Login lub e-mail Hasło   

Słuchaj odpowiedzialnie, czyli jak bezpiecznie korzystać ze słuchawek

Słuchawki są najmodniejszym gadżetem ostatnich czasów. Jako rozszerzenie telefonu, stylowy dodatek, sposób na rozrywkę czy doskonały prezent.
Wyświetlenia: 200 Zamieszczono 30/06/2017

Przy ich zakupie warto jednak zadać sobie kilka pytań. Jak słuchawki wpływają na słuch? Czy mogą zaszkodzić? Jak bezpiecznie ich używać?

Aby pomóc odpowiedzieć na te pytania firma Sennheiser, czołowy producent słuchawek, ogłosiła start akcji „Słuchaj odpowiedzialnie”. To część kampanii społecznej „Usłysz dobre dźwięki”, organizowanej wspólnie z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Akcja ma uświadomić użytkownikom, jak ważna jest ochrona słuchu oraz w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze słuchawek, tak aby słuchanie było przyjemne i zdrowe dla uszu. Z podstawowymi zasadami odpowiedzialnego korzystania ze słuchawek można zapoznać się na stronie internetowej http://sennheiser.pl/chron-sluch.

Warto chronić swój słuch

Słuch to bardzo ważny zmysł. Dzięki niemu komunikujemy się z otoczeniem, orientujemy w przestrzeni i czerpiemy radość z muzyki. Zaburzenia słyszenia dotykają jednak coraz większej części społeczeństwa – z raportu przygotowanego w kwietniu ubiegłego roku przez IPSOS wynika, że problemy ze słuchem ma ponad 5,7 mln dorosłych Polaków.

W pogoni za modą na zdrowy tryb życia, słuch nie jest postrzegany jako narząd, o który powinno się dbać i regularnie badać. Stałe podkręcanie głośności w telefonie czy problemy z usłyszeniem kierowanych do nas słów w pomieszczeniu pełnym dźwięków to podstawowe objawy sygnalizujące zaburzenia słuchu. Jednak w większości przypadków są one lekceważone. „Uszkodzenie słuchu jest stopniowym procesem o delikatnych objawach. Ignorowanie pierwszych symptomów może być fatalnym błędem. Problem polega na tym, że mózg potrafi „zapomnieć” jak poprawnie słyszeć” – mówi Oliver Berg, menedżer działu konsumenckiego w firmie Sennheiser.   

Słuchaj odpowiedzialnie

Muzyka jest nieodłącznym elementem życia wielu osób. W drodze do pracy, podczas uprawiania sportu lub spaceru po mieście do słuchania muzyki używamy słuchawek. Przy dźwiękach ulubionych utworów nie zastanawiamy się nad tym, czy robimy to w bezpieczny, odpowiedzialny sposób. Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 roku alarmowała, że prawie miliard osób na całym świecie jest narażonych na utratę słuchu z powodu niebezpiecznego sposobu słuchania muzyki. Prawie 50% młodych osób w wieku 12-35 lat słucha muzyki w słuchawkach w sposób zagrażający zdrowiu.

Tymczasem, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu, wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad:

  1. Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności.
  2. Najlepiej korzystaj z połowy skali głośności (optimum to ok. 85 dB).
  3. Czas słuchania na słuchawkach ogranicz do 1 godziny dziennie.
  4. Podczas słuchania muzyki rób przerwy.
  5. Aby uniknąć przykrych uderzeń dźwięku, przy podłączeniu słuchawek zawsze ustaw poziom głośności na 0.
  6. Im bardziej zamknięte słuchawki, tym ciszej należy słuchać.

„Słuch jest zmysłem, który stanowi sens istnienia instytucji takiej jak filharmonia. Zaniedbując ten aspekt naszego zdrowia odbieramy sobie szansę na cieszenie się pełną paletą wrażeń i emocji, których dostarcza nam muzyka. Kampania społeczna „Usłysz dobre dźwięki” ma zatem uświadomić odbiorcom, że znaczenie ma nie tylko to czego słuchamy, ale przede wszystkim to jak powinniśmy słuchać, aby chronić nasze zdrowie” – powiedziała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

„Zdrowie użytkowników naszych słuchawek jest dla nas nadrzędną wartością. Specjaliści Sennheiser przykładają wagę do najdrobniejszego szczegółu podczas projektowania i produkcji sprzętu, jednak nawet najlepszy produkt nie uchroni użytkownika przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego słuchania muzyki. Zaangażowaliśmy się w kampanię „Usłysz dobre dźwięki”, ponieważ chcemy pokazać konsumentom, jak odpowiedzialnie korzystać ze słuchawek” – powiedział Paweł Kuhn, przedstawiciel firmy Aplauz – polskiego dystrybutora produktów Sennheiser.

"Usłysz dobre dźwięki" to akcja społeczna Filharmonii w Szczecinie. Ma skłonić Polaków do zastanowienia w jaki sposób i gdzie słuchają muzyki. W ramach kampanii odbywają się koncerty, warsztaty oraz badania słuchu. Marka Sennheiser dołączyła do kampanii z akcją „Słuchaj odpowiedzialnie”, skupiającej się na poprawnym użytkowaniu słuchawek.

„Poszukując partnera, który wesprze nasze działania związane z ochroną słuchu, kierowaliśmy się kilkoma czynnikami, spośród których kluczowym była jakość. Firma Sennheiser spełniła wszystkie nasze wymagania i oczekiwania. Słuchawki tego producenta są nie tylko zgodne z naszym poczuciem estetyki, ale również, co ma dla nas duże znacznie, sięgają po nie największe gwiazdy sceny muzycznej” ­– powiedziała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1062
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1169
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 724
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 656
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1011
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 831
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 740
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 710
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 881
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 604
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 574
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 529
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 907
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1000
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 487
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska