Login lub e-mail Hasło   

Psychika nie jest tylko w nas...

..., to my jesteśmy wewnątrz niej.
Wyświetlenia: 616 Zamieszczono 19/06/2017

 

 

"W gruncie rzeczy to wszystko kwestia psychiki... 

Psychiki?

-Tak. Psychika nie jest w nas, to my jesteśmy wewnątrz niej. Psychika jest wszędzie, jest wszystkim, co nas otacza. Nie jest ani zachodnia, ani wschodnia, ale uniwersalna.

Psychika jest jedna: dla zwierząt, roślin, kamieni i ludzi. To wszystko ta sama psychika. Spójrz na pnącze, na małe pnącze: znajduje miejsce, gdzie może się zaczepić, i potem wspina się w stronę światła. Spójrz na pszczoły, utrzymywane razem przez królową, albo na bociany, które przelatują tędy co roku w swojej drodze znad jeziora Manasarovar w Tybecie do Radźasthanu.

Co sprawia, że to wszystko jest możliwe? Psychika!

Świadomość, która stanowi podstawę wszystkich świadomości, świadomość kosmiczna, utrzymująca w całości cały wszechświat, bez której nic by nie istniało. Celem jogi jest właśnie nawiązanie kontaktu ze świadomością kosmiczną. Kiedy ci się to uda, przestaje istnieć czas, nie ma już śmierci.
Ale mysz?
Ona też istnieje w tej świadomości, której moja, twoja,jej świadomość jest tylko odbiciem. - I zaśmiał się. Po czym, jakby chciał mnie sprowokować, dodał:
I nie są to idee indyjskie! Na Zachodzie wasi rysziowie powiedzieli to samo, co nasi, to samo, co mówi wedanta. Tyle tylko, że wy waszych ryszich zapomnieliście, wstawiliście ich do muzeów, do książek profesorów. Natomiast dla nas są oni wciąż obecni jako towarzysze, nauczyciele życia. Na tym polega różnica.

Zachodni mędrcy

Lista naszych Jasnowidzów" była dla niego długa: od Heraklita po Pitagorasa i Boecjusza, od Giordana Bruna po Bergsona. Przy czym jego faworytem był Platon. 
- Weź go jako guru, a zobaczysz, że przyjmie cię na ucznia i przemówi do ciebie.
Właśnie to czynił Starzec. Wyznał, że od jakiegoś czasu przyjmował Platona w swoim pięknym pokoju z widokiem na góry i spędzał godziny - w milczeniu - na dyskusjach z nim. Według Starca Platon wyszedł dużo bardziej „poza" od wielu innych; jego Republika pozostawała dla niego jedną z najpiękniejszych i najbardziej inspirujących wizji „republiki wewnętrznej", republiki „Ja" (Duszy). Fakt, że Platon ją tak dobrze opisał twierdził Starzec - musiało być wielką zachętą, żeby również inni jej szukali.
Dla Starca istniała wspólna nić, która poprzez tysiąclecia i różne kontynenty łączyła tak różne postaci, jak Platon i Gurdżijew, Plotyn i Śri Aurobindo, nauczyciele sufizmu, Mistrz Eckhart, Ramana Maharishi i Krishna Prem.
-Wszyscy są na tej samej drodze, jedni trochę bardziej z przodu, drudzy z tyłu, niektórzy pobłądzili, inni dotarli, ale wszyscy poszukują naszych korzeni. To jest sens pytania:

"Kim jestem?".

Ci, którzy go sobie nie stawiają, nie mogą zrozumieć i może myślą, że jesteśmy szaleni, ale my musimy iść dalej. Wracamy do domu... Naprzód, ty też chodź - powiedział.
Być może wydało mu się, że owo wezwanie było zbyt osobiste, wrócił więc do tematu myszy. Chciał opowiedzieć mi ,jeszcze jedną z tych historii, których nie rozumie umysł", ale których on - jak powiedział - był świadkiem. Wstawiłem nową wodę na herbatę, a on skręcił kolejnego papierosa i...


W aśramie w Mirtoli Krishna Prem miał dziesięciu uczniów. Był tam też duży pies tybetański, którego nocą nigdy nie zostawiano na zewnątrz, ponieważ lampart miał zwyczaj robić obchód aśramu i zatrzymywać się, żeby popa-trzeć przez wielkie okno. Drapieżnik ryczał, pies szczekał i wszyscy musieli wstawać z łóżek i wrzeszczeć, żeby odpędzić intruza. Każdej nocy ta sama muzyka i nikt nie był już w stanie spać.
- Spróbuję coś z tym zrobić - powiedział Krishna Prem. Poszedł do świątyni i pozostał tam przez dziesięć minut. Owej nocy lampart się nie pokazał. Następnej też nie, ani kolejnej. Zniknął.
- Ale co ty zrobiłeś? - zapytał jeden z uczniów starego angielskiego profesora, który został sannjasinem i założył ów aśram, poświęcając go Krysznie, do którego wszyscy tam się zwracali po prostu „On".


- Nic nie zrobiłem - odparł Krishna Prem. - Porozmawiałem tylko z Nim i powiedziałem:

Twój lampart przeszkadza twojemu psu".

-To wszystko - zakończył Starzec. - Psychika jest wszędzie, a my, lampart, pies i twoja mysz, jesteśmy wewnątrz niej. Negowanie tego oznacza ślepotę, chęć pozostania w ciemności."

 

Z T.Terzani "Nic nie zdarza się przypadkiem"

 

Książkę polecam szczególnie tym, którzy "walczą" z rakiem (Terzani opisuje tam swoją "przygodę" z rakiem)

 

Podobne artykuły


15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 460
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 388
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 599
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1382
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 370
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 765
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 681
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 982
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 512
9
komentarze: 58 | wyświetlenia: 852
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 474
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 544
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 463
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 494
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 432
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Psychika nie jest w nas..."
Prawda....zeszla na Psy !

@zakrawarski: To słuszne. Dotyczy wszystkich zwierząt ... nie tylko piesków, które do właściciela (do domu) potrafią trafić oddalone o setki km. - rzecz jasna nie posiadają map ale są "zanurzone" w tej kosmicznej psychice (świadomości). Nazywamy to instynktem...ą Pozdrawiam Serdecznie

  ...,  22/06/2017

@Marcin Sznajder: Wszystko co żywe informacyjnie jest ? ze sobą połączone, jakby "eterem" na takim uniwersalnym kanale którego nie wszyscy słuchają ..., bo trudno inaczej wytłumaczyć więź emocjonalną działającą na bardzo duże odległości przykładowo pomiędzy człowiekiem i jego ulubionymi zwierzętami, no i mam takie w sobie odczucie ...

  ...,  22/06/2017

@Krzywy ogórek: Są naukowe narzędzia do badania związków ...
http://agrobiol.sggw.waw.pl/bi(...)sja.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)riancja

Oczywiście wymagają umiejętnej interpretacji ;)

@Marcin Sznajder: Prawda ! A fakt, ze w naszym jezyku nazywa sie Psy-chika, Psy-chologia
potwierdza tylko, ze zwierzeta wszelkich gatunkow i my ludzie mamy te same cechy i jestemy
czescia calosci swiata ! Pozdrawiam tak samo !!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska