Login lub e-mail Hasło   

Posprzątali brzeg Wisły!

Podsumowanie Barefoot Projekt Czysta Plaża w Warszawie
Wyświetlenia: 236 Zamieszczono 24/07/2017

Na finał tegorocznej edycji Barefoot Projekt Czysta Plaża organizatorzy wybrali bulwary wiślane. O ich czystość zadbało ponad 70 wolontariuszy, którzy zebrali ok. 50 kg śmieci. Poza zarejestrowanymi uczestnikami, inicjatorzy wydarzenia zarazili ideą odpowiedzialnego odpoczynku i nieśmiecenia kilkaset osób, które postanowiły spędzić czas na nadwiślańskim wybrzeżu. Akcja odbyła się w sobotę, 22 lipca.

Okolice Wisły to w sezonie letnim miejsce wyjątkowe dla mieszkańców Warszawy oraz turystów, który poza zwiedzaniem poszukują chwili relaksu lub dobrej imprezy. Tętniące życiem bulwary odkrywają ciemną stronę ich popularności -  plastikowe kubki, foliowe opakowania czy masa kapsli. To wszystko i wiele innych „przykrych wspomnień” po piątkowych imprezowiczach znaleźli wolontariusze, którzy wzięli udział w warszawskiej akcji.  W zebranych przez nich śmieciach znalazły się przede wszystkim drobne przedmioty, w tym m.in. niedopałki papierosów, zakrętki i potłuczone szkło.

- O czystość wybrzeża Wisły dbamy codziennie. Nad Wisłą ustawiamy ponad 200 koszy, śmieci można też wyrzucać do specjalnie w tym celu ustawionych około 100 beczek oraz specjalnie na weekendy dostawimy dodatkowe pojemniki. Tygodniowo zbieramy z przestrzeni nadwiślańskiej nawet od 30 do 50 ton śmieci. Trudno zrozumieć, dlaczego mimo obecności koszy, wiele śmieci nie trafia nawet w pobliże tych pojemników. Mam nadzieję, że tego typu akcje uświadomią, jak ważny jest odpowiedzialny wypoczynek i dbałość oraz współodpowiedzialność za otoczenie – mówi Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

 Barefoot Projekt Czysta Plaża to ogólnopolska inicjatywa ekologiczna, która już po raz trzeci odbyła się w Warszawie. Przedstawiciele projektu co roku ruszają w Polskę, aby porwać tysiące wolontariuszy do wspólnej akcji sprzątania plaż i wybrzeży miejskich. A wszystko po to, aby - zamiast śmieci - pozostawiać po sobie tylko ślady bosych stóp.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów. Partnerem akcji w stolicy był Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy.

- Projekt nie ma na celu jedynie jednorazowego sprzątania. Naszą główna ideą jest zmiana obyczajów oraz szerzenie idei odpowiedzialnego odpoczynku. Chcemy edukować ludzi w zakresie dbania o przyrodę, nasze ulubione miejsca wypoczynku. Poprzez akcje takie, jak ta pokazujemy ludziom, że to właśnie od nich zaczyna się odpowiedzialność. Kosze są niemal wszędzie i naprawdę nie jest wielkim wyzwaniem, by wrzucić do nich to, co nie jest nam już potrzebne. To nic nie kosztuje, a może wiele zmienić– informuje Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Edukacja i sprzątnie to nie wszystko. Udział w projekcie to była także doskonała okazja do wspólnej zabawy oraz integracji. Na wolontariuszy, którzy dołączyli do akcji, czekały ciekawe konkursy oraz atrakcyjne gadżety. Wydarzenie poprowadził Jakub Wrana.

- Cieszę się, że udało nam się zaszczepić w Warszawiakach ducha kalifornijskiej otwartości i zabawy. Poza tym przypomnieliśmy wszystkim jak być eko. Zależy nam na tym, aby polskie plaże i wybrzeża były tak czyste, by można było przejść się po nich bezpiecznie bosą stopą. Warszawa jest dla nas wyjątkowa, ponieważ śmieci nad Wisłą jest wyjątkowo dużo. Pamiętajmy - dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o czystą przestrzeń! – podsumowuje Marek Nitka, Ambasador Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Podobne artykuły


16
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1159
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1010
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1040
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1180
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 866
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1142
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 828
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1107
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 796
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 982
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 762
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 691
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 683
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 810
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 751
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska