Login lub e-mail Hasło   

Kiedy i jak możemy odstąpić od umowy kupna używanego pojazdu?

Chyba każdy wie, że zarówno salony samochodowei komisy odpowiadają za ukryte wady sprzedanego pojazdu . A jak wygląda sytuacja, kiedy pojazd taki nabędziemy od osoby prywatnej?
Wyświetlenia: 4.878 Zamieszczono 10/07/2017

odstąpienie od umowy zakupu pojazdu Hakiru

Istnieje taka możliwość, że w trakcie użytkowania historia pojazdu zakupionego przez nas okaże się znacznie bardziej burzliwa, niż przewidywaliśmy. Okazać się może że pojazd mimo zapewnień sprzedającego – posiada cofnięty licznik, brał udział w wypadku, lub nawet składa się z dwóch różnych nadwozi !

Niejednokrotnie zdarza się ze naprawa ukrytej usterki staje się dla kupującego nieopłacalna. W takim wypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy i skłonienie sprzedawcy do zwrotu zapłaconej mu kwoty. Ponadto zbywca pojazdu, poza zwrotem zapłaconej kwoty, może być obciążony odsetkami za zwłokę. Obecne przepisy dają taką opcje, jednak nie w każdym wypadku.

Z perspektywy osoby kupującej pojazd, prosta i mało skomplikowana umowa jest całkiem wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak w takiej umowie umieścić wzmiankę, że pojazd jest „wolny od wad o których nie stanowi umowa” albo po prostu „bezwypadkowy”. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy auto jest w 100 % sprawdzone, dobrze również zrezygnować z zastrzeżeń w umowie, że "kupujący rezygnuje z uprawnień do rękojmi". Na szczęście dla nas mimo zawarcia takiej klauzuli – można ją unieważnić, pod warunkiem że udowodnimy, celowe zatajenie wady przez sprzedającego

Dla przykładu : Silnik pojazdu posiada liczne nieszczelności powodujące ubytki płynów, jednak sprzedawca tuż przed transakcją umył silnik oraz obsypał go kurzem aby wyglądał na nieczyszczony. W takiej sytuacji w wypadku ewentualnych problemów ze stanem pojazdu – traktowane jest to jako zła wola sprzedającego . Co prawda regulacje odnośnie rękojmi w wypadku transakcji zakupu od osoby fizycznej nie są tak surowe, jak przy kupnie od firmy, jednak kiedy mamy podstawy aby żądać rękojmi – takie argumenty są w zupełności wystarczające

Prawa kupującego :

 

  • Masz prawo żądania zwrotu różnicy w cenie pomiędzy wartością pojazdu bez usterki, a tego który nabyłeś (jeżeli występuje ukryta wada) Wartość tą można obliczyć za pomocą rzeczoznawcy

  • Masz możliwość zażądania naprawy usterki na koszt sprzedającego

  • Możesz złożyć odstąpienie od umowy, zwrócić pojazd, oraz zażądać zwrócenia zapłaconej kwoty

Wszelkie roszczenia, oraz dowody stwierdzające wykrytą wadę należy mieć na piśmie, najlepiej informując o tym sprzedającego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Nie należy o tym informować go wcześniej , aby ten odebrał pocztę.

Jeżeli sprzedający nie wyraża zgody na odstąpienie od umowy, pozostaje nam wystąpienie na drogę sądową. W tym momencie niezbędne będzie wycenienie wady przez biegłego rzeczoznawcę. Pozew składamy do sądu właściwego dla zamieszkania sprzedającego. Koszt postępowania sądowego to 5 % wartości o którą dotyczy spór. W kwestii kosztów dodatkowych, jakie ponieśliśmy w wyniku udowadniania wady (koszty rzeczoznawcy, koszty sądowe) należy zażądać ich w treści pozwu.

Ustawowy okres ochrony kupującego w wypadku rękojmi wynosi 2 lata, A na zgłoszenie usterki mamy rok od jej wykrycia . Wyjątek od powyższego terminu ochrony stanowi zaznaczenie innego terminu rękojmi podczas podpisywania umowy kupna pojazdu. Warto również zaznaczyć, że powyższe terminy nie obowiązują, jeżeli udowodnimy, że sprzedający auto celowo zataił jego wadę.

----------
Bartłomiej Miśkiewicz

Podobne artykuły


7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 698
7
komentarze: 0 | wyświetlenia: 960
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 843
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71248
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647283
44
komentarze: 36 | wyświetlenia: 14661
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21192
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40183
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22138
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 12947
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 52871
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17807
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17135
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska