JustPaste.it

Porównujemy: tablice magnetyczne suchościeralne i kredowe. Którą wybrać?

Przy dzisiejszej szerokiej ofercie tablic magnetycznych i ich różnych wariantów, wybór którą kupić nie należy do najłatwiejszych.

Przy dzisiejszej szerokiej ofercie tablic magnetycznych i ich różnych wariantów, wybór którą kupić nie należy do najłatwiejszych.

 

Porównujemy: tablice magnetyczne suchościeralne i kredowe. Którą wybrać?

 

Przy dzisiejszej szerokiej ofercie tablic magnetycznych i ich różnych wariantów, wybór którą kupić nie należy do najłatwiejszych. Choć w klasach szkolnych, czy salach wykładowych przywykliśmy raczej do widoku tablic kredowych, kwestia ta nie jest tak oczywista, gdyż tablica magnetyczna suchościeralna nie bez przyczyny staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Jak w przypadku wielu innych produktów, niewątpliwie jedne i drugie posiadają swoje zalety, którym postanowiliśmy się przyjrzeć w tym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim porównaniem tablic magnetycznych i kredowych.

 

TABLICE MAGNETYCZNE, A MOŻE KREDOWE?

 

Przy wyborze tablicy do klasy, sali wykładowej, czy seminaryjnej, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, która tablica lepiej sprawdzi się w naszej przestrzeni. Znaczenie ma tu m.in. rozmiar sali, położenie tablicy oraz jej widoczność, które nie pozostają nie bez wpływu na funkcjonalność tablic magnetycznych i innych. Drugą kwestią są różnice pomiędzy właściwościami tablic magnetycznych i kredowych. Postanowiliśmy przyjrzeć się im porównując trzy podstawowe naszym zdaniem kategorie: wytrzymałość, łatwość użytkowania oraz estetykę.

 

 

CZY TABLICE MAGNETYCZNE SĄ WYTRZYMAŁE?

 

Częstym pytaniem dotyczącym tablic magnetycznych jest kwestia ich wytrzymałości w porównaniu z tablicami kredowymi. Nabiera ona szczególnego znaczenia, gdy planujemy zakup tablicy do sali szkolnej, gdzie – jak powszechnie wiadomo – nie trudno o uszkodzenie wyposażenia, czy nawet jego zniszczenie. Z tego też powodu do szkół nie są rekomendowane tablice wykonane z takich materiałów jak ceramika, czy szkło, gdyż łatwo mogą one ulec zniszczeniu. Zupełnie inną kwestią jest wysoka odporność tablic wykonanych z wymienionych wyżej materiałów na samo użytkowanie, która znacząco przewyższa klasyczne tablice magnetyczne, a nawet kredowe.

Dla wielu osób zastanawiających się nad kupnem tablicy do klasy, jej kredowy wariant wydaje się najbardziej wytrzymałym i trwałym, ciężko sobie bowiem wyobrazić jego zniszczenie. Jednak również tablica magnetyczna suchościeralna odznacza się dużą wytrzymałością, o czym warto pamiętać przy porównywaniu ich obu. Jest ona nawet pod pewnymi względami bardziej wytrzymała, niż tablica magnetyczna. Nie w zakresie ewentualnych mechanicznych uszkodzeń, ale samego użytkowania. Często zdarza się bowiem, że tablice kredowe po długim okresie użytkowania bardzo trudno doczyścić. Kreda zdecydowanie głębiej wnika w strukturę powierzchni, nawet jeśli mowa o nowoczesnych kredówkach, posiadających właściwości magnetyczne. W przypadku tablic magnetycznych, jeśli oczywiście używamy do nich odpowiednich, specjalnie stworzonych dla ich powierzchni, płynów czyszczących oraz firmowych markerów, problem ten nie powinien wystąpić, a przynajmniej nie w takim stopniu. Jak więc widzimy pod tym względem tablice magnetyczne nie ustępują kredowym.

 

TABLICA MAGNETYCZNA SUCHOŚCIERALNA – ŁATWOŚĆ CZYSZCZENIA

 

Jeśli chodzi natomiast o łatwość użytkowania, znaczącą przewagę w naszym porównaniu mają tablice magnetyczne, które są po prostu bardziej wygodne. Wszyscy zapewne pamiętamy ze szkoły, że kredówki nie zawsze łatwo jest doczyścić, a czasem jest to wręcz bardzo żmudne zajęcie, szczególnie jeśli tablica nie była przez długi czas porządnie ścierana. Z tym problemem nie spotykamy się w przypadku tablicy magnetycznej suchościeralnej, która – jak sama nazwa wskazuje – jest dużo łatwiejsza do doczyszczenia. (Oczywiście jeśli w odpowiedni sposób zajmujemy się pielęgnacją jej powierzchni).  

Co natomiast z samym pisaniem? Wiele osób twierdzi, że tablica magnetyczna suchościeralna nie jest dobra dla dzieci, które dopiero uczą się pisać i ich kaligrafia wymaga szczególnej powierzchni. Nie jest to jednak w żaden sposób potwierdzone. W szkole do pisania doskonale sprawdza się jedna i druga, a właściwości magnetyczne w przypadku tej pierwszej (również dostępne przy kredowych), tylko sprzyjają interesującemu i nieszablonowemu przedstawianiu różnego rodzaju tematów.

 

 

ESTETYKA I MOBILNOŚĆ

 

O ile w przypadku tablic magnetycznych suchościeralnych możemy liczyć na różne warianty w postaci np. mobilnych flipchartów, szczególnie przydatnych w mniejszych klasach, czy salach wykładowych, gdzie zwyczajnie nie ma miejsca na dużo tablicę ścienną, o tyle tablice kredowe nie występują w wersjach „na kółkach”. Są też w porównaniu do tablic magnetycznych dużo cięższe, a tym samym nie tak łatwe w przenoszeniu.

Dla wielu osób tablice magnetyczne są również bardziej nowoczesne i estetyczne, niż ich kredowe warianty. Jednakże równie wiele osób nie wyobraża sobie klasy szkolnej bez charakterystycznej czarnej, lub zielonej powierzchni.

 

- - -

 

W dyskusji o tym które narzędzie wybrać do klasy, tablicę magnetyczną suchościeralną, a może kredową, żadna z nich nie wysuwa się na prowadzenie, gdyż obie wciąż stanowią użyteczne pomoc dydaktyczną w klasie, czy na sali wykładowej na uczelniach wyższych. Tym bardziej, że coraz większej popularności nabierają tablice kredowe wzbogacone o możliwość doczepiania do niej magnesów. Sytuacja ta prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez długi czas na rynku tablic magnetycznych.

 

W napisaniu artykuły pomogli specjaliści z: https://biuroszkola.pl/