Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego przynajmniej raz w roku warto odwiedzić stację kontroli pojazdów?

Profesjonalna stacja kontroli pojazdów to miejsce które choć raz odwiedził niemal każdy kierowca samochodu.
Wyświetlenia: 267 Zamieszczono 02/08/2017

Dlaczego przynajmniej raz w roku warto odwiedzić stację kontroli pojazdów?

Profesjonalna stacja kontroli pojazdów to miejsce które choć raz odwiedził niemal każdy kierowca samochodu. Koszty utrzymania samochodu w Polsce jednak z roku na rok zawrotnie wzrastają, podobnie zresztą jak ceny benzyny. Nie dziwi zatem, że większość kierowców szuka jak najwięcej oszczędności związanych z automotoryzacyjnymi usługami. Bez względu na to pewnych usług, jak np. przeglądy rejestracyjne, czy przeprowadzany przynajmniej raz w roku kompleksowy przegląd pojazdu, nie można, a wręcz nie należy unikać. Dlaczego to takie ważne?

 

STACJA KONTROLI POJAZDÓW – OGÓLNA DIAGNOSTYKA

 

Zacznijmy od tego, że głównym zadaniem standardowej stacji kontroli pojazdów, jest szeroko pojęta diagnostyka. Dotyczy ona przede wszystkim różnego rodzaju systemów samochodowych, do których kontroli w naszym przydomowym garażu, wyposażonym najczęściej w skrzynkę z narzędziami, zwyczajnie nie mamy dostępu. Niezbędny jest tu specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. Dzięki niemu specjaliści mogą dokładnie ocenić „wydolność” naszego samochodu za pomocą jego systemowych parametrów, a także znaleźć ewentualne usterki i nieprawidłowości, niewidoczne gołym okiem, tym bardziej dla laika. Często tylko taka wnikliwa diagnostyka pozwala na odnalezienie przyczyn problemów z naszym autem i zastosowaniem odpowiedniego „leczenia”. Znaczenie takiego badania warto docenić – dzięki niemu możemy już na wczesnym etapie, takim jak chociażby przeglądy rejestracyjne, odnaleźć źródło nieprawidłowości i zapobiegać mu, zanim przerodzi się w coś znacznie bardziej poważnego, co może rzutować również na inne systemy samochodowe, a tym samym na ogólną pracę całego pojazdu i – jak to często bywa – naraz nas na dodatkowe koszty, których w łatwy sposób można było uniknąć.

 

GEOMETRIA KÓŁ

 

Jednym z takich „badań” dostępnych na stacji kontroli pojazdów jest kompleksowa komputerowa diagnostyka kół. W jej skład wchodzi m.in. zbadanie takich kwestii, jak pochylenie kół, zbieżność całkowita i połówkowa, a także przesunięcia boczne i różnica rozstawu kół. Ma ona kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania pojazdu, o czym wie każdy, nawet początkujący kierowca. Kompleksowa geometria może być przeprowadzona jedynie na stacji kontroli pojazdów za pomocą specjalistycznej diagnostycznej aparatury, oraz na profesjonalnej ścieżce diagnostycznej. Tylko te elementy dadzą nam pewność odpowiedniego skorygowania kół i pozwolą na ich prawidłowe funkcjonowanie.

 

CO OPRÓCZ DIAGNOSTYKI? OGUMIENIE, SERWIS

 

Co oprócz samej diagnostyki komputerowej i wykonywania przeglądów rejestracyjnych ma jeszcze do zaoferowania stacja kontroli pojazdów? To przede wszystkim możliwość dobrania i zamontowania odpowiedniego ogumienia dla naszego pojazdu.

Istnieją specjalistyczne stacje, które zajmują się ogumieniem niestandardowym, czyli przede wszystkim różnego rodzaju oponami przemysłowymi, przeznaczonymi dla pojazdów ciężarowych, ciągników, ciężarówek, a także wózków widłowych. Wiąże się to zwykle z wyposażeniem stacji w odpowiednio dostosowane do wielkogabarytowych pojazdów, ścieżki diagnostyczne. Oferują one usługi analogiczne do tych zorientowanych w głównej mierze na samochody osobowe.

Oprócz wymiany ogumienia ze standardową stacją kontroli pojazdów związane są także usługi z zakresu serwisowania klimatyzacji, które polega w pierwszej kolejności na jej diagnostyce, następnie kompleksowej naprawie i obsłudze układów klimatyzacji, a następnie na odkażeniu całości, które jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania.

 

PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZEŃSTWO

 

Tym co jednak w głównej mierze skłania do odwiedzenia każdego roku stacji kontroli pojazdów przez kierowców, poza obowiązkowymi przeglądami rejestracyjnym są kwestie bezpieczeństwa, które w żadnym innym miejscu w rodzaju niewielkich warsztatów, czy własnego garażu do majsterkowania przy samochodzie, nie mogą zostać kompleksowo sprawdzone i poddane ewentualnej naprawie, czy serwisowaniu, tak jak właśnie na stacji. Warto bowiem pamiętać, że samochód to skomplikowane urządzenie, których różne systemy są ze sobą ściśle połączone i działają w sposób harmonijny – jeśli jeden szwankuje, również inne mogą źle działać, a to z kolei może przełożyć się – i bardzo często przekłada się, o czym zapominają kierowcy – na bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich na drodze, a one przecież zawsze powinno być priorytetem.

 

STACJA KONTROLI POJAZDÓW JAKO GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

 

Dlatego też nie warto zastanawiać się, czy da się uniknąć tegorocznej kontroli, lub jak zrobić ją po kosztach. Bezpieczeństwo to kwestia zbyt ważna, by na niej oszczędzać, a ponad to samochód nie poddawany przeglądom może przysłowiowo nagle nam się „rozłożyć”, w najmniej odpowiednim momencie, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty, których dzięki regularnej diagnostyce możemy z łatwością uniknąć. Wizyta na stacji kontroli pojazdów, chociażby raz do roku, będzie więc gwarancją naszego bezpieczeństwa i komfortu . Z pewnością dla wielu jest to kluczowy argument.

 

Artykuł powstał dzięki pomocy specjalistów z: http://witkowicka54.pl/

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1019
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60499
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32477
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31185
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63370
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64850
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23178
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28695
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28418
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23260
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26262
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12411
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska