JustPaste.it

Regulatory przemysłowe - czyli jak kontrolować warunki w zakładach przemysłowych

Regulatory przemysłowe, czyli m.in. regulatory ciśnienia i temperatury – czym są i jakie znajdują zastosowanie.

Regulatory przemysłowe, czyli m.in. regulatory ciśnienia i temperatury – czym są i jakie znajdują zastosowanie.

 

Wiele procesów przemysłowych i technologicznych musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią temperaturę, ciśnienie, wilgotność i kilka innych parametrów. Oczywiście kiedyś o zapewnienie wszystkich tych parametrów musieli zadbać ludzie, dziś kontrolują to urządzenia zwane regulatorami. Dzięki temu warunki produkcji są idealnie dopasowane do potrzeb danego procesu.

Regulatory ciśnienia, temperatury czy wilgotności to obecnie standard w każdym zakładzie, który produkuje dany produkt wymagający odpowiednich parametrów. Jeżeli produkcja wymaga kontroli kilku różnych parametrów naraz, wykorzystuje się do niej regulatory PID. Jest to specjalny typ regulatora, który pozwala na jednoczesne kontrolowanie temperatury, ciśnienia, wilgotności oraz kilku innych właściwości.

Jak działają regulatory przemysłowe PID?

Mówiąc o działaniu regulatorów przemysłowych PID, nie można wspomnieć o pętli sprzężenia zwrotnego. Jest ona bowiem główną zasadą, na jakiej działają te urządzenia. Polega to na tym, że najpierw dokonywany jest pomiar, a następnie, jeżeli urządzenie wykryje jakieś uchybienie, następuje kompensacja do wartości, jaka została zaprogramowana. Dzięki temu cały czas utrzymywana jest właściwa temperatura, ciśnienie oraz inne potrzebne parametry. Regulatory PID zastępują regulatory ciśnienia, regulatory temperatury oraz inne urządzenia regulujące co ułatwia pracę i kontrolę na wielu stanowiskach.

Jaka jest struktura regulatorów przemysłowych PID?

Regulatory przemysłowe składają się z trzech głównych członów, od których wziął się skrót PID.

  • Pierwszym z nich jest człon proporcjonalny oznaczony literą P. Jego zadaniem jest kompensacja uchybień bieżących.
  • Drugim jest człon oznaczony jako I. Jest to człon całkujący, który reguluje uchyby z przeszłości.
  • Trzeci ostatni człon D odpowiada natomiast za przewidywanie przyszłych uchybów.

Cały proces zależy więc od ustawienia tych trzech parametrów. Manipulacja nimi pozwala na kontrolę stabilności układu, czasu regulacji oraz wielu innych parametrów.

Dodatkowe funkcje regulatorów przemysłowych

Obecnie oprócz swoich podstawowych funkcji, regulatory przemysłowe, regulatory ciśnienia, regulatory temperatury oraz inne urządzenia posiadają szereg dodatkowych funkcji. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Najpopularniejszymi obecnie funkcjami dodatkowymi, w które wyposażona jest coraz większa ilość regulatorów, są funkcje autostrojenia i autoadaptacji. Jak sama nazwa wskazuje, pomagają one w odpowiednim ustawieniu i konfiguracji urządzeń.