JustPaste.it

Dania i Austria również nie przyjmują relokantów.

Ale to wobec Polski KE wszczęła procedurę sankcyjną. Ot, taka unijna sprawiedliwość

c5b4d48f8c020ff35a88d3a5509f9212.jpg

foto: EPP (flickr.com / CC by 2.0)

Tak jak można się było tego spodziewać, Jean-Claude Juncker ogłosił wczoraj decyzję o wszczęciu przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom procedury o naruszenie prawa UE w związku z niewypełnianiem nakazu dotyczącego relokacji uchodźców (przebywających we Włoszech i Grecji). Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że nie tylko wspomniane powyżej kraje nie wypełniają tego nakazu. Okazuje się bowiem, że zarówno Dania, jak i Austria do dziś nie przyjęły ani jednego relokanta z Włoch czy Grecji. Mimo tego KE nie zdecydowała się wobec tych państw na wszczęcie sankcyjnej procedury.

                              

 

 


            

Zgodnie z unijnym planem ok. 160 tys. uchodźców / migrantów / imigrantów, którzy trafili z Bliskiego Wschodu i Afryki do Włoch i Grecji miało być relokowanych do innych państw Unii Europejskiej. Początkowo rząd Ewy Kopacz zadeklarował, że przyjmie ok. 7 tys. osób. Tuż po przejęciu władzy przez PiS nowe władze w Warszawie zapowiedziały, że nie będą realizować postanowień wynegocjowanych przez ekipę PO-PSL i nie przyjmą relokantów z Włoch i Grecji. 

 

Podobne do Polski decyzje podjęły również władze w Pradze i Budapeszcie. W efekcie powyższego według oficjalnych statystyk do Polski i Węgier nie trafił ani jeden relokant. Czechy przyjęły ich ostatecznie tylko 12. Powyższe stało się przyczyną wszczęcia przez Komisję Europejską (KE) procedury o naruszenie prawa UE wobec Polski, Czech i Węgier w związku z niewypełnianiem przez te kraje decyzji dotyczącej relokacji uchodźców. Decyzję w tej sprawie miał ogłosić osobiście na posiedzeniu kolegium komisarzy szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

         

 

 


   

W kontekście powyższego warto przytoczyć oficjalne statystyki na temat realizacji planu relokacji. Okazuje się, że na dzień 9.06.2017 r. z Grecji i Włoch relokowano do innych państw UE łącznie 20 869 osób. Najwięcej osób przyjęły Niemcy (5 658), Francja (3 478) oraz Holandia (1 907). Najmniej - Czechy (12), Węgry (0), Polska (0), ale również Dania (0) i Austria (0). Co jednak ciekawe - Komisja Europejska nie zdecydowała się wszcząć procedury przeciwko tym dwóm ostatnim państwom.

 

ddc7da00bf308d3415dc0b48c55f2d73.gif

 

Rozpoczęcie postępowania w związku z niestosowaniem unijnego prawa oznacza wysłanie listu do krajów członkowskich o wypełnienie danego zobowiązania. Jeśli Komisja Europejska uzna, że wyjaśnienia kraju członkowskiego są niewystarczające i że nadal nie wypełnia on zobowiązania, to wtedy przechodzi do kolejnego etapu postępowania, jakim jest skierowanie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli rozprawa w Luksemburgu zakończy się wyrokiem niekorzystnym dla danego państwa, to Komisja będzie mogła rozpocząć drugie postępowanie wobec danego państwa - tym razem jednak w grę będą mogły wejść potężne kary finansowe za nie przestrzeganie wyroku Trybunału.

 

Źródło: Relocation and Resettlement - State of Play (EC.europa.eu)

 

Autor: http://niewygodne.info.pl