Login lub e-mail Hasło   

Sposób na oryginalne, tańsze i bezpieczne leki

Gospodarka wolnorynkowa udostępnia przedsiębiorstwom wiele możliwości rozwojowych i zarobkowych, które bazują zwykle na różnicach w cenach produktów w poszczególnych krajach.
Wyświetlenia: 229 Zamieszczono 26/06/2017

Wyszukiwane są kraje w których można tanio kupić hurtowe ilości towaru tak by później sprowadzić je i sprzedać z zyskiem w kraju w którym dany produkt na rynku jest droższy. Niewątpliwie import równoległy na rynku farmaceutycznym to jeden z najbardziej korzystnych efektów przystąpienia Polski do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która to zapewnia państwom członkowskim swobodny przepływ towarów. Wcześniej leki były drogie i pacjenci próżno mogli oczekiwać spadków cen. Dzięki importerom równoległym ceny niektórych leków spadły nawet o kilkanaście procent czyniąc oszczędności dla wszystkich uczestników rynku farmaceutycznego: skarbu państwa, hurtowni, szpitali, aptek i ostatecznie klientom indywidualnym. Oszczędności te szacuje się na kilkaset milionów euro rocznie a wszystko dzięki temu, że dystrybucja równoległa oferując tańsze produkty wymusza na producentach stopniowe obniżanie cen leków oferowanych przez nich w Polsce.

Produkty lecznicze sprowadzane za sprawą importu równoległego są nie tylko tańsze ale i bezpieczne ponieważ nie są to odpowiedniki ani zamienniki ale dokładnie te same produkty jak te sprzedawane w przez Polskie firmy farmaceutyczne.  Importowane leki muszą spełniać szereg standardów zanim zostaną dopuszczone do obrotu m.in. muszą zawierać tę samą substancję czynną, tę samą dawkę, drogę podania  a także postać. To jednak nie wszystko, aby lek z importu mógł trafić na apteczne półki. Każdy  sprowadzony produkt musi zawierać tę samą ilość tabletek, kapsułek czy też saszetek  jak ten wyprodukowany w Polsce. Ważne jest też zapewnienie polskojęzycznej ulotki i opakowania. Na początku były to charakterystyczne czarno- białe pudełka z których kojarzono leki z importu, teraz importerzy coraz częściej oferują kolorowe opakowania dzięki czemu stały się przyjemniejsze dla oka odbiorcy i przypominają oryginalną szatę graficzna leku. Warto przy tym podkreślić, że proces przepakowania  nie ma najmniejszego wpływu na właściwości terapeutyczne i bezpieczeństwo stosowania leku ponieważ nie ingeruje w opakowanie wewnętrzne a zatem postać produktu pozostaje nienaruszona. Ponadto podczas przepakowania leki otrzymują dodatkową kontrolę jakości ponieważ często wykrywane są uszkodzone pojedyncze blistry lub opakowania, które  są odrzucane i  na pewno nie trafią do pacjenta.

Popularne powiedzenie głosi, że na zdrowiu nie można oszczędzać jednak w tym przypadku nie znajdzie ono pełnego zastosowania. Warto pytać w aptekach o tańsze leki z importu równoległego.  To te same substancje, te same właściwości i ta sama postać. Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1056
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1165
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 722
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 654
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1008
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 828
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 737
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 708
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 879
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 601
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 571
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 528
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 901
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 990
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 483
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska