Login lub e-mail Hasło   

Jakie są różnice pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC?

Wśród ofert ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych na naszym rynku najczęściej możemy spotkać polisy OC i AC. Jakie są różnice pomiędzy tymi ubezpieczeniami?
Wyświetlenia: 434 Zamieszczono 03/08/2017

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a konkretnie Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi mieć wykupioną polisę OC. Co to oznacza w praktyce? Bez względu na to, czy posiadamy samochód, motocykl, ciągnik rolniczy czy przyczepę, mamy obowiązek wykupić dla nich ubezpieczenie OC, czyli Odpowiedzialności Cywilnej.

Ubezpieczenie OC - co daje?

Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli spowodujemy wypadek lub stłuczkę, właśnie dzięki polisie OC mamy pewność, że poszkodowane przez nas osoby uzyskają rekompensatę za poniesione szkody. Kolejnym argumentem skłaniającym do wykupienia OC są wysokie kary finansowe za jego brak, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że zakres tego ubezpieczenia nie obejmuje strat poniesionych przez sprawcę zdarzenia drogowego.

Kiedy przydaje się AC, czyli autocasco?

W takim wypadku pomocne okazuje się AC, czyli autocasco. Ten rodzaj dobrowolnej polisy chroni ubezpieczonego i gwarantuje mu odszkodowanie w momencie, gdy to właśnie on jest sprawcą stłuczki. Często obejmuje swoim zakresem także kradzież lub zniszczenie pojazdu przez np. klęski żywiołowe. Co istotne, obecnie na rynku towarzystwa oferują polisy AC dla aut, których wiek nie przekracza 15 lat. W przypadku OC limitu wieku już nie ma.

Decydując się na wykupienie polisy AC warto sprawdzić dokładnie, jaki jest jej zakres. O ile w przypadku OC każdy z ubezpieczycieli gwarantuje ten sam pakiet usług, o tyle wśród ofert autocasco poszczególne propozycje znacząco się od siebie różnią. Dotyczy to np. możliwości naprawy w autoryzowanych stacjach obsługi czy wysokości wkładu własnego w pokrycie szkody. Najtańsza oferta nie zawsze okazuje się najkorzystniejsza.

Co łączy OC i AC?

Poza różnicami, zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC, mają też cechy wspólne. Są nimi podstawowe czynniki wpływające na wysokość składki. Każde z towarzystw bierze pod uwagę takie aspekty, jak wiek kierowcy, markę i rok produkcji pojazdu, dotychczasowy przebieg ubezpieczenia, a także miejsce zamieszkania. W przypadku autocasco, ostateczna cena uwarunkowana jest również posiadaniem polisy OC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi czy... kolorem samochodu.

Zdaniem eksperta

- Ubezpieczając samochód należy pamiętać o obowiązku posiadania polisy OC. Natomiast ubezpieczenie autocasco powinniśmy traktować opcjonalnie. Polisa OC ma za zadanie przede wszystkim chronić osoby, którym to my wyrządziliśmy szkodę. Ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty, jakie poszkodowany poniesie na skutek spowodowanego przez nas wypadku. Uchroni to również naszą kieszeń. Łatwo sobie wyobrazić, że uszkadzamy w wypadku drogi samochód. Rachunek za jego naprawę z pewnością byłby wysoki - dzięki polisie OC koszty remontu pokryje właśnie ubezpieczyciel. Z kolei polisa AC gwarantuje, że w razie stłuczki będziemy mieli pieniądze na naprawę własnego pojazdu. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad jej kupnem. Nie jest obowiązkowa, ale z pewnością się przyda. Dodatkowo, kupując obydwie polisy w pakiecie z reguły płacimy mniej  - tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl

Podobne artykuły


83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75179
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648800
45
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5436
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15429
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 45146
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40774
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53591
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13320
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 15301
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28029
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53780
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3979
18
komentarze: 87 | wyświetlenia: 6174
 
Autor
Artykuł




Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska