Login lub e-mail Hasło   

Starość i co z tego?

Tak wcale być nie musi!
Wyświetlenia: 511 Zamieszczono 18 dni temu

 

 Fotki - Kadry z filmu "Rodzina człowiecza"

 https://www.youtube.com/watch?v=0_k3rJ0zh4g

reż Władysław Ślesicki, operator zdjęć Bronisław Baraniecki

Bardzo interesujący jest też film "Płyną tratwy" też w reż W. Ślesicki

 https://www.youtube.com/watch?v=V15dTOkY5z8&t=23s

 

 

Jesteś tak stary lub tak młody, na jakiego się czujesz. 

 

"Wiele osób nie chce myśleć o „starzeniu się”, gdyż ten okres życia utożsamiają z bólem, zapominaniem i samotnością. Starzenie się jest jednak nieuniknione, ale z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że... nie musi być ono takie złe."

 

"Średnio do czterdziestego roku życia ludzie są zdrowi, pełni nadziei, pomysłów i gotowi na podejmowanie nowych wyzwań i stawianie czoła przeciwnościom losu.

Myślą o tym, aby żyć, a nie umierać – i nawet, jeżeli coś im szepcze, że wszyscy kiedyś umrzemy, to odsuwają tę przerażającą myśl na jak najdalszy plan.

Prawdą jest, że, kiedy czujemy się w pełni sił, odwagi, a w dodatku, kiedy odnosimy sukcesy, to śmierć wydaje nam się niewłaściwa i przedwczesna. Jednakże gdy zaczynamy zbliżać się do pięćdziesiątki i widzimy pierwsze oznaki starzenia się, to do naszych optymistycznych myśli powoli wkrada się niepokój. Ci z nas, którzy są bardziej skłonni do refleksji, zaczynają poważnie martwić się o swój stan zdrowia.

Z wiekiem nie musi być gorzej 

Teraz, gdy jestem w szóstej dekadzie życia, jestem bardziej sprawny fizycznie niż kiedykolwiek przedtem, a każdy dzień wykorzystuję w pełni. Być może biegałem szybciej, gdy byłem młodszy, ale teraz na tę szybkość nie zamieniłbym siły mięśni, ich elastyczności i wiedzy, którą dziś posiadam.

Ty również możesz osiągnąć doskonałe samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, niezależnie od wieku, w jakim się obecnie znajdujesz.

W rzeczywistości, w miarę upływu lat, pod wieloma względami życie staje się coraz lepsze. 

Kiedy więc myślisz o starzeniu się, pamiętaj, że Twój wiek to tylko liczba. Wiem, że to brzmi banalnie, ale jest to prawdą. Zwłaszcza gdy zaczynasz stosować podstawowe zasady zdrowego życia, co pozwala Twojemu organizmowi funkcjonować w sposób optymalny.

Bardzo prawdopodobne jest, że 60-latek będzie tak sprawny jak 30-latek. Być może nawet bardziej, co wynika głównie z jego stylu życia. Więc powtarzam: 

Twój metrykalny wiek to tylko liczba, ale Twój prawdziwy wiek to Twój wiek biologiczny, wyznaczony przez Twoje wybory i nawyki. 

Predyspozycje genetyczne to tylko część tego równania, niewielka część.

Jak wskazuje wiele badań naukowych, genetyka odgrywa tylko pewną rolę, jeśli chodzi o długość życia. Jednak największy wpływ na to, jak długo będziesz żyć, jak będziesz się czuć i wyglądać, ma środowisko, w którym żyjesz, oraz – a może przede wszystkim – Twój styl życia.

Naukowcy dowiedli już na przykład, że dieta ma większe znaczenie niż predyspozycje genetyczne do zapadania na daną chorobę. Więc nie rezygnuj i nie wpadnij w pułapkę myślenia, że Twoje zdrowie i długość życia są w jakiś sposób określone w Twoich genach.

Twój styl życia ma o wiele większy wpływ na Twoje zdrowie w każdym wieku – i mam na myśli nie tylko oczywiste rzeczy, jak zdrowe odżywianie się i odpowiednie ćwiczenia fizyczne, ale również te związane z Twoimi potrzebami emocjonalnymi:

  • bycie szczęśliwym, 

  • pozytywne myślenie, 

  • utrzymywanie kontaktów społecznych,

  • poszukiwanie nowych, ekscytujących doświadczeń.

Wiek to w dużej mierze stan umysłu i tak naprawdę to...

...jesteś tak stary lub tak młody, na jakiego się czujesz. 

Niemal każdy zna osobiście kogoś, kto najwyraźniej opiera się upływowi czasu: wyglądając, myśląc i działając jak osoba o całe dekady młodsza.

Oczywiście, idealnie byłoby dokonywać właściwych wyborów przez całe swoje życie. Jeśli zacząłbyś to robić w młodości, Twój organizm tylko w niewielkim stopniu poddałby się upływowi czasu. Ale nawet, jeśli nie prowadziłeś dotąd najzdrowszego stylu życia, dokonanie zmian na lepsze w dowolnym wieku przyniesie Ci same korzyści."

fragment Poczty Zdrowia

Jean-Marc Dupuis

 

Podobne artykuły


15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 460
13
komentarze: 14 | wyświetlenia: 388
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 599
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1382
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 370
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 765
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 680
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 982
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 473
9
komentarze: 58 | wyświetlenia: 852
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 463
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 544
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 493
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 432
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 534
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

To prawda-wskazówki teoretyczne dla zasiedziałych-o przemijaniu tu pisałem wiele z "własnej skóry"Mam 85 lat,pozdrawiam

@Szymon Bachir: Gratuluje z całego serca. Pozdrawiam Serdecznie
PS Nie ma łatwo... każdy sam musi dobrze poznać siebie i utożsamić się z Cudowną swoją Osobą... która wie jak żyć by żyć pełnią i w radosci

  eugen,  12 dni temu

Starość jest dwojakiego rodzaju - metrykalna i wizualna.
Jeśli posiada się gen który przy odpowiedniej "diecie" spowalnia albo zatrzymuje starzenie to wygrałeś los na loterii życia.
Ale nim zaczniesz "eksperymentować" musisz podjąć decyzję co chcesz dokończyć lub zrealizować.
Samotność i brak celu zawsze niszczy człowieka.

  felekmis,  12 dni temu

Swietny artykuł

  moloton  (www),  4 dni temu

Nie wszystkie organizmy się starzeją, ale umierają , ale również nie wszystkie umierają. NIestety starzenie jest procesem, niezależnie od wyglądu zewnętrznego tak samo przebiega identycznie dla wszystkich. Już jakiś czas temu udało się obliczyć wiek człowieka badając komórkę ( ). Spytajcie jak ;) ?

  sirbarta  (www),  4 dni temu

Bardzo mi się podobaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska