JustPaste.it

Energia odnawialna i jej praktyczne wykorzystanie

Energia odnawialna to temat, który bywa coraz częściej poruszany w naszym kraju. Czym jest i jak można ją w praktyce wykorzystać? O tym w dalszej części tego artykułu.

Energia odnawialna to temat, który bywa coraz częściej poruszany w naszym kraju. Czym jest i jak można ją w praktyce wykorzystać? O tym w dalszej części tego artykułu.

 

Oszczędna i ekologiczna, pod takimi hasłami promowana jest energia odnawialna. Nic więc dziwnego, że w Polsce, jak i na całym świecie, coraz więcej osób jest nią zainteresowanych. Szczególnie jeżeli chodzi o wykorzystanie jej w budownictwie.

Konwencjonalne dobre znane źródła energii wkrótce mogą się skończyć, poza tym często nie są one zbyt przyjazne dla środowiska. Nic więc dziwnego, że cały czas szukamy jakiś lepszych rozwiązań, które pomogłyby nam produkować czystą i tanią energię.

Czym jest energia odnawialna?


Nie jest to tak proste do zdefiniowania, jak mogłoby się wydawać. Energia odnawialna podlega obecnie wielu regulacjom prawnym, przez co robi się przy niej niemały bałagan, jeżeli chodzi o nomenklaturę. Jeżeli jednak chcemy określić, to czym jest energia odnawialna, powinniśmy sięgnąć do ustawy o odnawialnych źródłach energii. W dużym skrócie mówi ona, że do źródeł tego rodzaju energii można zaliczyć:

  • energię wiatrową,
  • energię słoneczną,
  • energię geotermalną,
  • energię aerotermalną,
  • energię hydrotermalną,
  • hydroenergię,
  • biomasę.

Jak więc widać energia odnawialna pochodzi z natury oraz jej różnych procesów. Jest to również energia, której zasoby cały czas się uzupełniają i odnawiają, w przeciwieństwie do wielu źródeł energii konwencjonalnej.

Właścicieli domów najbardziej powinna zainteresować energia geotermalna. To bowiem, przy jej pomocy w łatwo i stosunkowo niedrogo możemy ogrzać swoje cztery ściany.

Czym jest energia geotermalna?

Jest to rodzaj energii, który ma charakter nieantropogeniczny, czyli taki, który powstaje bez ingerencji człowieka. W dużym skrócie jest to po prostu energia, która jest skumulowana pod powierzchnią ziemi.

Jak można ją wykorzystać?

Wykorzystuje się ja dzięki zastosowaniu geotermalnych pomp ciepłą. Są to specjalne urządzenia, które wystarczy umieścić pod ziemią, właśnie w miejscu, gdzie znajdują się zgromadzone zasoby energii geotermalnej. Pompa ciepłą umieszczona w tym miejscu jest w stanie przenieść energię cieplną, tak by mogła być ona użyta do ogrzania domu czy innego budynku. Najnowsze pompy ciepła to te, które składają się również z kolektorów pionowych. Zapewniają one zwiększoną wydajność oraz są stosunkowo proste w wykonaniu. Jest to obecnie jedno z coraz częściej używanych rozwiązań stosowanych do ogrzewania wielu domów. Ten rodzaj energii jest nie tylko ekologiczny, ale również na dłuższą metę dość tani.