JustPaste.it

Mieszalniki - czym są i gdzie się je stosuje?

Maszynami, które można spotkać w wielu gałęziach przemysłu, są mieszalniki. O ich rodzajach i zastosowaniu przeczytacie w dalszej części artykułu.

Maszynami, które można spotkać w wielu gałęziach przemysłu, są mieszalniki. O ich rodzajach i zastosowaniu przeczytacie w dalszej części artykułu.

 

Mieszalniki przemysłowe przydają się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi mieszanie różnego rodzaju cieczy i innych składników. Wszystko po to, by uzyskać jednorodną ciecz, o zamierzonych właściwościach takich jak odpowiednia gęstość czy stężenie. Mieszalniki są więc stosowane w wielu branżach głównie w spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej oraz budowlanej.



Do czego jeszcze wykorzystuje się mieszalniki?


Przede wszystkim do intensyfikacji wybranych procesów fizycznych i chemicznych. Można wśród nich wymienić m.in. wymianę ciepła, masy czy też przyspieszenie niektórych reakcji. Zasadniczą zaletą wielu tego typu urządzeń, jest stosunkowo niski pobór energii w stosunku do efektu, jaki pozwalają uzyskać.

Jak dzielimy mieszalniki?


Można je podzielić ze względu na rodzaj cyrkulacji cieczy, jaki potrafią zapewnić. Są to:

  • Mieszalniki wytwarzające promieniowy przepływ cieczy – zazwyczaj wyposażone są w specjalną turbinę z prostymi łopatkami.
  • Mieszalniki wytwarzające okrężny przepływ cieczy – ich elementy mieszające kształtem przypominają kotwice.
  • Mieszalniki wytwarzające dodatkowo osiowy przepływ cieczy – można tu wymienić mi.in. mieszadła ślimakowe, wstęgowe czy śmigłowe


mieszalniki
Mieszadła można podzielić również ze względu na szybkość ich obrotu. Wyróżniamy więc mieszadła szybkoobrotowe np. turbinowe oraz mieszadła wolnoobrotowe np. kotwicowe.

Bardzo ważna jest również geometria samego mieszalnika, ponieważ wpływa ona w istotny sposób na cyrkulacje cieczy. Innymi ważnymi czynnikami są również lepkość cieczy oraz szybkość, z jaką potrafi się ona ściąć.

Z czego zbudowane są mieszalniki?


Mieszalniki w większości przypadków wykonane są z odpornej na różne czynniki chemiczne stali kwasoodpornej lub tytanu. Dzięki temu są one odporne na korozje oraz działanie różnego rodzaju silnie reagujących cieczy. Wiele zbiorników mieszalników wyposażone jest dodatkowo w specjalne płaszcze chłodzące lub grzewcze.

Gdzie się je wykorzystuje?


W branży spożywczej służą do mieszania sosów, nabiału czy napojów. W branży farmaceutycznej wykorzystywane są przy wytwarzaniu syropów oraz maści. Podobnie w branży kosmetycznej gdzie miesza się za ich pomocą kremy oraz różnego rodzaju płyny.

Oczywiście to tylko niektóre z zastosowań tych urządzeń. Zakres ich zastosowań jest znacznie bardziej rozległy.