Login lub e-mail Hasło   

Turyści w kościele

Czy ludzie umieją zachowywać się w kościele przychodząc go zwiedzić?
Wyświetlenia: 367 Zamieszczono 26/07/2017

Turyści w kościele

Będąc w Gdańsku na wakacjach szukałam dodatkowych atrakcji. Znalazłam 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017 odbywający się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Okazuje się, że w lipcu i w sierpniu w każdy piątek o godz. 20: 15 odbywa się koncert. Bilet normalny 25 zł. Czterdziesty festiwal, a ja dopiero teraz o tym się dowiedziałam. Bardzo słaba reklama, a szkoda. Jeśli ktoś jest w czasie wakacji w Gdańsku to polecam. Co do organizacji miałabym sporo uwag, ale nie o tym teraz chcę napisać.
TURYŚCI  w kościele. Każdy wie, że kościół to święte miejsce i trzeba tam odpowiednio się zachowywać. Tak mi się wydawało, że każdy wie. Mimo to, że większość Polaków to katolicy i prawie każdy miał do czynienia z kościołem, a często wyniósł zasady zachowywania się w nim z domu, to okazuje się, że ludzie to… ( tu chciałabym użyć nieodpowiedniego słowa). Przepraszam tych, którzy chodzą do kościoła i znają zasady zachowywania się, nie o nich piszę.

Na czas koncertu Bazylika Mariacka wypełniła się tłumnie. W ciszy przed koncertem wszyscy siedzieli w ławkach i czekali, modlili się. Wszyscy… nie. Byli tacy ( i nie było ich mało), co siedzieli z telefonami, pisali coś, oglądali, słuchali przez słuchawki, rozmawiali ze znajomymi i to wcale nie szeptem. Panowie w sandałach i krótkich spodenkach, panie w bluzkach na ramiączkach, w dekoltach prawie do pasa i gołymi plecami. W pobliżu siedzi para około czterdziestki, nie wyglądali na małżeństwo. On ją czule obejmował, ona to odwzajemniała siedząc z nogą na nogę w mini, że prawie pośladki widać. Oboje cały czas żuli gumy i nie było to dyskretne żucie. Czułam niesmak patrząc na nich, nie dało się nie patrzeć. Za mną rodzina z dziećmi głośno rozmawiająca. Ludzie przechodzą przed ołtarzem, jak przez ulicę. Jeśli nie wiedzą, to wchodząc do kościoła powinni się dowiedzieć, że na ołtarzu świeci się czerwone światełko, które oznacza, że tam jest ukryty Najświętszy Sakrament i należy przyklęknąć. Nawet, jeśli nie jest się osobą wierzącą, to należy zachować szacunek, choćby przez wzgląd na osoby modlące się. Muszę przyznać, że źle się czułam patrząc, jak inni zachowują się zupełnie tak, jakby byli … w knajpie. Ale jeśli tych samych ludzi wpuścić np. do teatru, to pewnie wystroją się i będą udawać kulturalnych. No tak, do kościoła może wejść każdy, nie ma ograniczeń. Nikt nie zostanie z niego wyrzucony i tylko jego sprawą jest jak się zachowuje. W Islamie za obrazę ścięto by im głowy. A Chrześcijanie muszą na to patrzeć. Co by powiedzieli, gdyby zwrócić im uwagę?  A z resztą, to, co im powiedzieć: niech pani idzie się ubrać, niech pan założy długie spodnie, proszę nie rozmawiać, proszę wyłączyć telefon, proszę nie żuć gumy w kościele, proszę pochylić głowę przed ołtarzem itd. itd. I tak dobrze, że nie przynieśli jedzenia i picia do kościoła i nie urządzili sobie pikniku. Nie chodzi tylko o wiarę i o miejsce święte, ale kulturę, a tego chyba nie każdego uda się nauczyć.

Podobne artykuły


16
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1229
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1055
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1223
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1087
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 910
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1019
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1151
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 792
11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 726
10
komentarze: 40 | wyświetlenia: 725
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 595
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 806
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 865
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 777
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





  Hamilton,  27/07/2017

Jestem antyklerykalnym bezwyznaniowcem, ale kocham stare obiekty sakralne. To nasze dziedzictwo narodowe o które powinniśmy dbać. Tam każdy turysta jest gościem, który powinien przestrzegać zasad tam panujących i łaski nie robi. Jeśli duchowni wymagają określonego zachowania należy się temu bezwzględnie podporządkować, albo fora ze dwora. Nikt nikogo tam na siłę nie ciągnie.

  Orska L,  30/07/2017

Do Pani Katarzyny Wąsik: Co to jest za słownictwo i wulgaryzmy?! Do kogo to? To co Pani pisze jest obraźliwe. Brakuje też Pani wiedzy na temat kościoła, zboru czy sekty, to są zupełnie inne organizacje i nie można ich porównywać. Tekst Pani jest mocno przesiąknięty nienawiścią - skąd takie skrajne odczucie? Nawet osoby niewierzące nie mają takiej złości.

@Dorota Liliana: ""na ołtarzu świeci się czerwone światełko, które oznacza, że tam jest ukryty Najświętszy Sakrament i należy przyklęknąć""
...
Rzeczowo napisany art i przedstawione argomenty.....A L E !!!
W srod czytelnikow sa rowniez tacy ktorzy wiedza, ze wiara katolicka i jej prekursorzy dolkonali w przeszlosci
czynow tak haniebnych, ze przpisywanie tym ludziom "nal ...  wyświetl więcej

  Orska L,  31/07/2017

@zakrawarski: Szanowny Panie, każdy ma prawo do własnych poglądów i to szanuję. Pan ma swoje racje, ale opowiada się Pan po ich stronie w sposób kulturalny bez obrażania innych. Pani K. Wasik pisze obraźliwie i wulgarnie, a to jest niedopuszczalne. Pan z pewnością też nie chciałby być obrażany. Jeden z cytatów brzmi tak: ,,Wychowali Cie jak burą sukę..." No kto tak się wypowiada? Osoba wulgarna i ...  wyświetl więcej

  nse,  31/07/2017

@Dorota Liliana: Gdy na gotującym garnku zacznie się dociskać pokrywkę, to ten najpierw zaczyna syczeć, jeśli dalej będzie się tą pokrywkę dociskać i dociśnie na tyle mocno, by gromadząca się w nim para nie syczała to w rezultacie końcowym garnek wybuchnie. Nie wszyscy są w stanie wykapować by zejść z ognia, mało tego sami sobie ten płomień podsycają. :(

@Dorota Liliana: Radze nie zagladzc K Wasik pod spodnice bo moze cos spadnac na glowe.
KW to taki folklor specyficzny, ktory jednych bawi--kiedy sie wie jak sprawy stoja--
Innych wscieka kiedy biora Kasie doslownie.
U innych powoduja wscieklizne !
Ja naleze do tych pierwszych !
Ale do tego nalezy byc przesmiewca nr.1.......
Kasia sama mianowala mnie Husarzem eioby bo poznala sie na mnie !
Do ktorej kategorii nalezysz ??

  Orska L,  31/07/2017

@zakrawarski: Nie akceptuję wulgarności.

@Dorota Liliana: Zrozumiale !



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska