Login lub e-mail Hasło   

Kościół daje ciała

Nic nie może przecież wiecznie trwać.
Wyświetlenia: 2.239 Zamieszczono 16/06/2017

Kościół daje ciała

Zmiana. Nic nie może przecież wiecznie trwać. Zmiana. Nie można dwa razy wejść do tej samej wody. Umiera stara tradycja. Zmiana.

.

Wyszedłem z domu przed procesją.

.

Jechałem do pracy. Szedłem Polankami. Potem Abrahama do przystanku tramwajowego Strzyża PKM. Tramwajem pojechałem do dworca Gdańsk Główny. Po drodze patrzyłem w okna mijanych domów. W jednym widziałem biało żółtą flagę papieską. W żadnym nie zauważyłem bożocielnego ołtarzyka. Kiedyś ołtarzyki były w niemal każdym oknie. Jeszcze w czasach rządów Tuska było ich sporo.

W Alei Lipowej, aktualnie nazywanej Aleją Zwycięstwa (poprzednia nazwa Adolf Hitler Alee) bardzo często wiszą różne flagi. - Jakieś święto. Może być narodowe albo kaszubskie. Ważna rocznica. Wizyta zagranicznych notabli. Mecz Lechii Gdańsk albo inne ważne wydarzenie sportowe na bursztynowym stadionie i odpowiednie flagi wiszą wzdłuż Alei Zwycięstwa. Wczoraj nic nie wisiało.

.

Od dworca Gdańsk Główny przeszedłem ulicami Korzenną, Podmłyńską, Pańską, Szeroką, Groblą i Straganiarską do swojego Antykwariatu nad kanałem Motławy. Po drodze patrzyłem w okna. W ośmiu oknach zauważyłem papieskie flagi biało żółte. W niektórych z tych ośmiu okien towarzyszyły im biało niebieskie flagi diecezjalne. Ołtarzyk był na tej trasie tylko jeden. Dla równowagi na dwóch balkonach suszyło się rozwieszone pranie, a przy ulicy Pańskiej na balkonie pierwszego piętra niezasłonięta była reklama sexshopu znajdującego się na parterze. Reklama w formie przypominającej tradycyjny bożocielny ołtarzyk. Na zwyczajowej trasie głównej procesji z udziałem arcybiskupa.

.

W okolicy Antykwariatu, w dwóch oknach przy ulicy Straganiarskiej wywieszone były flagi Unii Europejskiej.

.

Czy wszyscy umówili się, że w tym roku nie będzie tradycyjnych ołtarzyków? Nic nie słyszałem, żeby był w tej sprawie apel kleru, że to obciach i pora skończyć z tą tradycją.

.

Nie wiem jak było w innych miastach. W mediach ani słowa na ten temat. Dziennikarze jak strusie chowają głowy w piasek. Żeby nie widzieć. - Dokładnie tak jak we wielu innych istotnych tematach, które zamiatają pod dywan.

.

Myślę, że Kościół Katolicki nie odrobił hiszpańskiej lekcji. Polityczne wsparcie faszyzmu spowodowało, że kościoły w Hiszpanii świecą pustkami. Zupełnie tak jak kościoły francuskie od czasów Wielkiej Rewolucji.

.

W komentarzach internetowych wielokrotnie pisałem, że realną szansę na odsunięcie katofaszystów od władzy ma partia antyreligijna domagające się zerwania konkordatu i usunięcia religii ze szkół i przedszkoli.

.

Wielu minusuje moje komentarze. Często powołują się na przypadek Palikota. - Palikot to był falstart. Teraz KK pięknie podkłada się. KK bierze udział w miesiączkach. Próbuje uwiarygodnić Macierewicza i smoleńskie brednie jego komisji. Popiera i inspiruje najgłupsze pomysły Kaczyńskiego.

.

Wiem, że postawa Gdańszczan jest nietypowa. Do Antykwariatu Długie Pobrzeże zaglądają ludzie z całego świata. Także ludzie z całej Polski. Często wdają się w rozmowy o polityce. Czasem sami tego chcą. Niektórych ja prowokują do politycznych wynurzeń. Z tych rozmów jednoznacznie wynika wyjątkowość Miasta Wolności.

.

Skądinąd jednak: - Wszyscy wiedzą, że to co dziś jest w Gdańsku, że lat kilka będzie w całej Polsce.

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1087
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 791
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 803
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 888
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1163
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1215
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 631
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1135
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 553
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 597
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 612
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 716
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  16/06/2017

Pierwszeństwo mają procesje i pełne miłości homilie Kaczyńskiego. Teraz już nie episkopat , ale Kaczyński i Rydzyk wyznaczają nowe ścieżki chrześcijaństwa w Polsce.

@Hamilton Starszy:
Epidiaskop wspiera parę Rydzyk Kaczyński.
PS. Warto pamiętać, że epidiaskop jest w znacznym stopniu dziełem JP2.

  Koriolan,  16/06/2017

Spoko luzik ...
Krk funkcjonuje 1700 lat.
Poparło PiS by zgarnąć kasę. JUŻ to zrobili ...
Czas na zmianę partii ... by po wyborach ... zgarnąć następna kasę.
Kto byl u władzy gdy podpisywali konkordat ?
i tak w kolo ...
polska ludowo :-)))
.
Zwłaszcza, że Kaczyński może wyprowadzić nas z unii ... tych wstretnych ateistów :-)))
.
No i nie mów, że pracowałeś w Boże ciało ... wstyd :-)))

@Koriolan:
Zawsze pracuję w boże ciało. I zawsze osobiście. To bardzo dobry dzień handlowy.
Inne sklepy zamknięte. Przeważnie bardzo dobra pogoda.
Dużo przyjezdnych bogatych klientów np. z Warszawy.
Był taki rok, że w boże ciało zarobiłem na czysto 2.000 zł.

  Hamilton,  16/06/2017

@Adam Jezierski: to grzeszny zarobek. Zarabiać w niedzielę i święta mogą jedynie księża. Ich dekalog nie dotyczy. Podobno dlatego, że niewielu jest chrześcijan wśród księży.

@Hamilton Starszy:
Podobno 40% księży jest niewierzących.
Trudno się temu dziwić. Oni znają kościół lepiej od naiwnych dawców tacy.

  Hamilton,  16/06/2017

Główne motto kościoła jest niezmienne: "Nieważne jaka będzie Polska - ważne by była katolicka". Szybciej ją sprzedadzą niż zrezygnują z małej części swoich przywilejów.

@Hamilton Starszy:
Nic nie jest wieczne.
Bogowie umierają tracąc wyznawców.

I kulturalnie wpleciona reklama antykwariatu. Jak się będzie w Gdańsku, to się zajrzy :).

@Janusz Nitkiewicz:
Obroty w sezonie były większe niż w zeszłym roku.
Pozdr.

Artykuł trochę przypomina takie sobie "gadulenie" po paru głębszych. Autor powinien przed kliknięciem przeczytać to, co napisał, by poprawić błędy. Tak to się zwykle robi. Poza tym powinno być wiadomo każdemu (niezależnie od tego, czy wierzy w cokolwiek, czy nie), że w Boże Ciało procesja idzie po z góry określonej trasie wzdłuż której buduje się ołtarzyki (albo nie) i oznacza się trasę za pomocą ...  wyświetl więcej

@Wiesław Jaszczak:
Katolicy błądzą (są w wielkim błędzie)
Żadnych kolorowych chorągiewek nikt nie wywiesił.

@Adam Jezierski:
Mam nadzieję, że Polacy pójdą za wzorem Irlandczyków i przestaną wierzyć w Wesołowskich, Paetzów, Głódziów, Rydzyków, Hoserów i im podobnych.

  awers,  06/07/2017

Źle z Tobą, Gościu!

@awers:
Nie zauważyłem ...-:)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska