Login lub e-mail Hasło   

„Miasto na czterech kółkach”. O wynajmie busów i turystyce.

Współczesna turystyka coraz bardziej stawia na wygodę.
Wyświetlenia: 239 Zamieszczono 27/07/2017

 „Miasto na czterech kółkach”. O wynajmie busów i turystyce.

Współczesna turystyka coraz bardziej stawia na wygodę. Wynajem busów na różnego rodzaju wycieczki, nawet te stosunkowe niedalekie i niezbyt uciążliwe, zdążył stać się w ostatnich latach normą. Wszelkiego rodzaju przewóz osób w turystycznych centrach Polski (i nie tylko jej) kwitnie w najlepsze, gdyż coraz więcej osób chce poznawać miasta właśnie „na czterech kółkach”. Jak się okazuje wynajem busa, czy typowo turystycznego meleksa stał się nie tylko domeną zagranicznych gości, ale również naszych rodzimych turystów. Przyjrzyjmy się jakie przewagi nad tradycyjnym, pieszym zwiedzaniem miasta, ma taka forma nowoczesnej turystyki i jak wpływa ona na postrzeganie odwiedzanych miejsc.

 

WYNAJEM BUSÓW JAKO NOWA FORMA ZWIEDZANIA

 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej zobaczyć turystów maszerujących z ciężkimi plecakami, no chyba że mowa o modnym w ostatnich czasach backpackingu. Bardziej niż pieszymi wędrówkami, turyści zainteresowani są wynajmem busów, które pozwolą im szybko i komfortowo poruszać się po mieście, od jednej atrakcji turystycznej do drugiej bez zbędnego tracenia czasów. W naszym coraz szybciej pędzącym świecie taka forma zwiedzania staje się powoli normą. Przyjrzymy się jakie są jej największe zalety oraz przewagi nad tradycyjnym, pieszym zwiedzaniem oraz ewentualne wady. Naszą analizę tego zjawiska oprzemy na kilku głównych kategoriach, czyli komforcie zwiedzania, jego rzetelności, a tym samym satysfakcji turystów, oraz cenie.

 

KOMFORT PONAD WSZYSTKO

 

Wiele osób twierdzi, że dane miejsce można dobrze poznać tylko na piechotę i że turyści, którzy poruszają się tylko i wyłącznie od punktu A do punktu B, bardzo wiele tracą. Czy aby na pewno? Specjaliści od przewozu osób z pewnością by się z nimi nie zgodzili. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wynajem busa wcale nie musi oznaczać poruszania się tylko w wyznaczonej przestrzeni, bez możliwości jej obejścia. Najczęściej turyści decydujący się na to, chcą po prostu szybko przemieszczać się pomiędzy punktami, tak by zobaczyć jak najwięcej w danym miejscu, bez tracenia czasu na męczące spacery, odbywane często w upale oraz tłumie turystów. Oczywiście trudno się nie zgodzić z tym, że takie spacery to również naturalna okazja do tego, by „poczuć” prawdziwe miasto, przyjrzeć się życiu jego mieszkańców w ich naturalnym środowisku, które często nie ma niczego wspólnego z określonymi punktami turystycznymi, w wielu przypadkach wygładzonymi specjalnie pod turystów. Pomimo tego, komfort zdaje się w tym wypadku brać górę i wielu turystów, którzy w większości przypadków są w danym miejscu po raz pierwszy i nie zawsze się w nim orientują, co również ma niebagatelne znaczenie, szczególnie w przypadku dużych miast, decydują się na taką formę przewozu osób. I rzeczywiście, nie sposób zaprzeczyć że wynajem busa np. na cały dzień, czy też kilka dni, będzie zdecydowanie bardziej komfortowy, niż podróż środkami transportu, publicznego nawet jeśli odległości pomiędzy nimi są niewielkie. W tym wypadku nawet metro nie wydaje się tak wygodne, jak klimatyzowane zwykle busy, które szybko przemieszczają się od punktu A do punktu B. Ten fakt przekonuje naprawdę wielu turystów.

 

ŚWIAT PRZEZ PRZYCIEMNIONĄ SZYBĘ

 

Jak się ma natomiast rzecz z samymi wycieczkami i ich rzetelnością? Niewątpliwie bardziej wypoczęty, podróżujący w komfortowych warunkach turysta może zobaczyć zdecydowanie więcej. Może bardziej chłonąć nowe, otaczające go miejsca. Co również ważne wiele bardzo często wynajem busów wiąże się nie tylko z samym przewozem osób, ale też z profesjonalnymi usługami przewodnika, które są niezwykle ważne w czasie zwiedzania i pozwalają poznać bogate tło historyczne wielu miejsc, bez którego nasza wycieczka zawsze byłaby niepewna.

 

CZY WYNAJEM BUSÓW SIĘ OPŁACA?

 

W tym miejscu warto sobie zadać również pytanie, czy wynajem busów po prostu się opłaca? Nie ulega wątpliwości, że nie należy on do najtańszych form podróżowania po turystycznych punktach i choć ze względu na wzrost jego popularności, możemy spodziewać się w najbliższych latach obniżenia jego cen, to mimo wszystko pozostanie on zawsze droższy, niż poruszanie się tradycyjnym publicznym transportem. Z tego też powodu wielu turystów nie będzie po prostu na niego stać. W szczególności może to dotyczyć lokalnego, a nie zagranicznego turysty, dla którego wygoda w nowym miejscu zawsze będzie miała znacznie większe znaczenie. Oczywiście, koszty wynajmu busów nie będą dla nas tak wyraźnie dotkliwe, jeśli podróżujemy większą, turystyczną grupą, lub w ramach zorganizowanej wycieczki. Oferty dla takich są bowiem znacznie niższe, niż w przypadku małych grup, co wydaje się oczywiste z punktu widzenia każdego, kto zajmuje się profesjonalnie przewozem osób. Jeśli natomiast nie podróżujemy w ramach wycieczki zorganizowanej, ale stanowimy grupę kilku osób, również możemy spodziewać się, że koszty wynajmu busa rozłożą się w dogodny dla nas sposób, tak że nie odczujemy ich wyraźnie w naszym portfelu. Oczywiście warto uwzględnić fakt, że różne wycieczki mają różny koszt. Z zasady podróże do typowo turystycznych atrakcji będą zdecydowanie droższe. Inaczej też będą kosztowały pojedyncze przejazdy, a inaczej wynajem busa np. na cały dzień. Dlatego kiedy planujemy wycieczkę warto zastanowić się nad tym, która forma będzie dla nas bardziej opłacalna.

 

NOWOCZESNY PRZEWÓZ OSÓB

 

Czego byśmy nie mówili o wynajmie busów, jest on tuż obok meleksów, nowoczesną formą podróżowania, która staje się coraz bardziej popularna nie tylko w europejskich miastach, ale i na całym świecie. Wraz z rozwojem sektora usług, a w szczególności prawdziwie nowoczesnej turystyki, współcześni turyści ponad wszystko stawiają na komfort przy przewozie osób Trudno im się dziwić, gdyż współczesny turysta, który zakłada plecak tylko okazyjnie, a na co dzień żyje w coraz bardziej zabieganym i szybkim świecie,  pragnie nie tylko zwiedzać, ale również przy tym jak najpełniej odpoczywać.

 

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.laurico.pl/

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1270
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1598
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1025
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 959
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 855
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 939
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 891
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 774
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 558
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 897
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 777
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska