JustPaste.it

Stal kwasoodporna i nierdzewna

Stal jest materiałem szeroko wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu. Szczególne znaczenie ma obecnie stal kwasoodporna i stal nierdzewna.

Stal jest materiałem szeroko wykorzystywanym w różnych gałęziach przemysłu. Szczególne znaczenie ma obecnie stal kwasoodporna i stal nierdzewna.

 

Stal jest jednym z najmocniejszych materiałów wykorzystywanych w różnych dziedzinach techniki oraz przemyśle. Produkowane są z niej różnego rodzaju części konstrukcyjne budowli oraz wielu maszyn i urządzeń. Wykonuje się z niej również różne pojazdy takie jak samochody, łodzie czy nawet statki kosmiczne.

Do najpopularniejszych zastosowań stali możemy zaliczyć m.in.:

  • elementy konstrukcji budowlanych,
  • elementy maszyn i pojazdów,
  • puszki do konserw,
  • wyroby stalowe np. blacha, pręty, śruby, druty itp.,
  • szyny kolejowe,
  • instalacje elektryczne,
  • pokrycia dachowe,
  • i wiele innych.

Stal nierdzewna
Jest to specjalna grupa stali, która jak sama nazwa wskazuje, jest odporna na działanie czynników powodujących korozje. Dzięki czemu stop tej stali można wykorzystywać w elementach podatnych na działania różnego rodzaju czynników atmosferycznych, głównie wilgoci oraz rozcieńczonych kwasów.

Stal nierdzewną otrzymuje się poprzez dodanie do stopu odpowiednich dodatków. W tym przypadku jest to głównie chrom, którego minimalna zawartość powinna wynosić ok. 11%. Stal tego rodzaju jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań. Produkuje się z niej m.in. zbiorniki na wyroby z ropy naftowej, łopatki do turbin parowych, dekoracyjne elewacje budynków, narzędzie chirurgiczne, sztućce, naczynia gastronomiczne oraz wszelkie innego rodzaju części i konstrukcje narażone na działanie czynników powodujących korozje.

Stal kwasoodporna
Wymieniona wcześniej stal nierdzewna, nie jest jednak najwytrzymalszym stopem stali. Bardziej odporna na działanie zewnętrznych czynników jest bowiem stal kwasoodporna. Jest to stop metalu odpornego na działanie większości kwasów, które mają mniejszą moc niż kwas siarkowy. Aby uzyskać takie właściwości, do stali oprócz chromu dodaje się również nikiel oraz czasami mangan, tytan, miedź czy molibden. Ten rodzaj stali powinien odznaczać się też stosunkowo niską zawartością węgla, ponieważ często wchodzi on w reakcje, z innymi dodatkami stopu tworząc tzw. węgliki. By tego uniknąć, do stopu dodaje się tytan, który ma działanie stabilizujące.

Zew względu na swoje właściwości fizyczno-chemiczne stal kwasoodporna wykorzystywana jest w wielu różnych branżach. Wykonuje się z niej różnego rodzaju części konstrukcji, pojazdów, a nawet ozdoby, ponieważ zazwyczaj jest to bardzo ładny i estetyczny stop stali. Stal kwasoodporna często charakteryzuje się również dość dużą odpornością na wahania temperatury, przez co bywa używana jako element grzejników czy chłodnic. Jej główne zastosowanie to jednak budowa elementów, które mogą być narażone na działanie wybranych kwasów organicznych i nieorganicznych. Stosuje się ją więc w przemyśle chemicznym oraz spożywczym. Wykonuje się z niej różnego rodzaju pompy, zbiorniki, mieszadła itp. Wykorzystywana jest także do wykonywania dekoracyjnych elewacji budynków.