Login lub e-mail Hasło   

Po śmierci im wyżej - tym lepiej

I znowu wracamy do śmierci. Bo to chyba taki temat, o którym można pisać i dyskutować bez końca, oglądać go ze wszystkich stron, a potem i tak dojść do wniosku, że każdą...
Wyświetlenia: 501 Zamieszczono 16 dni temu

I znowu wracamy do śmierci. Bo to chyba taki temat, o którym można pisać i dyskutować bez końca, oglądać go ze wszystkich stron, a potem i tak dojść do wniosku, że każdą stronę można obejrzeć raz jeszcze i odkryć ją zupełnie na nowo.

Dzisiaj zajmiemy się pochówkiem. Tematem, który nadal jest powodem rodzinnych kłótni i sprawia, że co poniektórzy nie śpią po nocach, rozmyślając o swoim przyszłym domu na tamtym świecie.  Są tacy, dla których istnieje tylko trumna i dół wykopany własnoręcznie przez pracowników wielebnego księdza proboszcza, ale są i tacy, którzy o wiele lepiej widzieliby siebie w całkiem przyzwoicie wyglądającej urnie zajmującej honorowe miejsce w rodzinnym salonie. Są tacy, którym jest wszystko jedno, ale i tacy, których nie zadowala żadne z powyższych rozwiązań i którzy nadal szukają inspiracji dla swojej ostatniej podróży. Takiej inspiracji szukała również cywilizacja Chachapoya i trzeba przyznać, że w kreatywności przeszła chyba samą siebie. A jak? Czytajcie dalej.

Grobowce nie są niczym nowym. Wiemy czym są mumie, wiemy też, gdzie i dlaczego je umieszczano i ogólnie przyjęliśmy do wiadomości, że procesu mumifikacji już się nie stosuje. Cywilizacja Chachapoya (nawet sama ta nazwa jest kreatywna) mumie co prawda tworzyła, ale najciekawszą rzeczą jest to, co z tymi mumiami robiła. Nie zamykała ich w grobowcach umieszczonych w jednym z wielu tajemniczych zakątków piramid, lecz poszła zupełnie inną drogą. Najwyraźniej stwierdziła, że skoro wszyscy udają się do dołu, to ona pójdzie w stronę odwrotną – do góry. I tak też zrobiła.

Owocem tego pomysłu stały się sarkofagi (dokładnie osiem), które wraz ze znajdującymi się wewnątrz mumiami zostały umieszczone w ścianie klifu, który dumnie obserwuje pewną peruwiańską dolinę o wdzięcznej nazwie Utcabamba. Jakimś cudem (a jakim, nie wiadomo) sarkofagi o wymiarach 2.50 m każdy zostały wciągnięte na wysokość 24 metrów i umieszczone we wnęce stromego klifu. Miało to miejsce około XV wieku. Ciekawą rzeczą jest to, że dopiero setki lat później (a dokładnie w połowie XIX wieku) grupa archeologów była w stanie tam dotrzeć i zbadać sarkofagi, które na ścianie klifu były widoczne z bardzo daleka, jednak nikt nie potrafił się do nich dostać. Kiedy się już dostano, oto co znaleziono.

Na początku, same sarkofagi. Ciężkie, wykonane z gliny i trawy, przypominające antropomorficzne kapsuły, udekorowane czerwoną farbą w dwóch odcieniach. Głowy wydają się być ludzkie (choć bardziej przypominają maski) i zostały wykonane z drewna. Oryginalnie sarkofagów było osiem. Jeden podobno spadł z klifu podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło dolinę w 1928 roku, pozostawiając siedem pozostałych na swoim miejscu. Czy oby jednak na pewno zostało ich siedem? Z dołu wszystko wskazuje na to, że stoi ich tam tylko sześć. Może siódmy znajduje się nieco głębiej lub po prostu ktoś go sobie zabrał i wolał się tym faktem z nikim nie dzielić.

Wewnątrz sarkofagów znaleziono siedzącą na zwierzęcej skórze i owiniętą w pogrzebowe szaty mumię oraz szczątki ludzkich czaszek. Towarzyszyły im naczynia ceramiczne, a także inne przedmioty, które składano jako prezenty osobom zmarłym. Przez setki lat sarkofagi i ich zawartość były nietknięte i niezbadane przez człowieka ze względu na swą nietypową lokalizację. Miały jednak do nich dostęp gryzonie i ptaki drapieżne, którym udało się przegryźć sarkofagi i stworzyć w nich dziury.

Sarkofagi z Carajía (bo tak brzmi ich pełna nazwa) wydają się pozostawać najbezpieczniejszym i najtrwalszym sposobem chowania umarłych. Pomijając fakt, że przez setki lat pozostały nietknięte, to jeszcze miejsce ich usytuowania wydaje się nadzwyczaj atrakcyjne. Wysoko. Ponad ziemią. Blisko Boga. Czyż taka opcja nie wydaje się kusząca? Tylko czekać, aż domy pogrzebowe zaczną oferować podobne usługi. Cały biznes na pewno ruszy z rozmachem, więc może zamiast chodzić po cmentarzach i szukać miejsca dla siebie czy bliskich, może warto pójść tam, gdzie powietrze jest świeższe i po prostu popatrzeć w górę.

Więcej zdjęć można obejrzeć tu: www.isabelfuentesguerra.com/blog

Podobne artykuły


15
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1757
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1192
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 502
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 220
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1010
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 393
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 840
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 895
9
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1708
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 368
9
komentarze: 94 | wyświetlenia: 573
7
komentarze: 45 | wyświetlenia: 762
7
komentarze: 8 | wyświetlenia: 384
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 796
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  .,  15 dni temu

Słyszałem kiedyś o takim zwyczaju panującym wśród któregoś z plemion Afrykańskich, polegającym na umiejętnym preparowaniu różnych części ciała zmarłego i wykonywanie z nich przedmiotów użytkowych, a potem rozdawaniu ich po bliskich zmarłego.
Taką sobie formę przedłużenia życia wymyślono, nie wiem ile jest w tym prawdy ?

  Isabel  (www),  15 dni temu

@Mariusz Kajstura: Wcale by mnie to nie zdziwilo. Sposoby chowania zmarlych albo raczej "przechowywnia" zmarlych przescigaja sie w swojej kreatywnosci. Kiedys zakopywano kosci zmarlych w jaskiniach, w ktorych sie.mieszkalo po to, aby nadal byc jak najblizej nich.

  .,  15 dni temu

@Isabel: Jako ludzie mamy głęboko w sobie zakodowane "pragnienie wieczności", a te zwyczaje są tego dowodem ..., każda kultura tą wieczność próbuje realizować w różny sposób, byle jak najdłużej przedłużać swoje jestestwo, a choćby tylko w wspomnieniach :)
https://www.youtube.com/watch?(...)sgGnI3U

  Isabel  (www),  14 dni temu

@Mariusz Kajstura: Coś w tym musi być. U większości (bo na pewno nie u wszystkich) pragnienie życia jest silniejsze niż pragnienie śmierci. A przedłużanie życia szczątkom jest pewnym aktem desperacji. I nadziei.

  _serpico_,  14 dni temu

@Mariusz Kajstura:
To nie jest pragnienie wieczności , tylko strach przed nieznanym .Wszystkie pomysły na "wieczność" na tym bazują , a wieczność , każda , by była cierpieniem ., życie bez ciała , ta ta , powłoka ,. ble ble , niczego to nie zmienia , cierpiał byś wieczność, nie mogąc czuć , oddychać , jeść , żyć .Twoja słynna "świadomość" nie podlegałaby żadnym zmianom , żadnym impulsom. By ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  14 dni temu

@Isabel:
A mogłaby go pani poprosić żeby się ode mnie odwalił i przestał pisać do mnie kretyńskie komentarze ? Przepraszam że panią zaczepiam , ale być może potrzebuje kobiecej ręki, czy też w tej sytuacji komentarza :)
U niego jest strasznie silne pisanie komentarzy , przeważnie bez sensu i mających się nijak do tego co ktoś napisał.

  Isabel  (www),  14 dni temu

@_serpico_: Tutaj większość pisze kretyńskie komentarze.

  Isabel  (www),  14 dni temu

@_serpico_: Masz tylko dwa wyjścia: albo pisać jeszcze bardziej kretyńskie komentarze, albo się nie odzywać: bo ściągną Cię do swojego poziomu i pobiją doświadczeniem :D :D :D

  _serpico_,  14 dni temu

@Isabel:
Podchodząc metaforycznie czuję się jak zbity pies :) , pani o tym nie wie ,ale byli użytkownicy którzy mnie tytułowali "pinczer " i tak się czuję , obity , okopany , przez doświadczonych , przeważnie "mędrców" :) , ahh .... cóż za przypadek :).
Ledwo żyje :) , przepraszam, że tak po "prośbie " :) ale ciężko się to znosi ;)
Biją , biją i to bez litości ..... :)

  Isabel  (www),  14 dni temu

@_serpico_: Nie wiem czy kopanie przez "mędrców" jest czymś bardziej zaszczytnym i czy pozwala znosić samo kopanie lepiej. To tak, jakby nagle ktoś chciał znaleźć się na Titanicu wiedząc, że i tak zatonie, ale przynajmniej pośród arystokratów.

  _serpico_,  14 dni temu

@Isabel:
Kopanie przez ludzi bazujących na wierzeniach , których się nie da sprawdzić , jest czymś ... dla mnie , zabawnym :).
Nikt nie ma odpowiedzi , życie w "jednej odpowiedzi " i to takiej niesprawdzonej , nie czyni z nikogo mędrca :) a jeśli ktoś się w ten sposób zachowuje , jest tym bardziej groteskowo śmieszny :).
W sumie dobrze znoszę :) w miarę , z Mariuszem to było mini załamanie nerwowe ;)

@Isabel: @Isabel: hahaahaha "albo pisać jeszcze bardziej kretyńskie komentarze," ... ach te komentarze kajstury, do dziury z nimi, ... do dziury ;-)

@Isabel: ...i proszę jest błyskotliwość ? ... jest ;-) hahaahaha

  Isabel  (www),  13 dni temu

@Dyl Sowizdrzał: Pojawił się oto... Najmądrzejszy z mędrców (A już myślałam, że ktoś cię zablokował)

@Isabel: nie mam za wiele czasu teraz... w przeciwieństwie do tych pedałów wróbli i koriolanów, bo powinieniem też zrobić ze 4 konta i siedzieć, wklejać cokolwiek... a mnie za co mieliby zablokować ? za siarczystą krytykę ;-) za parę kurew i innych przekleństw ... eee, cieniasy takie jak wróblowyrobopodobne kmioty typu koriolan, strzaszą na forum sądami jak dzieci z gimnazjum. Jakbym się takich st ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  13 dni temu

@Dyl Sowizdrzał:
Wątpię czy to zadziała , nie za parę kurew , dostałbyś czasowy blok , a potem byś miał "break " , poza tym pewnie by ci zablokowali jednego "Dyla "Czas logowań i głosy Cię zgubiło :) ,aż mi głupio że tak się dałem podejść tekstem o tym że odpisuje do kopii :).
No :)
Podszedłeś mnie jak dziecko :) chylę czoła :) , zostaje pytanie jaki to ma sens :).
Żade ...  wyświetl więcej

  Isabel  (www),  13 dni temu

@Dyl Sowizdrzał: Twoja sprawa. Ale może przystopuj trochę. Nie wszyscy tak samo postrzegają krytykę. A kłopotów możesz sobie narobić.

@Isabel: Nie rozśmieszaj mnie dziewczyno ;-) macie tu niektórzy , łącznie z Tobą po 4 konta, rywalizujecie w wirtualu o niewidzialne medale czy o co ? Ja na tyle świadomie żyję, że wiem gdzie jest granica , której nie powinienem przekroczyć by nie dostac po dupie. Straszenie mnie art. kc czy kk jest dziecinadą, najśmieszniejsze jest to , że niektórzy włącznie z Tobą nie powinni się nawet wypowiada ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  13 dni temu

@Dyl Sowizdrzał:
To nie jest ta Izabel , co słabo do Ciebie dociera :P. Być może , , a być może , ja mam to widzieć :)

@_serpico_: uhu ;-) to ja dyl ... heheh te kurwy trochę namieszaly ;-)
jak odpisujesz to kliknij na chwilę na mój nick i zobacz rejestrację moja dylowa jest stara a ten chuj wróbel 2 dyla rejestrował tydz temu, jakoś tak...

Login:
Ranga:
Ost. logowanie: 26 min. temu
Zarejestrowano: 06/05/2016

@_serpico_: hahaaha, czyżbym miał i ja już rozkurwienie jaźni ? to ile ich tu jeszcze ? kłamczuchów i manipulatorów ? ... chuj tu nocuje admin nie reaguje , można robić co się chce, może się dogadamy i porobimy wroblom i chujrolanom po 3 konta, tak jak oni pokradniemy fotki i całkiem tu zaorzemy to bagienko ? hehe trochę szkoda, bo 3 śmieci zasrało całą salę.

  _serpico_,  13 dni temu

@Dyl Sowizdrzał:
Nie pisałem o wróblu, no okay , nie chcę już w sumie czytać że ktoś jest kurwą . Jeśli się mylę i jesteś tu tylko jako DYL :) okay :), a jeśli nie , jest to dość "grube '
Wizerunek w necie łatwo zbudować , a ja trochę wiem z psychologii , no .. :) , ale nic Ci nie będę zarzucał , sam wiesz jak jest .
Gdybym wlazł na netowy "Fight Club " byłoby strasznie "grubo ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  12 dni temu

" Są tacy, dla których istnieje tylko trumna i dół wykopany własnoręcznie przez pracowników wielebnego księdza proboszcza, ale są i tacy, którzy o wiele lepiej widzieliby siebie w całkiem przyzwoicie wyglądającej urnie zajmującej honorowe miejsce w rodzinnym salonie. Są tacy, którym jest wszystko jedno, ale i tacy, których nie zadowala żadne z powyższych rozwiązań i którzy nadal szukają inspiracji ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  12 dni temu

Rzucono na wiatr, "nie chce" skorygować , przez dużą ilość znaków interpunkcyjnych..To pani swoim artykułem wywołała że o tym pomyślałem. Miłe prawda :) ? Generalnie myślę o życiu , rozmyślania nad śmiercią i co po niej jest mało zaprzątają mi głowę., o ile w ogóle :).
A co pani sądzi o obecnej sytuacji na tym portalu , skoro wychwytuje pani takie drobne szczegóły z rozmów, przy dość powied ...  wyświetl więcej

  Isabel  (www),  12 dni temu

@_serpico_: Ogolnie jestem osoba bardzo zapracowana i nie mam zbyt duzo czasu na czytanie komentarzy, a juz tym bardziej na ich odpisywanie. Jakis czas temu nawet chcialam, ale po przeanalazowaniu wszystkich "k...", "ch...", "g..." itp. nie bardzo wiedzialam, co autorzy maja na mysli. Moj czas jest zbyt cenny na zaglebianie sie w komentarze, ktore nic nie wnosza. Jezeli juz doczytam sie czegos kon ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  12 dni temu

@Isabel:
Długie dość , ciekawe dość :) , jednak nie widzę odpowiedzi na pytanie o chęci do picia wódki :) Każdego jest :).
Bez przesady z tymi emocjami :).
Ciężko przez internet wyczuć czyjeś emocje :) Styl pisania , owszem to można , z emocjami ... oj ciężko proszę pani :)
Jak na razie ileś osób próbuje zatłuc jedną i to w pokrętny sposób, nie chodzi mnie :)
Sąd ...  wyświetl więcej

  _serpico_,  12 dni temu

@Isabel:
Aaa .. poza tym , nie wiem czy pani zależy żeby utrzymać ten portal jakoś., mi tak , ale mi wiążą ręce, Izabele , jakże odmienne od pani.

"Szkoda, ze zamiast wymieniac pogladac, aby dowiedziec sie czegos nowego, portal ten stal sie zrodlem negatywnych emocji kierowanych do wszystkich, ktorzy staraja sie cos publikowac"
Tego stwierdzenia nie rozumiem ? Jakieś negatywn

...  wyświetl więcej

  Isabel  (www),  12 dni temu

@_serpico_: Ja rowniez pozdrawiam :)

  _serpico_,  11 dni temu

@Isabel:
Ech .. umknął mi pani komentarz w tych wszystkich machinacjach użytkowników.
Multikonta proszę pani , intrygi ,emocje , dużo bohaterów, można by z tego zrobić nawet kryminał ! Jest jeden wątek zahaczający o kryminał., nie rozwijam jaki , bo pani to nie interesuje :).
Wie pani ? Mam nadzieję że jednak uda mi się uratować eiobę bez ingerencji administracji , pewnie by p ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska