Login lub e-mail Hasło   

Coś więcej niż tylko zwiedzanie Krakowa

W tym roku na wakacje zostajecie w Polsce i zdecydowaliście się na zwiedzanie Krakowa? Oto kilka porad co zwiedzać.
Wyświetlenia: 312 Zamieszczono 07/08/2017

COŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO ZWIEDZANIE KRAKOWA

 

W tym roku na wakacje zostajecie w Polsce i zdecydowaliście się na zwiedzanie Krakowa? A może chcecie po prostu spędzić w mieście Królów Polskich weekend lub krótki urlop? W każdym z tych wypadków Kraków ma wam naprawdę wiele do zaoferowania, nie tylko jako jeden z najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Polski i Europy Środkowej, ale też jako baza wypadowa do innych atrakcyjnych turystycznie miejsc w Małopolsce, czy na niedalekim Podhalu. Zapraszamy do krótkiego poradnika, dla wszystkich tych którzy zamierzają w niedługim czasie zająć się zwiedzaniem Krakowa, którego autorami są prawdziwi pasjonaci tego jakże niezwykłego miasta, a którzy na co dzień realizują swoją pasję jako profesjonalni przewodnicy po Krakowie.

 

ZWIEDZANIE KRAKOWA STAJE SIĘ CORAZ MODNIEJSZE

 

Kraków zachwyca od lat. I tak jak jego stare, zabytkowe uliczki, i jedyna w swoim rodzaju architektura, w średniowieczu przyciągały rzesze kupców i pielgrzymów, tak teraz przyciągają żądne jego niezwykłej atmosfery, tłumy turystów, zarówno z Polski, jak i z całego świata. Aż trudno czasem uwierzyć, że tak stosunkowo nieduże miasto, może przyjąć każdego roku tak ogromne ilości turystów z całego świata. Miasto jest jednak doskonale do tego przygotowane, w bazie noclegowej praktycznie nie istnieją już luki, ilość wycieczek, czy specjalnie przygotowanych atrakcji dla turystów, z roku na rok się zwiększa, co tylko odzwierciedla coraz większe na nie zapotrzebowanie. Również przewodnicy po Krakowie reprezentują wysoki poziom, działa wiele biur, punktów informacyjnych i innych miejsc, gdzie turysta może otrzymać pożądane informacje, czy pomoc. Podobnie ma się rzecz bazą gastronomiczną, w kwestii ważności drugą po noclegowej, jeśli chodzi o zwiedzanie Krakowa, która zawsze była mocną stronę królewskiego miasta. W ostatnich latach otwiera się mnóstwo lokali nastawionych na turystów, ale serwujących kuchnię o wysokim, europejskim standardzie.

Wszystko to sprawia, że Kraków staje się zagranicą coraz popularniejszym miastem i można już mówić o swoistej „modzie na Kraków” panującej wśród zagranicznych turystów. Nie ulega wątpliwości że regionie Europu Środkowej, Kraków wyrósł na prawdziwe lidera spośród miast dawnej monarchii Austro-Węgierskiej.

 

WIELOKULTUROWE ZWIEDZANIE KRAKOWA

 

W czasie zwiedzania Krakowa, czy też zwykłego spaceru po Starówce, możemy zobaczyć ludzi wszystkich możliwych ras i pochodzenia. Nic w tym dziwnego – Kraków niemalże od zawsze był miastem wielokulturowym, który zamieszkiwali ludzie różnej proweniencji i wyznania. Teraz warstwę wielokulturową stanowią przede wszystkim turyści, co jednak nie powoduje że zwiedzanie Krakowa szlakiem różnych kultur stało się mniej atrakcyjne, bowiem te są głęboko odbite w miejskiej tkance tego królewskiego grodu. Opowieści o różnych, zamieszkujących miasto społecznościach i skomplikowanych relacjach pomiędzy nimi, najlepiej wysłuchać z ust dobrze poinformowanych przewodników po Krakowie, jednak już same zabytki miasta, zlokalizowane w różnych dzielnicach mogą nam wiele o nich opowiedzieć. To właśnie na nich zapisana jest prawdziwa historia, którą – jak w mało których miejscach – możemy zobaczyć gołym okiem.

 

Wystarczy przejść się na krakowski Kazimierz z jego dobrze zachowanymi synagogami i starymi kamienicami, by poczuć klimat wielokulturowego Krakowa, który dzięki turystom z różnych stron świata, nic nie traci na swojej autentyczności. Ponad to jest ulubione miejsce zarówno turystów i mieszkańców, by spędzić wieczór. To właśnie Kazmierz, jak twierdzą przewodnicy po Krakowie, urósł w ciągu ostatnich dziesięciu lat do rangi drugiego, po Starym Mieście i okolicach, ulubionego turystycznego punktu, choć to zwykle od Starego Miasta (bardziej grzecznego i konwencjonalnego) rozpoczynają swoje zwiedzanie Krakowa, turyści. Stare Miasto, choć jego architektura zachwyca niezwykłą konsekwencją, podobnie zresztą jak samo rozplanowanie ulic, również pełne jest pamiątek różnych kultur. Znajdziemy na nim nie tylko kościoły katolickie pochodzące z różnych epok, ale również cerkiew prawosławną, grekokatolicką oraz świątynie innych wyznań, co tylko zwiększa jego atrakcyjność.

 

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE RADZĄ, CZYLI NAJLEPSZA BAZA WYPADOWA

 

Znudzeni zwiedzaniem Krakowa? Oprócz atrakcyjności samych zabytków, świetnej bazy gastronomicznej i niepowtarzalnego klimatu, miasto to ma jeszcze jeden ogromny plus, który pomału zaczynają doceniać nie tylko rodzimi turyści, ale również ci zza granicy. To przecież kapitalna baza wypadowa do zwiedzania niezwykle atrakcyjnej turystycznie Małopolski, oraz położonego niedaleko Podhala. Zdaniem przewodników po Krakowie i jego okolicach, turyści zaczynają sobie coraz bardziej uświadamiać tą atrakcyjność, wybierając jako cele swoich wypadów za miasto, nie tylko standardową Wieliczkę, czy Oświęcim, ale również inne lokalizacje, jak np. Częstochowa, Wadowice, czy Zakopane, które przeżywa co roku prawdziwą nawałę turystyczną. Oprócz miast ważnych dla historii oraz kultury Polski, okolice Krakowa to również tereny zielone, jak np. Ojcowski Park Narodowy, który przyciąga turystów zmęczonych zwiedzaniem Krakowa, który jest bądź co bądź, dużym miastem.

- - -

Jak więc widzimy za zwiedzaniem Krakowa przemawia nie tylko samo niezwykle atrakcyjne miasto z jego niepowtarzalnym klimatem , ale również jego dobra lokalizacja. Warto bowiem pamiętać, że oprócz punktów turystycznych w Małopolsce, Kraków to również brama do innych miast regionu Europu Środkowej, jak np. niedaleko położna Praga, czy Budapeszt. Nic w tym dziwnego, bowiem Kraków z tymi miastami łączą silne więzy kulturowe, które są tak bardzo atrakcyjne dla turystów i dla jego dumnych ze swojej historii, mieszkańców.

 

W napisaniu artykułu o zwiedzaniu Krakowa, pomogli specjaliści z: http://www.krakow-zwiedzanie.pl/

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1211
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1021
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1094
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 767
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1896
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1041
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 547
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 896
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 681
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska