Login lub e-mail Hasło   

Kredyt konsolidacyjny- szansa czy zagrożenie dla domowego budżetu?

Kredyt konsolidacyjny od pewnego czasu jest jednym z najczęściej promowanych produktów bankowych. W reklamach uszczęśliwia on ludzi, a jak wygląda to w prawdziwym życiu?
Wyświetlenia: 233 Zamieszczono 10/07/2017

Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest reklamowy jako kredyt łączący wszystkie inne nasze zobowiązania w jedno i oferujący nam za nie jedną niższą ratę. W teorii tak to zwykle wygląda. W praktyce sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana. Decydując się na kredyt konsolidacyjny zaciągamy kolejny kredyt gotówkowy, z którego pieniądze nie trafiają jednak do nas, a do naszych wcześniejszych wierzycieli. Nie jest więc tak, że bank przenosi kredyty z innych jednostek do siebie. On je spłaca, nowym, zaciągniętym przez nas zobowiązaniem. W tym momencie dużo zależy od umów, które podpisaliśmy z bankami. W niektórych przypadkach wcześniejsza spłata kredytu, może być obciążona dodatkowymi kosztami, które to zwiększą ogólną wartość nowego zadłużenia. Niemniej jednak efekt końcowy jest taki, że zamiast np. trzech rat mamy jedną.


Zalety kredytu konsolidacyjnego
Wielu uważa kredyt konsolidacyjny za kredyt dla zapominalskich i roztargnionych. Wszystko dlatego, że zamiast spłacania kilku rat w różnych bankach i różnych terminach mamy jedną opłatę w jednym banku. Nie musimy nigdzie „biegać”, mamy też dużo większą kontrolę nad naszym budżetem.  Kolejną zaletą jest polepszenie jakości naszego codziennego życia. Banki udzielając raty kredytu konsolidacyjnego zwykle zmniejszają jej wysokość w stosunku do sumy poprzednich rat. W rozrachunku miesięcznym zostaje nam więc więcej pieniędzy w kieszeni na koniec miesiąca. Z tej możliwości korzystają najchętniej Ci wszyscy, którzy mają problemy ze comiesięcznych spięciem wydatków.

 

Nic za darmo
Bank, jak każda firma chce zarobić. Nie jest to organizacja charytatywna, która daje nam coś za darmo. Zaciągając kredyt konsolidacyjny godzimy się na niższą ratę, podobne lub nawet niższe oprocentowanie (w porównaniu do klasycznych produktów dłużnych), ale na dużo dłuższy czas spłaty. To właśnie w nim tkwi sekret zysków banków. Podliczając sumy naszych wcześniejszych zobowiązań i porównując je z całkowitą sumą kredytu konsolidacyjnego bardzo szybko okaże się, że koszty tego drugiego są znacznie wyższe niż wszystkie wcześniejsze pożyczki razem wzięte. Rodzi się więc pytanie: „Czy opłaca nam się płacić więcej za mniejsze miesięczne raty?”
Wielu odpowie na pytanie twierdząco.

Największe zagrożenie- my sami
W tej twierdzącej odpowiedzi ukryte jest największe zagrożenie kredytu konsolidacyjnego. Zagrożeniem tym nie jest jednak bank czy komornik, ale my i nasza psychika. Najczęściej zaciągamy kredyt konsolidacyjny, gdy mamy problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. W sytuacji, w której nasza kondycja finansowa nagle się poprawia, a zamiast kilku zobowiązań mamy tylko jedno, dość łatwo możemy popaść w złudne poczucie pewności finansowej, co może skończyć się kolejnymi zaciągniętymi przez nas zobowiązaniami. To w późniejszym okresie może doprowadzić nawet do naszej niewypłacalności.

Reasumując kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie mogące podreperować nasz domowy miesięczny budżet. Niemniej jednak jego całkowite koszty są wyższe niż suma wcześniej zaciągniętych kredytów. Generalnie więc za przywilej niższej raty płacimy dużo więcej niż można by się było tego spodziewać. Mimo wszystko jest bardzo popularne rozwiązania w naszym kraju, polecane zwłaszcza wszystkim tym, którzy chcą by w okresie od pierwszego do pierwszego pozostało im więcej pieniędzy w portfelu. Pomimo swoich długotrwałych kosztów jest bowiem znacznie bezpieczniejsze od tak zwanych chwilówek.

Podstawowe informacje dostarczyła agencja ubezpieczeniowa Gliwice

Podobne artykuły


7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 694
7
komentarze: 0 | wyświetlenia: 951
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 840
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71233
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647263
44
komentarze: 36 | wyświetlenia: 14660
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21189
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40179
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22136
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 12941
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 52861
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17801
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17132
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska