.  Nic dziwnego, ponieważ w tym roku pojawili się twórcy filmów, które były na ustach wszystkich w ostatnich miesiącach, m.in.: Wołyń, Maria Curie, Sztuka Kochania, Zjednoczone Stany Miłości, Pokot. Reprezentowali je: Karolina Gruszka, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik, Maria Sadowska, Agnieszka Holland. Oczywiście w programie również pojawiły się nowości z Czechy i Słowacji – Piata lod (Iveta Grófová), Masaryk (Julius Ševčík), czy Bába z ledu (Bohdan Sláma).

Śmietankę znanych osobistości dopełniło pojawienie się gwiazd takich jak: Allan Starski, Milan Lasica, Lesław Żurek, Urszula Grabowska, Ireneusz Czop, Andrzej Chyra, Janusz Zaorski, Jan Budař czy Karel Roden.

Pożegnanie wielkich

Niedawno zmarłą Danutę Szaflarską Kino na Granicy pożegnało w sposób wyjątkowy – odbył się pokaz ostatniego filmu z jej udziałem: Anyám és más futóbolondok a családból (Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie), a w wieczorze wspomnień wzięli udział nie tylko przyjaciele aktorki z teatru, ale i z rodzinnej miejscowości.

Filmy to nie wszystko

Przy okazji przeglądu, odbywały się różne dodatkowe wydarzenia, od wystaw, m. in. Adama Sikory: Wystawa Nigredo, będąca wizualizacją prezentującą psychiczny i fizyczny rozkład, poprzez unikatowe prace artystów Allana i Wiesławy Starskich: fotosy, szkice, projekty kostiumów, aż po pokaz niecodziennej biżuterii słowackich artystów Flowers for Slovakia -  Przekaż dalej / Pass it on. Kino na Granicy obfitowało również w koncerty, wystąpili Prago Union, Tabu, Jakubik & Deriglasoff, Chiki Liki tu-a oraz znani młodszej publiczności XXANAXX.

W teatrze natomiast odbył się w bardzo współgrającej tematyce do wystawy Adama Sikory, Spektakl Gnienie Grupy Artystycznej Teatr T.C.R.

Cieszyńskie Oskary

Przegląd Filmowy Kino na Granicy robi wrażenie i nic w tym dziwnego, gdyż połączenie nie tylko dwóch miast, ale i kilku państw, zebranie takiej plejady gwiazd oraz pokaz najbardziej prestiżowych filmów, dodatkowo okraszone spotkaniami z twórcami sprawia, że co roku Festiwal przyciąga coraz więcej miłośników kina. Kino na Granicy zostało również docenione przez Polski Instytut Sztuki Filmowej - W latach 2009, 2010, 2011, 2013 kapituła nominowała Przegląd Filmowy Kino na Granicy do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki, a w końcu w 2013 roku otrzymał nagrodę w kategorii „Międzynarodowy Festiwal Filmowy”.

 

Podobne artykuły


16
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1166
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1017
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1044
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1183
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 870
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1156
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 833
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1112
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 800
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 766
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 695
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 688
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 817
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 756
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska