Login lub e-mail Hasło   

Nawet na prezydencji w UE (2011 r.) potrafili zrobić przekręt!

A to PO-lska właśnie! foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com) Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, które wzięły udział w przekręcie przy przeta...
Wyświetlenia: 220 Zamieszczono 02/07/2017

A to PO-lska właśnie!

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com)

Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, które wzięły udział w przekręcie przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (2011 rok). Chodzi o zmowę, aby wyłudzić od państwa maksymalnie wysoką kwotę na realizację zleconych usług. Cynk dla aferzystów wyszedł z rządzonego wówczas przez ekipę Platformy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prokuratorzy prowadzący sprawę twierdzą, że działania oskarżonych spowodowały szkodę Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 14 mln zł. A to PO-lska właśnie!

         


            

Przypomnijmy - 1 lipca 2011 roku Polska stanęła na czele Rady Unii Europejskiej. Sprawowanie prezydencji w UE to w istocie szczególnego rodzaju zobowiązanie wynikające ze statusu państwa członkowskiego. Najważniejszym zadaniem naszego kraju było wówczas przewodniczenie pracom Rady UE i jej organów pomocniczych (komitety i grupy robocze) oraz przewodniczenie spotkaniom Rady Europejskiej. Realizacja tego zadania wiąże się ze zorganizowaniem w wymiarze merytorycznym i logistycznym wielu spotkań zróżnicowanych co do charakteru, miejsca i szczebla. I tutaj - zgodnie z ustaleniami śledczych - pojawiło się pole do realizacji różnej maści wałków, których wspólnym celem było przygarnięcie jak największych sum publicznych pieniędzy.


   

Centralne Biuro Antykorupcyjne wraz z Wydziałem Zamiejscowym ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wpadło na trop zmowy przetargowej do jakiej doszło między uczestnikami konkursu na obsługę polskiej prezydencji w UE. Okazało się, że urzędniczka pracująca w MSZ za czasów PO-PSL wypuściła zaprzyjaźnionym osobom, które chciały przystąpić do przetargu, tajną informację na temat "widełek" przetargowych, tj. przedziału kwotowego, jaki MSZ był w stanie zapłacić za techniczno-administracyjną obsługę polskiej prezydencji w UE. 

Efekt był taki, że do przetargu dopuszczono pięć firm. Cztery z nich okazały się być pozorantami. Przeszły do dalszego etapu przetargu, ale natychmiast się z niego wycofały. W wyniku powyższego działania do drugiego, finałowego etapu stanęło tylko jedno konsorcjum, na którego czele stał partner życiowy sprzedajnej urzędniczki z MSZ. Tak się "przypadkowo" złożyło, że zwycięska oferta była równa kwocie 34 mln zł - dokładnie tyle, ile MSZ było w stanie maksymalnie wydać na realizację przetargu. Tymczasem rzeczywiste koszty wykonania zamówienia wyniosły jedynie 19 mln zł.

 

Źródło: 15 osób oskarżonych o zmowę przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (Rp.pl)

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1514
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1011
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 950
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 890
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 794
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1019
13
komentarze: 75 | wyświetlenia: 1222
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 881
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 674
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 731
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  02/07/2017

"Janusz J. do aresztu trafił w 2011 r. razem z Andrzejem M. – szefem CPI MSWiA (już skazanym za korupcję)." Cytat ze źródła. Oj Lipski aleś dokonał odkrycia! Jest 2017. Niedługo wyjdą z pierdla, a ty szalejesz jak kombajn do buraków w sałatce. Coś trzeba obesrać.

  Hamilton,  03/07/2017

Lipski - teść porządny, teściowa porządna, a ty nie grzmisz!!!
Marcin Dubieniecki razem czterema innymi osobami został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA pod koniec sierpnia 2015 roku. Prokuratura postawiła im zarzuty oszustwa, kierowania grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy oraz wyłudzenia pieniędzy ze środków publicznych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych na kwotę 13 mln ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska