JustPaste.it

Elektroniczna dokumentacja zabezpieczenia ładunku

Tablet lub smartfon wraz z odpowiednim oprogramowaniem, pozwalają na szybkie i bezpieczne udokumentowanie zabezpieczenia towaru na czas przewozu.

Tablet lub smartfon wraz z odpowiednim oprogramowaniem, pozwalają na szybkie i bezpieczne udokumentowanie zabezpieczenia towaru na czas przewozu.

 

Brak odpowiedniej dokumentacji wskazującej na właściwe zabezpieczenie towaru podczas jego przewożenia, może być w razie wypadku, przyczyną sporych kłopotów, a w skrajnych przypadkach, gdzie źle zabezpieczony ładunek doprowadzi do śmierci innych uczestników ruchu, sprawy mogą przybrać dramatyczny obrót.  

Pomimo, iż same czynności załadunkowe, jeżeli umowa transportowa nie stanowi inaczej, należą do zadań nadawcy lub odbiorcy, to przewoźnik, jako strona, która dysponuje sprzętem przeznaczonym do dokonania prawidłowego zabezpieczenia ładunku oraz wiedzą, co do tego jak tego dokonać,  powinien współuczestniczyć w prawidłowym rozmieszczeniu towaru na czas przejazdu.

Stosowne udokumentowanie tych procesów to sprawa priorytetowa, co najbardziej pokazują sytuacje skrajne, np. kiedy dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń. Należy bowiem wówczas wykazać, że zadbano o właściwe zabezpieczenie towaru, zastosowano odpowiednie do ładunku środki zabezpieczające, a pojazd opuścił zakład w należytym stanie.

Narzędziem wspierającym proces odprawiania pojazdu, może być elektroniczna lista kontrolna, którą osoba odpowiedzialna za daną czynność, posiada na swoim smartfonie lub tablecie. Lista ta wchodzi w skład systemu tzw. Yard Managementu oferowanego przez firmę PAARI®.

System ten zakłada m.in. zastosowanie Terminale samoobsługowe służących identyfikacji i samodzielnej rejestracji kierowców podczas wjazdu na teren zakładu oraz w trakcie jego opuszczania.  Podczas rejestracji, kierowca może zostać przeszkolony z zasad bezpieczeństwa panujących na terenie zakładu, jak również otrzymać wskazówki odnośnie zabezpieczenia stosownego do rodzaju przewożonego ładunku. Wszystkie to informacje kierowca otrzymuje w wybranym przez siebie języku.   

Po dokonaniu załadunku oraz jego zabezpieczeniu, musi nastąpić kontrola wykonanych czynności. W zadaniu tym pomaga wcześniej zdefiniowana lista sprawdzająca, wypełniana w formie elektronicznej na smartfonie lub tablecie. Osoba odpowiedzialna sprawdza, czy dla danego pojazdu i ładunku zastosowano wszystkie niezbędne środki zabezpieczające. Dodatkowo może ona wykonać zdjęcie ładunku i zapisać je bezpośrednio w systemie, wraz ze wspomnianą check-listą. Pozwala to na usystematyzowanie procesów weryfikacyjnych oraz posiadanie wszystkich niezbędnych danych w jednym pliku.  

Wsparcie procesów załadunku poprzez oprogramowanie firmy PAARI®, może okazać się szczególnie pomocne w przypadku transportowania materiałów niebezpiecznych, gdzie trzeba zadbać o wiele dodatkowych kwestii dotyczących bezpieczeństwa, jak choćby ilość gaśnic, czy posiadanie ubrań ochronnych. Elektroniczna lista kontrolna staje się w takich sytuacjach nieocenioną pomocą. 

Wszystkie pytania, na które musi odpowiedzieć kierowca, zostają wcześniej zdefiniowane tak, aby żadne kwestie bezpieczeństwa nie pozostały otwarte lub niezweryfikowane.

Moduł służący weryfikacji sposobu zabezpieczenia ładunku, to tylko jedna z wielu funkcji, które oferuje oprogramowanie titan® w ramach swoich rozwiązań dla Yard Management.

Wielofunkcyjne terminale oraz oprogramowanie PAARI®, dbają o to, aby pojazdy znalazły się o określonej porze w odpowiednim miejscu i nie wyjeżdżały w trasę przeładowane, a kierowca został odpowiednio skontrolowany, poinstruowany  oraz posiadał i/lub otrzymał stosowaną dokumentację.Oprogramowanie titan®