JustPaste.it

Kiedy i jak możemy odstąpić od umowy kupna używanego pojazdu?

Chyba każdy wie, że zarówno salony samochodowei komisy odpowiadają za ukryte wady sprzedanego pojazdu . A jak wygląda sytuacja, kiedy pojazd taki nabędziemy od osoby prywatnej?

Chyba każdy wie, że zarówno salony samochodowei komisy odpowiadają za ukryte wady sprzedanego pojazdu . A jak wygląda sytuacja, kiedy pojazd taki nabędziemy od osoby prywatnej?

 

odstąpienie od umowy zakupu pojazdu Hakiru

 

Istnieje taka możliwość, że w trakcie użytkowania historia pojazdu zakupionego przez nas okaże się znacznie bardziej burzliwa, niż przewidywaliśmy. Okazać się może że pojazd mimo zapewnień sprzedającego – posiada cofnięty licznik, brał udział w wypadku, lub nawet składa się z dwóch różnych nadwozi !

 

Niejednokrotnie zdarza się ze naprawa ukrytej usterki staje się dla kupującego nieopłacalna. W takim wypadku jedynym słusznym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy i skłonienie sprzedawcy do zwrotu zapłaconej mu kwoty. Ponadto zbywca pojazdu, poza zwrotem zapłaconej kwoty, może być obciążony odsetkami za zwłokę. Obecne przepisy dają taką opcje, jednak nie w każdym wypadku.

 

Z perspektywy osoby kupującej pojazd, prosta i mało skomplikowana umowa jest całkiem wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak w takiej umowie umieścić wzmiankę, że pojazd jest „wolny od wad o których nie stanowi umowa” albo po prostu „bezwypadkowy”. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy auto jest w 100 % sprawdzone, dobrze również zrezygnować z zastrzeżeń w umowie, że "kupujący rezygnuje z uprawnień do rękojmi". Na szczęście dla nas mimo zawarcia takiej klauzuli – można ją unieważnić, pod warunkiem że udowodnimy, celowe zatajenie wady przez sprzedającego

 

Dla przykładu : Silnik pojazdu posiada liczne nieszczelności powodujące ubytki płynów, jednak sprzedawca tuż przed transakcją umył silnik oraz obsypał go kurzem aby wyglądał na nieczyszczony. W takiej sytuacji w wypadku ewentualnych problemów ze stanem pojazdu – traktowane jest to jako zła wola sprzedającego . Co prawda regulacje odnośnie rękojmi w wypadku transakcji zakupu od osoby fizycznej nie są tak surowe, jak przy kupnie od firmy, jednak kiedy mamy podstawy aby żądać rękojmi – takie argumenty są w zupełności wystarczające

 

Prawa kupującego :

 

  • Masz prawo żądania zwrotu różnicy w cenie pomiędzy wartością pojazdu bez usterki, a tego który nabyłeś (jeżeli występuje ukryta wada) Wartość tą można obliczyć za pomocą rzeczoznawcy

  • Masz możliwość zażądania naprawy usterki na koszt sprzedającego

  • Możesz złożyć odstąpienie od umowy, zwrócić pojazd, oraz zażądać zwrócenia zapłaconej kwoty

 

Wszelkie roszczenia, oraz dowody stwierdzające wykrytą wadę należy mieć na piśmie, najlepiej informując o tym sprzedającego listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Nie należy o tym informować go wcześniej , aby ten odebrał pocztę.

 

Jeżeli sprzedający nie wyraża zgody na odstąpienie od umowy, pozostaje nam wystąpienie na drogę sądową. W tym momencie niezbędne będzie wycenienie wady przez biegłego rzeczoznawcę. Pozew składamy do sądu właściwego dla zamieszkania sprzedającego. Koszt postępowania sądowego to 5 % wartości o którą dotyczy spór. W kwestii kosztów dodatkowych, jakie ponieśliśmy w wyniku udowadniania wady (koszty rzeczoznawcy, koszty sądowe) należy zażądać ich w treści pozwu.

 

Ustawowy okres ochrony kupującego w wypadku rękojmi wynosi 2 lata, A na zgłoszenie usterki mamy rok od jej wykrycia . Wyjątek od powyższego terminu ochrony stanowi zaznaczenie innego terminu rękojmi podczas podpisywania umowy kupna pojazdu. Warto również zaznaczyć, że powyższe terminy nie obowiązują, jeżeli udowodnimy, że sprzedający auto celowo zataił jego wadę.

 

----------
Bartłomiej Miśkiewicz

Licencja: Creative Commons