Login lub e-mail Hasło   

ABC Wędkarstwa: akcesoria wędkarskie

Wędkarstwo to świetne hobby - bez względu na to jaki jest Twój poziom umiejętności – dostarcza wiele wrażeń. Jeśli planujemy udane połowy warto zaopatrzeć się w podstawowy sprzęt.
Wyświetlenia: 235 Zamieszczono 29/05/2017

akcesoria wędkarskieDobór zestawu jest zależny przede wszystkim od metody połowowej i rodzaju ryby jaki bierzemy pod uwagę. Na początku warto poznać popularne techniki połowowe. Najprostszą jest metoda gruntowa - polega na wędkowaniu przy użyciu koszyczka zanętowego. Pomaga upolować amura czy leszcza. W górskich potokach poławia się metodą muchową, podczas gdy na drapieżniki idealna jest metoda spinningu, stosująca zanęty sztuczne jak twistery czy błystki.

Zaczynający przygodę wędkarze kompletowanie zestawów wszczynają od zakupu wędziska i kołowrotka. Wędzisko to zwyczajnie kij, stanowiący budulec wędki. Współcześnie używa się lekkie wędziska z włókna szklanego lub węglowego. Kołowrotek jest zakupem niezbędnym, choć pewna grupa biegłych wędkarzy funkcjonuje bez niego. W zależności od wybranej techniki połowu stosuje się kołowrotek ze szpulą ruchomą lub stałą, hamulcem przednim bądź tylnym.

Niewątpliwie klasyczny sprzęt każdego hobbysty to tzw. szóstka wędkarska - wędka, kołowrotek, linka, haczyk, spławik, obciążnik. Sklepy wędkarskie prześcigają się w asortymencie dla klientów. Rzecz jasna, można wybrać sprzęt zaawansowany a co za tym idzie drogi. Ale na starcie lepiej wybrać podstawowy sprzęt. Bez względu na to jaka jest masa narzędzi, sprawdzą się skrzynki wędkarskie. Pomogą wygospodarować sporo miejsca i uchronić się utraceniem akcesoriów. Są praktycznym ułatwieniem podczas łowienia. Przydadzą się w przechowywaniu wszelkich akcesoriów. Nie można zapomnieć, że objętość skrzynki powinna być dobrana do ilości sprzętu. W obecnych czasach wędkarze mają do wyboru pudełka mniej lub bardziej skomplikowane. Ważne by nie zawierały żadnych elementów metalowych. Trzeba mieć na uwadze, że akcesoria wykonane z gumy trzeba przechowywać zabezpieczone, ponieważ taki surowiec reaguje z plastikiem.

Akcesoria wędkarskie to nie tylko krętliki,kotwice czy przynęty, ale też przede wszystkim żyłka, na którą młodzi wędkarze powinna również zwrócić uwagę. Zawsze powinna być giętka, a przeznaczona na większe sztuki odpowiednio wytrzymała.

Solidna wędka nie wystarczy. Kluczowe też jest jej zabezpieczenie. Pokrowiec wędkarski pomaga mieć wędkę w poprawnym stanie przez dłuższy czas. Ten najlepszy - powinien być nieprzemakalny, i usprawniać przenoszenie. Profesjonalne etui mają dodatkowe kieszenie i rzepy, dzięki czemu są wielozadaniowe. Wielu wędkarzy nie potrafi jednak dobrze używać etui. Powszechnym błędem jest napychanie sprzętu, co w prostej linii prowadzi do zniszczenia.

Kompletując podstawowy ekwipunek nie ma takiej potrzeby by sugerować się producentem. Dopiero w miarę nabywania umiejętności można wypróbować coś nowego, kupując skomplikowane akcesoria wędkarskie. Warto natomiast eksperymentować i wymieniać się wnioskami z innymi wędkarzami. Im więcej możliwości się wypróbuje tym większa szansa na skuteczne łowy.

Podobne artykuły


14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1268
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 946
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1067
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1193
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 767
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 919
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 812
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 681
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 761
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 825
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 777
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 695
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 386
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska