JustPaste.it

Na zdrowie!

Wielu rodziców ma problem ze stwierdzeniem u swoich dzieci alergii, ponieważ objawy takie jak katar z kichaniem czy kaszel przypisują przeziębieniu lub grypie.

Wielu rodziców ma problem ze stwierdzeniem u swoich dzieci alergii, ponieważ objawy takie jak  katar z kichaniem czy kaszel przypisują przeziębieniu lub grypie.

 

c713ee83b8404b3c3b59cdbb3107a63f.jpg

Alergia czy przeziębienie?

Katar (wodnisty wyciek z nosa) i kichanie to oznaki, które większość rodziców postrzega jako objawy przeziębienia, szczególnie gdy pojawiają się sezonowo w czasie wzmożonych zachorowań. Zanim jednak podamy dziecku leki na grypę czy przeziębienie, warto najpierw sprawdzić, co tak naprawdę stoi za objawami, które wystąpiły, ponieważ może to być alergia. Jej przyczyną jest nadwrażliwość układu immunologicznego na różne czynniki, które organizm rozpoznaje jako wrogie i zaczyna z nimi walczyć. Najczęstszymi objawami alergii wziewnej są: wodnisty katar, drapanie w gardle, łzawienie oczu czy częste kichanie. To powoduje, że łatwo je pomylić z przeziębieniem. Sprawy nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona alergia może być później przyczyną rozwoju astmy. Jak zatem je odróżnić? W momencie gdy zauważamy, że wyżej wymienione objawy pojawiają się u dziecka systematycznie i trwają dłużej niż kilka dni a katar jest rzadki i wodnisty oraz towarzyszy mu napadowe kichanie, wtedy warto wykonać dokładne badania alergologiczne i upewnić się czy przypadkiem nie mamy do czynienia z alergią wziewną. W przeziębieniu bowiem katar jest wyraźnie gęstszy i towarzyszy mu pogorszenie samopoczucia, gorączka. Dzięki testom alergologicznym możemy rozpoznać czy występuje u naszego dziecka alergia. Istnieją dwa rodzaje testów: skórne tzw. PTS (płatkowe testy skórne) oraz badania serologiczne swoistych przeciwciał, czyli testy z surowicy krwi. Oba badania możemy wykonać w Prywatnej Lecznicy Certus, gdzie lekarze w oparciu o wywiad indywidulanie dobiorą odpowiednie leczenie i doradzą jak postępować z dzieckiem w przypadku stwierdzenia u niego alergii. Im wcześniej ją wykryjemy, tym większe szanse na złagodzenie objawów i lepszy komfort życia z alergią.

Mamo, boli mnie brzuszek!

Kolejnym typem alergii jest alergia pokarmowa - alergeny wnikają do ustroju przez układ pokarmowy. Objawy mogą, lecz nie muszą wystąpić po jednorazowym spożyciu danego składnika pokarmowego, ale po kilkukrotnym jego skonsumowaniu, kiedy to wytworzy się  silna nadwrażliwość. Reakcja alergiczna nie musi się wówczas ograniczać do objawów pochodzących ze strony układu pokarmowego, ale także może charakteryzować się występowaniem zmian na skórze czy dusznościami. Do najczęstszych objawów należą swędzenie, pokrzywka, sztywnienie języka i warg, spowolnienie oddechu, nudności, wymioty czy biegunka. W Certusie istnieje możliwość wykonania testów alergologicznych w kierunku nadwrażliwości na takie produkty jak: jaja, mleko, orzechy, zboża, owoce, warzywa, ryby, mięso i inne. Pozwolą one na precyzyjne określenie przyczyny występowania objawów. Dzięki diagnozie będziemy mogli wyeliminować alergeny w diecie naszego dziecka poprzez odpowiednio dobrany skład posiłku. Jednak nie na tym koniec. Trzeba bowiem pamiętać o dokładnym czytaniu etykiet ze spisem alergenów w gotowych daniach i przetworzonej żywności. Nie wolno też dopuszczać do tego, aby alergia spowodowała, że dieta naszej pociechy będzie monotonna i w konsekwencji nie dostarczy wielu potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników. Niezastąpiona będzie wówczas pomoc dietetyka, który pomoże dobrać jadłospis i poprawnie kontrolować odżywianie dziecka z alergią pokarmową.

Atopowe zapalenie skóry 

Alergia kontaktowa występuje u dzieci rzadziej i jest skutkiem zetknięcia skóry z alergenami. Są nimi najczęściej kosmetyki czy środki do prania, które wywołują występowanie na skórze wykwitów grudkowo-pęcherzykowych, czyli tzw. pokrzywki. Częstą postacią alergii skórnej u dzieci jest natomiast atopowe zapalenie skóry (AZS). Przyczyny jego powstania są dość złożone – większość naukowców uważa, że jest związane z czynnikiem genetycznym (obecność wadliwego genu powiązanego z produkcją jednego z białek skóry – filagryny - odpowiedzialnej za prawidłową odporność skóry), ale nie wyklucza się również wpływu czynników środowiskowych czy nawet diety. Do objawów AZS zalicza się nadmierną  suchość skóry i silny świąd ze złuszczaniem. Powoduje on, że dziecko ciągle się drapie, poważnie uszkadzając przy tym skórę, co powoduje zakażenie i pogłębia stan zapalny. Schorzenie to wymaga odpowiedniej pielęgnacji, tj. stosowania specjalnych kosmetyków natłuszczających i wzmacniających barierę lipidową skóry. Trzeba także nauczyć dziecko jak powinno postępować w związku z tą dolegliwością. Dobrze, żeby unikało mycia rąk zwykłym mydłem, jedzenia cytrusów i pomidorów czy przebywania w pobliżu osób palących papierosy, ponieważ w tych sytuacjach może wystąpić zaostrzenie się choroby. Na szczęście w większości przypadków objawy atopowego zapalenia skóry samoistnie zmniejszają się u dzieci wraz z dojrzewaniem, czasami ustępując zupełnie. 

Z danych epidemiologicznych dla Europy i świata wynika, że czę­sto­tli­wość wystę­po­wa­nia aler­gii u dzieci w wieku 0-5 lat podwo­iła się w ciągu ostat­nich dzie­się­ciu lat! Jedynym skutecznym sposobem jest prawidłowa diagnoza, czyli wykluczenie lub ustalenie źródła alergii przez wykonanie testów alergologicznych. Im wcześniej uda się ją rozpoznać, tym skuteczniej – poprzez leczenie - będzie można poradzić sobie z jej objawami.