Login lub e-mail Hasło   

Ukradli Polakom 124 mln zł.

Teraz grozi im 25 lat i przepadek całego majątku, czyli coś przeciwko czemu głosowała PO i Nowoczesna! foto: materiały CBŚP Policjanci lubelskiego CBŚP we współprac...
Wyświetlenia: 232 Zamieszczono 04/06/2017

Teraz grozi im 25 lat i przepadek całego majątku, czyli coś przeciwko czemu głosowała PO i Nowoczesna!

foto: materiały CBŚP

Policjanci lubelskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami urzędu celno-skarbowego zatrzymali 13 osób, które wyłudzając zwroty podatku VAT ukradły Polakom łącznie 124 mln zł. Teraz grozi im do 25 lat więzienia i przepadek całego majątku (nawet tego, który poukrywali po rodzinie czy przyjaciołach). Wszystko dzięki nowelizacji kodeksu karnego, która zaostrzyła kary za wyłudzanie pieniędzy oraz ustawie o konfiskacie rozszerzonej. Znamienne, że politycy PO i Nowoczesnej byli przeciwko przepisom zaostrzającym kary i umożliwiającym konfiskatę majątku przestępców. 

          


            

Pisałem o tym wielokrotnie, ale nie zaszkodzi powtórzyć - wyłudzenia VAT to największe finansowe bagno, które do tej pory skutecznie niszczyło budżet naszego kraju. Co roku z tego tytułu Polska traciła od kilku do nawet kilkunastu miliardów złotych. Pieniądze te trafiły do wąskiej grupy przestępców, którzy działali zupełnie swobodnie, gdyż kary orzekane przez sądy były często symboliczne, a ryzyko wpadki niewielkie. Osobom, które wyłudzały na nielegalnym zwrocie podatku VAT miliony złotych, a sądy potrafiły wymierzyć karę grzywny w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i 2 lata więzienia w zawieszeniu (w latach 2014-2016 za proceder wyłudzania na wielką skalę przed sądami odpowiadało 253 osób, jednak na karę bezwzględnego więzienia skazano zaledwie 31 osób). Nic tylko tworzyć dalej VAT-owskie karuzele i wyłudzać na potęgę!

         


   

Aby skuteczniej walczyć z patologiami rząd PiS przeforsował zmianę kodeksu karnego przewidującą zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę. W przypadku przestępcy używającego do wyłudzania VAT lewych faktur przekraczających kwotę 10 mln zł, ekipa Kaczyńskiego zaproponowała podwyższenie sankcji w postaci kary więzienia do 25 lat. Dodatkowo przyjęto również ustawę o tzw. konfiskacie rozszerzonej, która przewiduje przepadek mienia i majątku przestępców, nawet gdyby zostało ono formalnie przepisane na osoby trzecie (np. rodzinę / przyjaciół / słupy).

W tym kontekście zastanawiające jest zachowanie polityków PO i Nowoczesnej, którzy krytycznie wypowiadali się na temat zaostrzenia przepisów karnych w/s wyłudzania zwrotu podatku VAT oraz wprowadzenia tzw. konfiskaty rozszerzonej. Gdy doszło do głosowań w Sejmie obie te partie były przeciwko proponowanym przez rząd zmianom. 

Powstaje pytanie - dlaczego ludzie z partii Schetyny i Petru nie chcieli, aby powodujący gigantyczne straty w budżecie państwa przestępcy trafiali do więzienia na wieloletnie odsiadki? Dlaczego byli przeciwko możliwości konfiskowania majątku przestępców?

 

Źródło: Grupa wyłudzająca VAT rozbita. Okradli państwo na 124 mln złotych (rmf24.pl)
Źródło: Platforma i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT (wPolityce.pl)
Źródło: Konfiskata rozszerzona uchwalona przez Sejm (Bankier.pl)

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1275
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1598
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1025
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 963
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 855
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 940
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 892
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 900
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 780
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska