Login lub e-mail Hasło   

Spirala zadłużenia – czym jest i jak w nią nie wpaść?

Chociaż kredyty i pożyczki, zaciągane świadomie i bez pochopnych ruchów, najczęściej pomagają nam w codziennym życiu, mogą również doprowadzić do problemów finansowych.
Wyświetlenia: 238 Zamieszczono 20/07/2017

Dochodzi wtedy do sytuacji, w której kwota zobowiązań przekracza nasze możliwości spłacania kredytów. W takiej sytuacji zaciągamy kolejny kredyt albo bierzemy kolejną chwilówkę i problem, choć na chwilę załagodzony, powraca po chwili ze zdwojoną siłą. Taka sytuacja nazywana jest powszechnie spiralą zadłużenia, a my postaramy się wyjaśnić jej działanie, to jakie niesie zagrożenia i postaramy się doradzić, w jaki sposób w nią nie wpaść.

Spirala zadłużenia – dlaczego w nią wpadamy i jakie niesie niebezpieczeństwa?

Problemem zaciągania dużej ilości kredytów i pożyczek często nie są kwoty, jakie trzeba spłacić, ale odsetki, o których czasami zapominamy. W przypadku zadłużeń na wysokie kwoty, oprocentowania kredytów potrafią znacznie podwyższyć wielkość zobowiązania i bez odpowiedniego planu działania – przytłoczyć swoją wielkością. Sytuacji nie poprawiają nieprzewidziane problemy w codziennym życiu, takie jak choroba czy utrata pracy – wtedy nasze dochody stają się mniejsze niż zakładaliśmy, a kwota zadłużenia pozostaje taka sama i niestety trzeba ją regularnie spłacać. Zaciągamy więc kolejny kredyt, bierzemy następną pożyczkę i tak zwiększamy swoje zadłużenie, jednocześnie płacąc więcej odsetek. Spirala zadłużenia szybciej niż mogłoby się wydawać powoduje utratę kontroli nad własnymi finansami i prowadzi do bankructwa. I chociaż początkowo problem nie wydaje się być wielki, bowiem mamy do czynienia jedynie z ponagleniami, w końcu przychodzi moment, kiedy do naszego życia wkracza windykacja. A z tym wiąże się zmniejszenie pensji, utrata mienia i przede wszystkim zdrowia.

Jak więc uniknąć spirali? Przede wszystkim zaciągając kredyty i pożyczki z rozwagą – wybierając najbardziej dogodne oferty firm i instytucji finansowych, dokładnie czytając umowy i dowiadując się jaka faktycznie będzie wysokość oprocentowania i zawsze decydując się na pożyczenie kwoty, którą będziemy w stanie spłacić. Jednak tą najważniejszą zasadą jest rozważne pożyczanie – wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest nam to naprawdę niezbędne do życia. Nie zadłużajmy się wtedy, gdy marzą nam się wspaniałe wakacje albo nowy, luksusowy samochód – na dłuższą metę może to doprowadzić jedynie do problemów. No i oczywiście absolutnie nie zaciągajmy pożyczki, by spłacić inne zadłużenie – to pierwszy krok do tego, aby wpaść w spiralę, z której trudno będzie się wydostać. Kiedy nie mamy środków, by spłacić ratę lepiej sprzedać jakiś przedmiot i pogodzić się z jego utratą albo negocjować z bankiem w celu zmiany warunków kredytu. Zwykle nie ma z tym jakichkolwiek problemów.

Kiedy mogę zauważyć, że grozi mi spirala zadłużenia?

Istnieje kilka symptomów, znaków ostrzegawczych, które jasno i wyraźnie wskazują, że istnieje ryzyko wpadnięcia w kłopoty finansowe. Podstawowym jest stopa życia i to, do jakich codziennych wydatków przyzwyczaiła nas dobra sytuacja finansowa. Bardzo ciężko porzucić pewne nawyki w chwili, gdy okazuje się, że straciliśmy jakieś źródło dochodu i wpływy na nasze konto są mniejsze. Trudno bowiem zrezygnować z corocznych wakacji, zmiany telewizora na nowy albo zamiany drogich produktów żywnościowych na te tańsze i gorszej jakości. To właśnie nadmierna konsumpcja prowadzi do tego, że zadłużamy się najczęściej i zamiast w przyszłości myśleć o spłacie zobowiązań, myślimy raczej o kolejnej pożyczce w celu spełnienia swoich codziennych, zbyt wygórowanych na daną chwilę potrzeb. Do sygnałów ostrzegawczych, których nie można bagatelizować należą również: odmowy firm i instytucji finansowych, które nie chcą udzielić nam kolejnej pożyczki, pierwsze problemy z uzbieraniem określonej kwoty w celu spłacenia rat, a także strach przed bankiem czy firmą pożyczkową. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię – w perspektywie problemów finansowych często uciekamy, a to najgorsze co można zrobić. Lepiej poinformować bank i negocjować najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Źródło - http://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum

Podobne artykuły


7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 698
7
komentarze: 0 | wyświetlenia: 960
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 843
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71244
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647279
44
komentarze: 36 | wyświetlenia: 14661
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21192
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40183
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22137
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 12946
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 52870
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17807
28
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17135
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska