JustPaste.it

Leczenie zębów dzieci – kiedy zacząć?

Wczesna profilaktyka stanu uzębienia, badanie wad zgryzu, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczęki dziecka i często eliminuje konieczność wykonywania bolesnych zabiegów.

Wczesna profilaktyka stanu uzębienia, badanie wad zgryzu, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczęki dziecka i często eliminuje konieczność wykonywania bolesnych zabiegów.

 

Wielu z nas kojarzy dentystę z obskurnym fotelem, metalowymi wiertłami nieprzyjemnie brzęczącymi w uszach i bólem. Tym samym znaczna część rodziców odwleka wizytę ze swoim dzieckiem u stomatologa do momentu pojawienia się próchnicy bądź bólu zęba. Należy jednak mieć świadomość, że wczesna profilaktyka stanu uzębienia, badanie wad zgryzu, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju szczęki dziecka oraz w większości przypadków eliminuje konieczność późniejszego wykonywania bolesnych zabiegów.

Dentysta dziecięcy

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta?

Co wielu może zaskoczyć, czasem ingerencja chirurga stomatologicznego może być potrzebna zaraz po urodzeniu się dziecka. Dotyczy to przypadków zębów wrodzonych, czy noworodkowych, które należy usunąć. Również nieprawidłowo wykształcone wędzidełko warg lub języka skutkuje brakiem prawidłowego odruchu ssania u niemowlaka. Konieczne jest jego podcięcie, aby dziecko mogło prawidłowo ssać pierś.

 Jeżeli nie występuje żadna z powyższych wad wrodzonych, pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się około 18 miesiąca życia. Zakładając, że wcześniej nie wystąpią żadne przesłanki wskazujące na konieczność pilnej wizyty. Podstawą do prawidłowego przygotowania dziecka do spotkania z dentystą jest rozmowa. Informacja o wizycie nie powinna być zatajana przez rodziców, nie można wzbudzać w dziecku lęku opowiadając, że jak nie myje się ząbków do groźny pan lekarz ma wielkie wiertło i będzie wiercił. Takie zachowanie może spowodować traumę u młodego człowieka do końca życia. Oznacza to, że w późniejszym, nawet dorosłym życiu, będzie odczuwał lęk przed fotelem dentystycznym.

Gdzie udać się na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego?

Jeżeli mamy możliwość wyboru gabinetu dentystycznego, koniecznie wybierzmy ten, który ma doświadczenie w leczeniu zębów u dzieci. Taki gabinet można odwiedzić wcześniej samemu, przyjrzeć się wystrojowi, podejściu personelu do dzieci. Warto zasięgnąć informacji, jaki sprzęt wykorzystywany jest do leczenia i profilaktyki zębów u pociech.

Powstaje coraz więcej gabinetów dentystycznych, w których ciężko znaleźć tradycyjny fotel i zestaw wierteł do borowania. Zamiast tradycyjnego fotela znajdziemy tu magiczny samolot. Znieczulenie do zabiegu jest całkowicie bezbolesne, dzięki komputerowemu systemowi znieczuleń The Wand. Jak podkreślają dentyści z tej placówki, tu nie leczy się próchnicy zwykłymi wiertłami. Maja i Gucio, zastępstwo standardowych wierteł stomatologicznych, służą do „wyciągania robaczków” z zębów. Na koniec oczywiście do wyboru plomba w postaci kolorowych plastelin zębowych. Do nieco bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii szczękowej wykorzystywany jest laser.

Jak zapobiegać próchnicy?

Podstawa to oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka. Oprócz odpowiednio dobranej pasty do zębów, właściwemu szczotkowaniu, warto do minimum ograniczać wszelkie słodycze i napoje wysoko słodzone, które są głównymi sprawcami powstawania próchnicy u dzieci. W ofercie gabinetów można znaleźć także zabiegi lakowania i lakierowania zębów.

Czym różnią się te dwa zabiegi? Lakowanie to jednorazowy zabieg, który ma na celu wypełnienie z zębach wszelkich bruzd i zagłębień. Z reguły lakowane są zęby trzonowe i przedtrzonowe, rzadziej siekacze. Dzięki wyrównaniu powierzchni zęba, dziecku łatwiej jest podczas szczotkowania usunąć z niego wszelkie resztki jedzenia. Lakierowanie zębów natomiast to zabieg, który powtarza się w odstępach 3-4 miesięcznych. Polega on na ich pokryciu związkami fluoru, które wzmacniają strukturę szkliwa.

Co powinno skłonić nas do wizyty z dzieckiem u dentysty?

Podstawą są regularne kontrole stanu uzębienia u dziecka. Wizyta u dentysty nie powinna być warunkowana jedynie pojawieniem się bólu, czy próchnicy. Oprócz stanu zdrowia samych zębów, rodzic powinien również zwracać uwagę na to, w jaki sposób rosną zęby pociechy. Samo wyrzynanie się zębów mlecznych trwa u dziecka około 2 lata. W tym czasie zmienia się także cały układ stomatognatyczny. Kontrola na wczesnym etapie, czy zęby rosną w prawidłowych od siebie odległościach, prosto, pozwala na szybką korektę ewentualnych wad. Jeden krzywo rosnący mleczak nie oznacza od razu wady zgryzu czy nieprawidłowości w rozwoju szczęki. Jednak, gdy wady zgryzu występują w najbliższej rodzinie, należy liczyć się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia takiej nieprawidłowości również u dziecka.

Materiał powstał na podstawie wywiadu z lekarzem stomatologiem z gabinetu Alfa Dental.

 

Źródło: http://www.parentingowo.com/leczenie-zebow-dzieci-kiedy-zaczac.html

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - na tych samych warunkach