Login lub e-mail Hasło   

W centrum Wrocławia...

W centrum Wrocławia, w bliskiej okolicy „Sky Tower”, nowoczesnych apartamentowców, graniczy z Urzędem Skarbowym przedziwne miejsce. Za wysokim murem porośnię...
Wyświetlenia: 803 Zamieszczono 07/08/2017

    W centrum Wrocławia, w bliskiej okolicy „Sky Tower”, nowoczesnych apartamentowców, graniczy z Urzędem Skarbowym przedziwne miejsce.

Za wysokim murem porośniętym gęsto bluszczem istnieje inna rzeczywistość. Mijałam to miejsce setki tysięcy razy, spoglądając często stojąc w korku na szaro-zielone ogrodzenie – jednak pierwszy, po jego drugiej stronie znalazłam się wczoraj. W letnie, deszczowe popołudnie.

17 listopada 1856 odbył się pierwszy pogrzeb, jednak na terenie cmentarza znajduje się wiele nagrobków datowanych o wiele wcześniej.

Pierwszy nietypowy detal, na który zwróciłam uwagę dotyczył kamyczków poukładanych na płytach, czy rzeźbach nagrobków. Teraz już wiem, że kamyczki nie znalazły się tam przypadkiem i mają symboliczne znaczenie dla bliskich tu pochowanych osób. Zaraz po przekroczeniu bramy zaczął padać deszcz. Wrocław czekał na ten moment ochłody od kilku dni. Powietrze wypełniła przyjemna świeżość.

Spoczywający tu zmarli, żyli w innym świecie. Nie było Internetu, smartfonów, telefonów, telewizji czy innych klątw nowoczesności. Po ulicach nie pędziły 4 litrowe limuzyny, a otaczająca przestrzeń nie przypominała współczesnej architektury.

Niektórzy zmarli urodzili się w okolicach 1750 roku. Patrząc na te daty staram się wyobrazić jakim zajęciom oddawali się w tym czasie? Jakie problemy były dla nich istotne? Jak z sobą rozmawiali? Co było dla nich ważne? Czy byli tak zepsuci, zawistni i empatyczni jak obecni mieszkańcy miasta? Czy jedynym ich celem było gromadzenie, posiadanie i konsumowanie dóbr? Jak traktowali bliskich? Jak spędzali wolny czas bez tego wszystkiego od czego my jesteśmy teraz uzależnieni.

Zastanawiam się czy im nie zazdroszczę możliwości egzystencji w czasach kiedy życie przypominało… życie…

Wiele nagrobków nosi na sobie ślady zaciętych walk o miasto. Od II wojny światowej minęło już sporo czasu. Walka o wolność toczy się jednak nadal. Tylko na całkiem innym poziomie…

Podobne artykuły


16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1200
15
komentarze: 39 | wyświetlenia: 1503
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 903
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1011
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 740
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 699
14
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1268
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 632
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1072
14
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1322
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 812
13
komentarze: 24 | wyświetlenia: 782
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 971
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 765
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 666
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Myślę, że idealizujemy dawne czasy. Miały swoje wady i zalety. Wtedy ludzie nawet nie marzyli o wielu udogodnieniach, które mamy dzisiaj. A zawiść, chciwość i zazdrość towarzyszyły nam od zawsze. Najbardziej zadziwia mnie sentyment do dawnych czasów właśnie dzisiaj, kiedy Europa (poza bałkanami) doświadcza najdłuższego okresu pokoju w swojej historii. Przecież kiedyś co chwila wybuchały jakieś woj ...  wyświetl więcej

  VIVI.,  10/08/2017

@pasjonatpl: nie czuje się wolna. Wręcz przeciwnie. Czuję się niewolnikiem coraz większej ilości osób, narzędzi i musów jakie nakłada na nas współczesny świat. Nie ma wojen? A czemu ludzie co kilka dni wychodzą na ulicę? Wybuchają bomby, które zabijają niespodziewanie i nieprzewidywalnie. Pamiętam swoje dzieciństwo. Było inne niż dorastanie maluchów XXI wieku. Rzadko widzę w ich oczach spontaniczność, radość i beztroskę... a co do dorosłych? Swoje spostrzeżenie podtrzymuję

@VIVI.:
W sumie się z tobą zgadzam w ocenie dzisiejszych czasów. Chodzi mi tylko o to, czy nie idealizujemy dawniejszych czasów, a tym bardziej czasów naszego dzieciństwa. Dzisiejsza epoka ma swoje plusy i minusy. Poprzednie też. Co do wojen, to chodziło mi o wojny w Europie, a nie na świecie. Wybuchają bomby i przez idiotyczną politykę pewnie będzie ich wybuchać jeszcze więcej, ale ciężko ...  wyświetl więcej

Bardzo ciekawe. Nie pisałaś o przeszłości tylko o Teraz.. to forma manifestu... celny przekaz o dzisiejszych ludziach miasta. Uściski i Serdecznie Pozdrawiam.

  VIVI.,  10/08/2017

@freelancer: swoją ocenę współczesnych czasów opisałam w powyższym komentarzu do Pasjonata. Nie wydaje mi się abyśmy zmierzali dobrym kierunku:(... Pozdrowienia

To trochę przypomina narzekanie na emerytury, renty i opiekę zdrowotną. Bo za niskie, za mało, głodowe, kolejki itd. Zgoda. Tyle, że przed rokiem 1880 nie było żadnych ubezpieczeń i nikogo nie obchodził los biedoty. Biedak po prostu umierał z głodu, chłodu i tyle. Mój pradziadek był zarządcą dużego majątku. Rodzina żyła dostatnio. Pewnego dnia koń kopnął go w kolano. Spuchlizna, gangrena, amputacj ...  wyświetl więcej

  nse,  11/08/2017

@Hamilton Starszy: 2017 - 1880 => 137 lat rozwoju cywilizacji, ciekawe rzeczy wypisujesz ? ... zależy gdzie wzrok kierujesz, jest sporo firm które padły spowodu choroby i nagromadzonych w tym czasie długów, nieuczciwego zastępstwa, itp ... Ten wspomniany "rozwój", coraz prędzej zamienia się w regres. :( A to że prawnie zostały u sankcjonowane przeróżne dziwne piramidki finansowe oparte na ludzkich fantazjach nie nazwałbym rozwojem ani postępem, ot przybyło jedynie spekulantów nic więcej.

@...: na pewno średni poziom życia jest znacznie niższy niż w 1880 roku. Tego nie da się ukryć. Przeczytaj fragment "Chłopów" Reymonta jak umiera parobek Kuba.

  nse,  11/08/2017

@Hamilton Starszy: Ewolucji świata też nie da się ukryć, tak jak ewolucji technologicznej i świadomościowej ( nie wszyscy ulegli fabryce snów ) ..., co wcale nie znaczy że te piramidki finansowe zbudowane na bańkach spekulacyjnych nie runą jak domki z kart, wtedy się oddzieli to co naturalne od nienaturalnego, a cwaniaczki zostaną pozbawieni zabawek którymi się tak wychwalają.
"Tego nie da ...  wyświetl więcej

@...: " Czy byli tak zepsuci, zawistni i empatyczni jak obecni mieszkańcy miasta?" Nie czujesz dysonansu w tym zdaniu? Ja mam wrażenie, że autorka nie bardzo rozumie o czym pisze. Zepsucie, zawiść i .... empatia. Próbujesz udowodnić, że złe cechy to wymysł naszych czasów. Gdyby tak było - nie byłoby dekalogu.

  nse,  11/08/2017

@Hamilton Starszy: "Próbujesz udowodnić, że złe cechy to wymysł naszych czasów. Gdyby tak było - nie byłoby dekalogu. " ..., a skąd ci to do głowy przyszło, wcale tego nie muszę udowadniać, faktem jest że życie w warunkach miejskich odrywa człowieka od więzi z naturą, a tego nie trzeba udowadniać ?

@...: wątpię abyś to zrozumiał. Zaczniesz swoje analizy i zejdzie ze dwa tygodnie, a ja nie mam ani czasu ani ochoty na kopanie się z koniem.

  VIVI.,  11/08/2017

@Hamilton Starszy: czasem mam wrażenie, że traktujesz mnie jak tępą dziewkę, która jak już coś napisze to pojęcia nie wie co i po co. Znam Hamiltonie historię. Może nie jest akurat to moja największa pasja, ale też mam świadomość ,,inności'' życia - kiedy nie wszyscy mieli dostęp do leczenia i edukacji. Moje otoczenie - to głownie ludzie 30-40 więc jest w nich i wiele świadomości, ale tez i chęci do zawalczenia o siebie i wolność - jakiej nie daje absolutnie obecny system.

  VIVI.,  11/08/2017

@...: Na przykład:) A Pana Zagórskiego mam przyjemność znać osobiście;)

  nse,  11/08/2017

@VIVI.: Jak sobie dziś radzi z enventami na Ślęży ?

  VIVI.,  11/08/2017

@...: mam nadzieje, że dobrze, ale dawno się z nim nie widziałam a i tez nie do końca to moja tematyka i zainteresowania

@VIVI.: Hej Izka:-)Dlaczego na przykład? Przykładowo jest be?

  VIVI.,  11/08/2017

@szubrawiec: to było potwierdzenie dobrego przykładu na wcześniejsze komentarze-:)

  nse,  11/08/2017

@VIVI.: ... to też nie moja tematyka, jednak ludzi szukających i próbujących odbudować realacje z żywą przyrodą jest coraz więcej i nie są to jedynie przypadki z Wrocławia :)

Teraz jest moda na powrót do przyrody.... ogólnie natury

__________________________________
http://najwieksze-piersi.pl/go(...)opinie/]goji cream wlasciwosci

  marlena93  (www),  06/09/2017

bardzo ładnie napisany artykuł;)
http://popularnepozyczki.yolasite.com

  VIVI.,  06/09/2017

@marlena93: dziękuję. Niestety nie jestem zainteresowana pożyczką, ale życzę powodzenia;)

@marlena93: rencista, bezrabotny , zadluzony, ...na kim kur...wy jeszcze będziecie żerować lichwo żydowska ? są też pożyczki dla inwalidów, parchatych, głuchoniemych i chorych na nieuleczalne choroby ? nawołuję ( ;-) żeby nie było) żeby takie ścierwo jak ty śmieciu wieszać na latarniach z wytatuawaną na ryju nazwą lichwy , która reprezentujesz, cenię ludzi , którzy swoim wkładem pracy edukują ludz ...  wyświetl więcej

v@VIVI.: Hahahaha , Iza ? co powiesz na to ... zamiast porsze czy ...Lexusa ;-)
https://www.youtube.com/watch?(...)uroDoVsDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska