Login lub e-mail Hasło   

SZOK! Premier Olszewski wyjawia tajemnice Tuska, PO i KLD sprzed lat:

Chcieli być „nietykalni”! Szokujące informacje wyjawił w rozmowie z „Gazetą Polską” były premier RP, Jan Olszewski, którego rząd, po słynnej...
Wyświetlenia: 623 Zamieszczono 30/06/2017

   
 Chcieli być „nietykalni”!
 

Szokujące informacje wyjawił w rozmowie z „Gazetą Polską” były premier RP, Jan Olszewski, którego rząd, po słynnej „Nocnej Zmianie” obalili Donald Tusk, Lecha Wałęsa i kilku innych polityków będących później na świeczniku.

Politycy KLD przyszyli do mnie, jako premiera, z propozycją nie do odrzucenia. W tej delegacji był Donald Tusk. Panowie zaproponowali swoje dalsze wsparcie, ale pod warunkiem, że zapewnimy im nietykalność – mówi „Gazecie Polskiej” premier Jan Olszewski.


W rozmowie z Dorotą Kanią premier Jan Olszewski wspomina okoliczności związane z puczem przeprowadzonym 4 czerwca 1992 r., którego efektem było odwołanie przez Sejm jego rządu. Był to pierwszy niekomunistyczny rząd, który wyprowadził wojska sowieckie z Polski i którego priorytetem było wejście Polski do NATO. Podjęta przez Sejm uchwała lustracyjna stała się przyczyną odwołania rządu Jana Olszewskiego.

Fragment rozmowy Doroty Kani z premierem Janem Olszewskim z najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska:

W filmie „Nocna zmiana” – dokumencie obrazującym pucz z 4 czerwca 1992 roku – widać Donalda Tuska bardzo zaangażowanego w obalenie Pana rządu. Jakie miał on wówczas znaczenie polityczne?
Donald Tusk był wówczas postacią zupełnie przeciętną, tuzinkową. Miałem z nim bezpośrednio do czynienia bodajże jeden raz, podczas tworzenia naszego rządu. Znamienne było jednak, w jakiej roli wówczas wystąpił: przyszedł do mnie wraz z politykami Kongresu Liberalno-Demokratycznego…

Co było powodem spotkania?
Sprawa dotyczyła poparcia naszego rządu. Politycy KLD, którzy początkowo nas poparli, przyszyli do mnie z propozycją nie do odrzucenia. W tej delegacji był Donald Tusk i uważam, że to nie był przypadek. Panowie zaproponowali swoje dalsze wsparcie, ale pod warunkiem, że zapewnimy im nietykalność.

To, o czym Pan mówi, jest jak scena wyjęta z filmu o mafii. Politycy KLD przyszli do prezesa Rady Ministrów zapewnić sobie bezkarność?
Na początku się żalili, że potocznie mówią o nich „liberały-aferały”, że bezpodstawnie się ich oskarża, że podobno trwa na nich nagonka. Powiedziałem, że skoro uważają, iż zarzuty kierowane pod ich adresem są całkowicie bezzasadne, to nie mają się czego obawiać.

Jaka była reakcja polityków KLD?
Wycofali poparcie dla naszego rządu.

[…]

Był Pan przewodniczącym komisji weryfikacyjnej. Czy Pana zdaniem aneks do „Raportu z weryfikacji WSI” powinien być ujawniony?
Nie widzę żadnych przeszkód, by ten dokument został ujawniony. Nie mam jednak pewności, czy ten dokument istnieje, czy przetrwał. Aneks z „Raportu z weryfikacji WSI” został przekazany na ręce prof. Lecha Kaczyńskiego. Po tragedii smoleńskiej wszystkie dokumenty po Lechu Kaczyńskim przejął Bronisław Komorowski. Nie wiemy, czy po przegranych wyborach prezydent Komorowski przekazał je swojemu następcy, czyli prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1519
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1022
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 953
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 891
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 795
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 675
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1020
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 718
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 477
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 733
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

I po 25 latach pana Olszewskiego dopadła szalona wręcz odwaga.

@Hamilton Starszy:
Znowu bredzą wyjaśnij to .
Nie mają tak precyzyjnych informacji jak ty.Zwróć uwagę ,że coś jest nie tak.

@milord36: Lipski, jeśli tuzinkowa i nic nie znacząca postać może obalić rząd to po co Polsce tak słaby rząd. Mnie też tu coś nie gra. To zagadka dla takich mocarzy umysłu jak ty.

@Hamilton Starszy:
Po co rozmawiają z Olszewskim jak mogą z tobą.
Byłoby wszystko jasne.
Wszechwiedzący Hamiltonie !

@lipski nie rozmawiają, bo co byś kopiował. A tak masz zajęcie. Możesz pojazgotać. Napisz o holokauście na milionach polskich dzieci i ich zagłodzonych rodzicach. Błyśniesz jak koperek w kapuście. Te ujawniane przez ciebie "tajemnice" są znane od 1994 roku. "Nocna zmiana" – film dokumentalny z 1994 roku zrealizowany przez Jacka Kurskiego i Michała Balcerzaka. A ty po 23 latach szalejesz jak garbaty w negliżu.

@milord36: ten film to dokument jak wyciulać konkurentów politycznych. Takie rozmowy to w polityce codzienność. Kurski w niejednej takiej operacji brał i bierze udział. Bagno polityczne to ich chleb powszedni. Jedni warci drugich, a ty naiwniaczku myślisz, że to wszystko robią dla twojego dobra.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska