Login lub e-mail Hasło   

Straszny świąd jako objaw choroby

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://swierzb.5v.pl
Świerzb dotyka wszystkich grup społecznych na całym świecie. Nie ważna jest płeć, wiek, rasa czy poziom dochodów. Zarazić się może każdy kto ma bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.
Wyświetlenia: 318 Zamieszczono 23/06/2017

Objawami świerzbu są przede wszystkim swędzenie i wysypka w takich miejscach jak: dłonie między palcami, nadgarstki w obrębie zgięć, kolana i łokcie, pachy, pachwiny i okolice narządów rodnych. Jeśli człowiek narażony jest na kontakt z innymi ludźmi, których dotknęła ta przypadłość, natychmiast powinien zgłosić się do lekarza. Szczególnie narażeni są dzieci i ich matki, rezydenci domów opieki społecznej i pracownicy więzień. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt ze skórą zarażonego człowieka.

Podczas diagnozy świerzb często mylony jest z użądleniami i ukąszeniami owadów, pluskiew i robaków, a także z takimi chorobami jak liszaj, egzemą czy łuszczycą. Warto więc udać się do specjalisty, który pobierze próbkę skóry i przebada pod mikroskopem.

W Internecie można znaleźć wiele propozycji domowych sposobów pozbycia się świerzbowca ludzkiego. Niestety zaniedbanie prawidłowego leczenia wiąże się z rozprzestrzenieniem świerzbu na pozostałe partie ciała oraz zarażeniem innych domowników. Nie poleca się zatem walki ze świerzbem domowymi sposobami np. przy użyciu octu, siarki, oleju z drzewa herbacianego, olejków eterycznych itp. Najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Najczęściej stosowane są produkty z takimi substancjami jak permetryna lub benzoesan benzylu, a także leki przeciwhistaminowe, gdyż świerzb wywołuje silne reakcje alergiczne.

Świerzbowce ludzkie bytują jedynie na ludzkim ciele, więc nie można zarazić się nimi od zwierząt. Ważne jest jednak, aby wyprać dokładnie pościel, ubrania, dywany itp. A meble przykryć np. folią ochronną na minimum 72 godziny, gdyż świerzbowce nie przeżyją dłużej niż 3 dni poza ciałem człowieka.

Warto również wiedzieć, że swędzenie i wysypka mogą się utrzymywać jeszcze przez kilka tygodni, a nawet do miesiąca po wyleczeniu.  Jeśli jednak objawy te trwają dłużej należy ponownie udać się do lekarza.

Informacje zawarte w artykule pochodzą ze strony http://swierzb.5v.pl oraz z broszury Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH. Treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy, ani leczenia.

Podobne artykuły


149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81585
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15404
42
komentarze: 24 | wyświetlenia: 6301
41
komentarze: 140 | wyświetlenia: 6056
32
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2150
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2767
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3838
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 3225
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4431
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5098
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3549
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2791
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5847
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska