Login lub e-mail Hasło   

Jak zabezpieczać ładunki podczas transportu?

Transport od zawsze był jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, każdego kraju. Warto pamiętać o tym, żeby zabezpieczać swoje ładunku przy pomocy np. plomby butelkowej.
Wyświetlenia: 445 Zamieszczono 21/08/2017

 

Krótka historia transportu

Człowiek od początku swojego istnienia przemieszczał siebie oraz przedmioty, które posiadał. Początkowo robił to w bardzo prymitywny sposób, używając do tego wyłącznie siły swoich mięśni. Nie był to wiec zbyt efektywny sposób i sprawdzał się tylko na niewielkich odległościach. Kiedy jednak udało nam się oswoić zwierzęta, transport wszedł na zupełnie inny poziom. Od tej pory nie musieliśmy już sami dźwigać ciężkich towarów na plecach, robiły to za nas zwierzęta. Mogliśmy tez dużo łatwiej i dłużej podróżować na ich grzbietach lub wozach, które ciągnęły.

Prawdziwa rewolucja w transporcie lądowym nastąpiła jednak w momencie powstania samochodu. Był to niezwykły jak na swoje czasy wynalazek, który szybko trafił do masowej produkcji i był dostępny dla każdego. Dziś ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tych pojazdów. Przy ich pomocy codziennie miliony ludzi i towarów może w wygodny i szybki sposób przemieszczać się z miejsca na miejsce.

Oczywiście towary możemy transportować również drogą wodną a od kilkudziesięciu lat również drogą powietrzną. Warto mieć jednak świadomość tego, że w każdym z tych przypadków, ładunek warto odpowiednio zabezpieczyć, by dotarł do celu w takiej formie, w jakiej go wysłaliśmy.

Słów kilka zabezpieczeniu towaru

  • Zabezpieczenie przed uszkodzeniem podczas transportu

Zabezpieczenie towarów na czas transportu jest rzeczą niezwykle ważną. W przeciwnym wypadku ładunki, które chcemy przetransportować, mogą zostać uszkodzone lub skradzione. Jak więc zabrać się do ich zabezpieczenia?

Po pierwsze ładunek oraz jego opakowania powinny być w stanie nienagannym i być przystosowane do transportu. W wielu przypadkach warto dodatkowo korzystać z palet oraz innych sprzętów zabezpieczających jak np. liny i pasy spinające, które pozwalają lepiej zabezpieczyć towar. Również i one muszą być w stanie nienagannym. Musimy zadbać również o to by ładunek w naczepie lub kontenerze, w którym będzie transportowany był odpowiednio rozstawiony i przytwierdzony, dzięki wymienionym wcześniej sprzętom. Dzięki temu uniknie on przesuwania się podczas transportu, a tym samym zmniejszy się szansa na jego uszkodzenie.

Po drugie należy pamiętać o tym, by przestrzegać dopuszczalnej wagi całkowitej oraz dopuszczalnych nacisków na osie pojazdy, którym transportujemy towar. Towary łącznie nie powinny też przekraczać pewnych ustalonych wymiarów. Musimy również co jakiś czas kontrolować czy zabezpieczenie ładunku nadal jest skuteczne, np. sprawdzając naciąg pasów mocujących.

  • Zabezpieczenie przed kradzieżą

Do zabezpieczanie towaru przed manipulowaniem nim przez osoby trzecie podczas transportu używa się różnego rodzaju plomb zabezpieczających. Najpopularniejsze z nich to m.in. plomby butelkowe, którymi możemy zabezpieczać towar transportowany w kontenerach. Dzięki zastosowaniu plomb możemy w łatwy sposób wykryć czy ktoś manipulował ładunkiem lub utrudnić kradzież naszego towaru. Plomb transportowych używa się do zabezpieczania naczep i przyczep samochodów ciężarowych, kontenerów, plandek samochodowych itp.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej plomby butelkowe, to zabezpieczenie, którego często używa się właśnie podczas transportu ładunków. Tego typu plomba wykonana jest z plastiku i stali. Za jej pomocą zabezpiecza się kontenery i skrzynie ładunkowe. Wykorzystywana jest zarówno w transporcie lądowym, jak i morskim. Zdjęcie plomby jest równoznaczne z jej zniszczeniem i potrzeba do tego przecinaka.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1601
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 667
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1162
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 771
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 655
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1027
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 736
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 453
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 355
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 627
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 522
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 966
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska